Галя Христова – организатор
На 11 февруари, при стриктно спазване на противоепидемичните мерки, в големия салон на Народно читалище „Развитие-1870”се проведе концерт-продукция на школата по китара и тамбура . Китарата е доста привлекателен инструмент, достъпна е и винаги има много желаещи, а местата в школата са ограничени. Но да можеш да акомпанираш за себе си и приятелите си, не означава, че можеш да свириш. Трябва да овладееш струните така, че техните звуци да изразяват чувство, да създават музикален образ. Работейки с учениците си преподавателят Цветан Радков се стреми да ги научи точно на това и през тези почти тридесет години, в които работи в школата на Народно читалище „Развитие-1870” винаги е успявал да го прави.
По традиция възпитаниците на Цветан Радков всяка година изнасят концерти по време на коледните и великденски празници, но през 2020 година, поради въведените ограничения, те не можаха да се осъществят. В началото на учебната 2020/2021 година редовните заниманията започнаха с много ентусиазъм. Новата ситуация обаче ги прекъсна и както в училищата, така и в школите на читалището се наложи да се започне друг тип обучение. Възможно ли е дистанционно да обучаваш децата да свирят? Отговорът се оказа еднозначен – макар и трудно, макар и не съвсем пълноценно, когато има желание, нещата се случват. И когато присъственото обучение се възстанови, децата от школата много искаха да представят наученото, да представят уменията си пред публика. Те бяха убедени, че въпреки физическата дистанция са успели да се справят. Така се роди идеята за този необичаен концерт – без да е посветен на някакъв празник или специална дата, без много репетиции „на живо”, но с много желание.
Концертът започна с изпълненията на малките – второкласниците Петя Маркова, Николай Иванов и Велизара Костова. Естествено те се вълнуваха най-много от всички, но се справиха много добре и получиха заслужени аплодисменти. След тях се представиха тези, които учат китара вече 3 – 4 години – Мирослав Цонев, Николай Петров, Александър Василев и Владимир Николов, които с по-сложните си в музикално отношение пиеси показаха колко са израсли. Заслужени аплодисменти получиха и по-големите ученици Пагане Антонова, София Цанкова, Дамян Иванов и Калоян Костов. Финалът на индивидуалните изпълнения постави – Мартин Казанджиев. С изпълненията си на музика от Нино Рота /от филма „Кръстникът”/ и „Любовен романс” от Гомес, той показа, че не напразно е бил избран да представи школата на дарителската вечер, организирана от Бизнессдружение „21 век” за набиране на средства за ремонт на читалищния салон. На сцената се изяви и едно трио – Петя, Велизара и Николай изпълниха популярната пиеса „Малкият китарист” и Химна на Обединена Европа. Специална музикална багра придаде на концерта малката Велизара, която се обучава и в школата по народно пеене на читалището с преподавател Цветина Маринова. Тя изпълни народната песен „Вито се хоро виеше” в съпровод на преподавателя си Цветан Радков. Нежното „Нюктюрно” от Карули прозвуча в дуетно изпълнение на Дамян и Калоян. В концерта бяха включени и изпълнения под формата на различни музикални ансамбли – квинтет, секстет, октет и други, а на финала присъстващите чуха и две произведения, изпълнени за първи път на нашата сцена – „Циганин” от финландския композитор Оскар Мериканто и „Валс Венецуела” .
Поздравяваме нашите малки музиканти и им желаем още много сценични изяви!