Няма съмнение, още дълго време ще съизмерваме всичко, което вършим и постигаме с изминалата 2020 година. Лоша, трудна – каквото и да е определението за нея, все е в негативен план. За тези, за които чашата е полупълна, 2020 беше година на изпитания и уроци. Такава е тя и за местните власти, които трябваше да изпълняват доста рестриктивните противоепидемични мерки и в същото време да осигуряват нормални условия за живот в общините и услуги на гражданите. Как се справи Община Севлиево с тази трудна задача, коментира за в.“Росица“ кметът д-р Иван Иванов.
-Каква беше за Вас, д-р Иванов 2020 г.?
-2020 беше една по-различна от предходните години. Година, в която Общината в почти всичките си дейности и задължения, с които обезпечава второстепенните изпълители и предоставя услуги за гражданите, имаше доста големи затруднения. Те не бяха само за нас, а за цялата страна, за целия свят по време на извънредната ситуация, заради коронавируса. През първите два месеца на пандемията – февруари и март, когато имаше извънредно положение и всичко беше затворено, а впоследствие бяха наложени доста ристриктивни мерки, ние работехме дистанционно. Още тогава имахме големи притеснения за приходната част на бюджета. Към края на годината нещата изглеждаха по-добре, но въпреки това не успяхме да достигнем приходните нива, които бяхме заложили. Но благодарение на това, че ограничихме доста рзходи, успяхме да приключим добре 2020 г. като финансов резултат.
-Кои разходи ограничихте и как се отразиха те на съответните дейности?
-С 15% сме ограничили разходите за издръжка на персонала, които са най-големите пера в разходната част на бюджета, защото той включва издръжката на всички второстепенни разпоредители – заплати, осигуровки на всички, които работят в тях. Това са всички звена, освен администрацията и второстепенни разпоредители – детски градини, социален патронаж, духова музика, спортни имоти, музеи, галерия, библиотеката – чиято издръжка е от общинския бюджет и сме я намалили с 15%.т. В някои звена са приложени по-непопулярни мерки – работа от 8 на 4 часа. Намалихме ангажираността на служителите със съответно и по-ниски възнаграждания. Някъде бяха съкратени бройки, на които имаше служители, които се пенсионираха и не сме назначавали нови на техните места. От този тип мерки получихме икономия, но в разходната част има доста голямо намаление на субсидии, които даваме пак на второстепенни разпоредители.
Във връзка с пандемичната ситуация не проведохме доста спортни и културни мероприятия, които бяха заложени в спортния и културен календар за годината и по-голяма част от разходите за тях не са извършени. Благодарение на тези по-малки разходи успяхме да приключим добре годината – нямаме никакви задължения. Общината има положително салдо и добра финансова стабилност – това се вижда и от предложенията за новия бюджет.
-Тази година публичното представяне на бюджета предизвика голям интерес от страна на гражданите. Какви бяха по-важните предложения и кои от тях ще се изпълнят?
-Да, в последните години се наблюдава по-голям интерес от страна на гражданите по отношение на това, какво да включва бюджета. Предложенията са в различни сфери, но по-голямата част от тях са за подобряване на пътната инфра-структура. Кметовете също са активни, всяка година те правят предложения, въпреки че не винаги може да удовлетворим всички желания, защото такива са нашите възможности.
Материалите за следващото заседание на ОбС, на което се очаква да бъде приет бюджета на Общината за 2021 г. са публикувани на сайта на Общината и там може да се видят всички предложения, които сме включили за тази година.
-Бюджетът ще бъде ли приет от ОбС, имате ли съмнения?
-Аз мисля, че ще бъде приет. Както всяка година, така и тази, водещ принцип в бюджета е да бъде балансиран, да включва основните приоритети, които смятаме, че могат да бъдат заложени в него, което ще рече, че той трябва да бъде разпределен във всички звена, да удовлетвори всички нужди на гражданите на общината.
-Но, въпреки това някои получават повече, защо?
-Защото смятаме, че са приоритетни. В бюджета за 2021 година ще видите, че са осигурени достатъчно средства за довеждащите водопроводи – благодарение на правителството. Залагаме средства и за ремонти на водопроводи в градската част. Припомняме, че в края на годината получихме средства от правителството и за ремонти на улици, но преди това ще подменим водопроводите под тях, за да не се налага да се разкопават, заради аварии, след като се положи асфалтова настилка и тротоари.
-Т.е, проектите за подобряване водоснабдяването на община Севлиево продължават да се приоритет в бюджета и за тази година?
-Там са заложените най-много средства, след това са средствата за ремонт на улици в града и в селата. Това са най-многото предложения и искания от кметове на населени места, и от граждани. Така че ние ги залагаме.
