В началото на всяка година правим равносметка на изминалата и подготвяме планове за настоящата. Тежка, сложна, дори и лоша са определенията на мнозина за изминалата вече 2020 г. За други тя е урок и възможности за ново начало през 2021 година. За уроците и новите възможности пред Детски комплекс “Йовко Йовков” – Севлиево разговаряхме с неговия директор Венета Петкова.
– Г-жо Петкова, каква беше 2020 за Детски комплекс – Севлиево?
– Хубаво число, кръгла година, въпреки това с много и различни емоции – от най-хубави до най-тъжни, за съжаление. Предполагам, че във всеки нормален човек е имало такива различни емоции. За Детски комплекс имаше регистрирани около 400 деца, за които родителите са завили желание си да посещават различни форми – театър, народна и поп музика. Има деца, които желаят да свирят на електронни музикални инструменти, да танцува, да рисуват – там имаме най-голям наплив. В този аспект годината беше добра за Детски комплекс.
– На каква възраст са децата, които заявяват желание да посещават школите в Детски комплекс?
– На възраст от 6 до 19 г.. Да, имаме щастието децата да имат желанието да се включват в подобни форми. За нас това е много добре. Когато родител или дете дойдат при нас и кажат: „На моето дете му е много скучно” или “Искам отново да дойда в Детския комплекс!“, означава, че сме си свършили работата. Това е любимото ми изречение.
В началото на демократичните промени всичко старо се отричаше. Да не забравяме, че Детски комплекс е наследник на бившия Пионерски дом и това не го крия. Децата не бива да се срамуват от родителите си. Наследили ме добрите неща, но сме усъвършенствали дейностите в него и той вече е осъвременен като Център за подкрепа за личностно развитие, както казва новия закон. Да имаше един отлив, но учителите възвърнаха авторитета на Детски комплекс и желанието у децата да се върнат обратно при организирания начин на живот – излизането на сцена, участието в конкурси, какъвто е предмета на дейност на Детския комплекс.
– Кое ги мотивира да идват в Центъра, при положение, че новите технологии дават голяма свобода на комуникация?
– Вероятно пренасищането с Интернет и всички видове комуникация, липсата на личния контакт между тях, директния контакт между изпълнител и публика…..Освен това на всяко участие децата получават грамота или друга награда, които са признание за техния труд. Това ги мотивира да идват и да репетират. Не става въпрос само за материалните неща, не от всички конкурси децата получават награди, но изявата е също мотив.
– Какво става с децата след това? Имате ли информация дали някои от тях продължават заниманията вече професионално?
– Основата цел на Детски комплекс е да осмисли свободното време на децата, да ги махнем от компютрите и лаптопите за малко, и за два часа поне да се отдадат на някакъв вид изкуство. Задължителен принцип при нас е свободния избор. Това означава, че този месец едно дете може да обича да свири, но после да реши, че иска да рисува.Да, имаме такива деца. А какво се случва по нататък? Не всички получават реализация в сферата, която са работили в ДК, но примерно изобразителното изкуство остава като хоби. Театралите роли, които са изпълнявали не е задължително да продължават като големи актьори, но за тях остават добрите спомени. Има други, които продължават в театрални постановки в други състави. Възпитаник на театралната школа при ДК е сегашният директор на Кукления театър в Габрово Алфидин Ахмедов.
От Музикалната школа, която е само от 13 години, имаме деца, които продължават музикалното си образование. Едно от тях е вече учител по музика, друго в момента завършва висшето си образование в университета, а трето е в оркестъра на Българската армия. За нас те ще си останат деца, въпреки че са завършили.
– Напълно ли бяха приключени заниманията през 2020 г.?
– Не напълно, но не и във вида, в който бихме искали да работим. Затова в началото на нашия разговор казах, че нашата цел е да махнем децата от компютрите, а не да ги поставяме обратно пред тях, както наложи така нареченото обучение в електронна среда от разстояние. Да, запознати са преподавателите с различните видове платформи. Имаме насока с каква платформа искаме да работим, но не са разработени така, както трябва да бъдат. Трудно е да се работи с тях, затова преподавателите в Детски комплекс, по време на пандемията и към настоящия момент, работят в месинджър и вайбър групи. Те си поддържат контакти с всички деца, защото техните родители са регистрирали желанието си за участие на тяхното дете в съответната форма. Продължават да получават обратна информация, поставят им задачи, но не е това, което трябва да бъде. Едно е виртуалната изложба – сега имаме няколко предизвикателства, учителите вече работят в тази насока и ще пуснем коледен поздрава, но по-друго щеше да бъде, ако тазгодишния 65- годишен юбилей и коледните празници бяхме отбелязали по един по-различен начин!
– “Новото нормално“, така мнозина определиха нормите и правилата за живот, които пандемията наложи за голяма част от човечеството. Съвсем естествено те не се приемат еднозначно от всички, в т.ч. и у нас, но как ги приемат вашите възпитаници?
– Децата са много съвестни и много стриктно изпълняват всички поставените изисквания, изненадващо! Стараят се и по-малките деца, въпреки че като дойдат веднага се втурват, готови да прегърнат и да ги прегърнеш. И това е нормална реакция, особено като дълго време не сме се виждали! Не мога да кажа на детето:“Застани от мен на метър и половина!“ Естествено е, че ще го прегърна с цената на всичко! Така реагират и колегите ми, няма какво да се заблуждаваме! Да, настъпиха много промени. Знаете, че загубихме и един от нашите колеги, който беше много ценен за нас – Цветан Цонев. Децата са много разстроени, но живот и здраве, ако ситуацията се промени, през 2021г. ще направим един концерт в негова памет.
– Какво си пожелавате за 2021 г.?
– Най-истинското пожелание за Новата година е да бъдем здрави! Да бъдем внимателни, да бъдем спокойни, защото това според мен е много важно! Да не се отчайваме, но да бъдем отговорни и всичко ще бъде наред! Аз съм сигурна, че тази пандемия рано или късно ще приключи. Нямам търпение, за да си свършим и нашата работа. Всички тези концерти, иницативи за нашата годишнина, които бяха отложени по обясними причини, да ги изпълним. Имахме намерение да направим филм за Детския комплекс, за да се види как се е развивал през тези години. Важно е да напомня, че в Севлиево няма прекъсване на извънучилищната дейност през последните 65 години! Независимо от политическото управление на страната, в нашата община, в името на децата, политиката няма значение. Аз никога не съм била обвързана с политически цвят, за мен е важно да работим с хора. Винаги съм получавала подкрепа от местната власт. Детски комплекс се промени изключително много, благодарение на общинска администрация, на кмета д-р Иванов – не мога да си изкривя душата и да не го призная, защото е вярно!
Няма как да не отбележим изключителният принос в дейността на Детски комплекс на нашите приятели от Бизнес Сдружение „Севлиево 21 век“. Началото на това приятелство бе поставено през 2014 година с изграждането на дворното пространство пред сградата. След това последва цялостно обновяване на помещенията вътре. Дойде ред и на прекрасния кът за игри на шах, и дама на открито. За всичко безкрайно благодарим! Последното ново нещо е площадката за игри и забавления на открито по проект към ПУДООС и съфинансиран от Община Севлиево – доказателство, че и във време на пандемия могат да се случват и прекрасни неща!