“Часът на Земята” тази година е посветен на опазването на мечките, които вече са изчезващ вид у нас
С всеки изминал ден ние, хората, губим по малко от връзката си с природата. Поставяме в опасност равновесието, което поддържа живота и здравето на нашата планета и всички живи същества, които я населяват. През изминалата година станахме свидетели на безпрецедентни природни катаклизми – не само по света, но и тук у нас, в България. Пожари, суша, наводнения, епидемия.
Никога не е било по-ясно, че нашето бъдеще е неразривно свързано с бъдещето на Земята и всички нейни екосистеми. Независимо дали са далеч от нас – на другия край на света – или в съседство с домовете ни.
Това, което причиняваме на природата, причиняваме на себе си. И на поколенията след нас. А цената е толкова висока, че понякога ни е трудно дори да я осъзнаем. Усещаме я едва, когато ни засегне лично, но тогава вече може да е твърде късно.
Според доклада на WWF „Жива планета“ сме изгубили 68% от гръбначните животни за по-малко от 50 години. Пример от България за тази притеснителна тенденция – само за 10 години, мечките у нас са намалели почти наполовина.
И все пак, въпреки времената, в които живеем, точно ние, хората, имаме силата да обърнем тенденцията и да спрем загубата на природа и биоразнообразие. Именно това цели да покаже инициативата Часът на Земята – как заедно можем да се справим с предизвикателствата пред нас и околната среда. Тази година фокусът у нас е върху опазването на мечките в България.