-От публичното обсъждане стана ясно, че тазгодишния бюджет е доста по-голям в сравнение с други години. Откъде идват тези средства?
-Да, 54 млн.лв. е голяма сума, досега не е имало такъв бюджет, но това се дължи на средствата, които получихме от правителството в края на миналата година за инфраструктура, съответно за водопроводи, улици и велоалеята. Част от средствата в повече са от републиканския бюджет. Във връзка с увеличение на минималната работна заплата се увеличават единните разходни стандарти в почти всички сфери и съответно ние получаваме по-големи трансфери за образование и социални дейности, покривайки увеличението на заплатите и осигуровките на работещите в тях.
По отношение на капиталовата програма получаваме с 200 хил.лв. повече в бюджета в сравнение с миналата година. Имаше проекти, които не успяхме да изпълним, но ние бяхме заложили средства за тях и съответно те са прехвърлени като преходни остатъци в сегашната година.
-По кои обекти ще продължи работата през тази година?
-По улиците “Марин Попов“, „Опълченска“, „Стара планина“ – те ще бъдат изпълнени през тази година. Ще бъде довършен паркингът в Южния комплекс, спортното игрище в ОУ”Христо Ботев”, както и проектите, които по обясними причини, не успяхме да финализираме. През тази година те ще бъдат завършени и съответно средствата, които не са били разходвани за тях, са прехвърлени за тази година. Това ще го видите в материалите за бюджета.
-Д-р Иванов, казахте, че и тази година предложенията на кметовете на населените места са свързани най-вече с ремонти на пътища и улици в селата. Знам, че един от критериите за предвиждане на инвестиции е броя на хората, които живеят там. Но колкото и да са те, заслужават по-добри условия за живот, а може би добрите пътища ще привлекат и повече жители в селата?
-Разбира се, че навсякъде, където живеят хора, има нужда от адекватна инфраструктура. Но община Севлиево има много населени места, има много голяма общинска пътна мрежа и много голяма мрежа от улици. И едната и другата са над 300 км, които поддържаме със собствени средства или по проекти, когато успеем и средства от правителството.
Последните 2 години започнахме и тази година ще про-дължим тенденцията – да определяме по няколко населени места, в които да се правят такива ремонти. Не става въпрос за основни ремонти на улиците, а за частични, които да подобрят вида и тяхната проходимост за пешеходци и моторни превозни средства. Приоритетните улици се избират съвместно с кметовете на населените места. Разбира се предимството е на тези, на които живеят повече хора. Там, където са по-малко, ремонтите ще са на следващ етап. Този критерий е водещ, не може изведнъж навсякъде да се направят ремонти. За тази година също има предвидени средства в няколко населени места, в които през последните години не са правени ремонти на улици. Такива са Добромирка, Богатово, Буря и други села.
– През тази година ще има парламентарни и президентски избори и както може да се очаква темата за решаване на проблема с водоснабдяването на общината отново ще влезе в политическото говорене. Затова нека да обобщим – какво е направено до момента, какъв е ефекта от него и какво предстои да се работи по решаването на проблема?
-Тя винаги се използва, но е факт, че за първи път някое правителство отделя толкова много средства, за да се решава този проблем, който е от много години. Неведнъж съм казвал, че той не може да се разреши изведнъж, но първите три участъка от довеждащия водопровод, който тръгва от Стоките към Добромирка – това се 13 км, благодарение на средствата, които правителството отпусна, ще се изпълнят през тази година. При първа възможност на метеорологичните условия ще започне да се работи по него.
-Ако тази година, не дай, боже, има засушаване, как ще се почувства положителния ефект от направеното досега и това, което предстои да се направи?
-Ще го усетят с това, че няма да има режим на водата в града. А, след като се изпълни Източния водопровод, няма да е толкова тежко положението на селата, които се водоснабдяват от него. Решението няма да е на 100%, защото не изграждаме нов водопровод, но на следващ етап и това ще се случи. През изминалата година финализирахме проекта по бункерните станции, така че тази година те ще влязат в дей-ствие, ако е необходимо при засушаване.
Миналата година се финализира и връзката на с.Буря, с ВиК системата на с. Гостилица – изграден е водопровод от 4 км. С него в с.Буря вече няма да има такъв тежък режим, ако има отново засушаване през лятото. Това, което през 2019 г. беше направено в с.Крушево с помпената станция “Дълбоки”, през 2020 направихме и в с.Буря. Така че продължаваме по всичките приоритетни проекти във ВиК сектора.
-Какво става с предложението за обхода на Севлиево?
