“Вярвам, че и двете страни ще възобновят конструктивните разговори. В противен случай виждаме тревожния развой на ситуацията, а именно нарастващия национализъм и език на омразата”, категоричен е евродепутатът от ДПС/”Обнови Европа” Илхан Кючюк. Той е постоянен докладчик за Република Северна Македония и преди ден представи пред Комисията по външни работи, доклада си за напредъка на страната. След като Европейският съвет взе решение за отваряне на преговорите за присъединяване със Северна Македония, през март тази година, свикването на първата междуправителствена конференция беше отложено заради липсата на напредък във взаимоотношенията с България.
Според Кючюк, въпреки сложната ситуация с пандемията, Северна Македония е успяла да проведе демократични избори и постигнатите постижения от страна на държавата и правителството заслужават да бъдат признати.
„Новото правителство демонстрира приемственост в ангажимента към европейския и евроатлантическия път на страната чрез прилагане на стабилни и приобщаващи демократични реформи и чрез предприемане на важни стъпки за укрепване на демокрацията и върховенството на закона.”, изтъкна евродепутатът пред Комисията. Кючюк не отрече и фактът, че в някои области са необходими бързи реформи и повече напредък, но според него правителството има целия потенциал да продължи по пътя на европейската интеграция.
По-късно евродепутатът проведе среща с министъра на външните работи на Северна Македония, Буяр Османи. По време на разговора Кючюк категоризира като крайъгълен камък, за свикването на първата междуправителствена конференция, липсата на компромиси по отношение на спорните въпроси с България, но изрази надежда:
„Надявам се, че скоро ще преодолеем тази задънена улица и ще тръгнем отново в правилната посока. България и Северна Македония трябва да положат усилия, за да разрешат проблемите, защото този застой подкопава не само доверието към ЕС, но има и директно негативно отражение в нашите държави. Вярвам, че и двете страни ще възобновят конструктивните разговори, защото в противен случай виждаме тревожния развой на ситуацията, а именно нарастващия национализъм и език на омразата. Разбирателството и взаимното уважение между нашите граждани ще бъдат ключови за разрешаването на спора.”
ГЕРБ/ЕНП, СДС/ЕНП и ВМРО/ЕКР: “Присъединяване да, но след пълно изпълнение на Договора за добросъседство!”
Българските представители от ГЕРБ/ЕНП, СДС/ЕНП и ВМРО/ЕКР в Европейския парламент, застават твърдо зад европейската интеграция на страните от Западните Балкани, включително интеграцията на Република Северна Македония като пълноправен член на Европейския съюз. Убедени са, че присъединяването към ЕС е най-ефективният инструмент за преодоляване на разделението от миналото и историческо помирение.
Евродепутатите заявиха: “Ние винаги сме подкрепяли и продължаваме да подкрепяме европейското бъдеще на нашите най-близки съседи от Република Северна Македония. В заключенията на Съвета на ЕС относно разширяването от март тази година се припомня, че е важно да се постигнат осезаеми резултати и да се прилага добросъвестно Договорът за добросъседски отношения с България.
За съжаление, въпреки нашите постоянни призиви, не виждаме напредък в изпълнението на това основополагащо споразумение. България изпълнява своите задължения и ангажименти, но в същото време виждаме систематично нарушаване на договора от страна на Република Северна Македония.
Един от многобройните примери са последните изказвания на министър-председателя Зоран Заев, който интерпретира общата история като „преплетена“ и „мултиперспективна“ в явно противоречие с разпоредбите на двустранното споразумение.
Призоваваме Република Северна Македония да навакса забавянето, за да могат преговорите да започнат в най-скоро време.
В основата на създаването на ЕС е идеята за преодоляване на враждата и противопоставянето между европейските държави. Пропагандата от миналото трябва да бъде прекратена, за да се открие път за обективното и основаващо се на научни доказателства преподаване на историята на младите поколения, както е записано в договора между двете страни. Съвременните реалности са факт, но те не могат да бъдат аргумент за продължаване на фалшификацията на историята и омразата към съседите.
Историята трябва да ни обединява, а не да ни разделя. Нашата подадена ръка остава в името на общото ни европейско бъдеще и просперитета на нашите граждани.”