-В капиталовата програма тази година залагаме средства за проектиране на обходния път на Севлиево. В момента работим по заданието, на база на което ще се възложи процедурата за проектиране. Това ще е случи през настоящата година. Припомняме, че през миналата година започнаха разговори с АПИ и този проект също е приоритетен за Общината. Така че, след като бъде възложен за проектиране, ще бъдат направени няколко варианта на трасетата. Ще направим обществено обсъждане, за да знае обществеността какво ще се случва. Това е един дълъг процес до реализацията на проекта, но факт е, че стъпка по стъпка работим в тази посока.
-Уроците и поуките от 2020 за Вас, като кмет, д-р Иванов?
-Общинският щаб, който заседаваше постоянно във връзка с областния, не малко търпеше критика, затова че, според някои, решенията ни са били неадекватни. Но ние през цялото време сме се водили от моментната ситуцаия за заболеваемостта в общината и до какъв риск води за гражданите. И мисля, че сме вземали правилните решения, въпреки критиките.
-За какво Ви критикуваха най-често?
-Едни казваха, че сме много строги, но имаше и обратната критика, че не сме достатъчно строги. Във времето мненията се променяха, хората се научиха да преценяват ситуацията. Но особено през есента, когато мина втория пик на заболяването, мисля че тогава всички разбраха, че коронавирусът е нещо много сериозно и усетиха натиска върху здравната система.
Слава Богу, днес ситуацията е по-спокойна. В болницата в момента няма пациенти с Ковид – 19. Доста по-малко са и карантинираните. Мерките, които се прилагат, явно дават резултати. Надявам се в близкото бъдеще, заедно с напредването на ваксинираните, да има едно по-голямо спокойствие през следващите месеци, да се нормализират работните процеси и тази година да бъде по-добра от предходната.Това е желанието на всички. Вече обсъждаме с областния и общинския щаб, ако няма промени в заболеваемостта да облекчим някои от мерките.
-Всъщност това зависи и от личната дисциплина на всеки към противоепидемичните мерки, без които няма да може, поне през следващите месеци!?
-Да, това го показа и втората вълна на заболели от инфекцията, сред които бяха най-големите неверници и противници на наложените ограничения. Хора, които смятаха, че няма такова заболяване, че то се внушава от медиите, съчиняваха се различни конспиративни теории, след като преболедуваха, разбраха, че вирусът го има, че трябва да се пребориш с него.
-Вие го казвате и от личен опит?
-Никой не е застрахован от заболяването! Докато не се постигне достатъчен процент на ваксиниране и преболедуване, вирусът ще го има, както и мерките за борба с него. Ние трябва да ги спазваме, защото мерките в България, спрямо другите страни, са по-леки. И колкото и да ги облекчаваме, ако не ги спазваме, няма да има ефект.
-Има ли в Севлиево натиск от заведения за отпускане на мерките?
-Нормално е да има такъв натиск – постоянно звънят собственици, питат може ли нещо да се направи на местно ниво. Притеснени са хората от този бранш и е нормално, защото месеци наред нямат доходи. Част от тях се възползват от мерките на правителството за компенсиране на загубите. Ние, като Община предложихме и ОбС взе решение тези, които ползват общински помещения и терени в тези периоди да не заплащат наеми, но въпреки всички тези мерки, е трудно. Има го натискът и той е нормален. Преценяваме ситуацията, кога, какво да направим. Ще дам пример с празниците на тиквата. Търпяхме критика защо сме ги провели, а не сме провели рокфеста и други събития. Следили сме реално момента колко болни има в общината, колко са карантинираните. Ситуацията в началото на октомври беше много по-добра от тази през месец август, както и по-късно – в края на месец октомвври и началото на месец ноември.
Когато е било възможно, сме провеждали мероприятия. За миналата година бяха планирани две състезания по мотокрос. За пролетното, през месец май, два дни преди провеждането му излезе заповед на министъра на здравеопазването да се проведе без публика. И, въпреки че бяхме направили цялата организация, го проведохме без публика. За второто имаше възможност за публика и така се проведе. Всичко е било, според моментната ситуцация и така ще продължи, затова споменах, че в настоящия момент обстановката е по-добра от преди и мерките поетапно ще бъдат облекчавани, заедно и с предстоящата ваксинация. Моите надежди са до лятото да се справим със ситуацията и животът ни да се нормализира. Едно от предложенията на публичното обсъждане беше да се провеждат културни и спортни мероприятия. Това означава, че хората имат нужда от тях и ние сме ги заложили за тази година. Дано да не се налага отново да не ги провеждаме.
И да се върна към първия Ви въпрос – 2020 беше добра година, защото преодоляхме трудни изпитания и научихме ценни уроци.