По данни на Агенцията по заетостта в резултат на Covid кризата равнището на безработица в област Габрово се е повишила и достига 5.4 % през октомври 2020г. при регистрирани 2 940 регистрирани безработни лица. Това съобщи неотдавна в интервю за в.”Росица” председателят на РС на КНСБ в Габрово. За сравнение за същия месец през 2019 г. тя е била 3.2 % или 1 710 регистрирани безработни лица. Най-висока безработицата е била през месеците април и май 2020 г., съответно 6.86% и 6.80 %, като през следващите месеци тя постепенно намалява.
“Въпреки повишеното равнище на безработицата, Габровска област се нарежда на трето място след София – град и Перник по ниска безработица в страната”, сочат още данните на КНСБ – Габрово.
Преди седмица от Националния статистически институт съобщиха, че по предварителни данни на техни изследвания се забелязва увеличение на броя на наетите по трудов договор лица по време на COVID кризата в цялата страна.
За Габровска област към края на месец септември 2020 г. броя на наетите лица по трудов договор са се увеличили с 0.6 хил., или с 1.6%, спрямо края на месец юни 2020 г., като достигат 38.7 хиляди.
Спрямо края на второто тримесечие на 2020 г. най-голямо увеличение на наетите на лица се наблюдава в икономическите дейности: „Хотелиерство и ресторантьорство“, „Строителство“ и „Транспорт, складиране и пощи“. Най-голямо намаление на наетите лица по трудово и служебно правоотношение е регистрирано в икономическите дейности „Селско, горско и рибно стопанство“ и „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“.
В структурата на наетите лица по икономически дейности най-голям е относителният дял на наетите по трудово и служебно правоотношение в дейностите „Преработваща промишленост“ и „Търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети“ – съответно 48.6% и 11.1%. В края на септември 2020 г. в сравнение със същия период на 2019 г. наетите лица по трудово и служебно правоотношение намаляват с 0.6 хил., или с 1.6%. Най-голямо увеличение на наетите се наблюдава в икономическите дейности: „Операции с недвижими имоти“, „Строителство“ и „Транспорт, складиране и пощи“, а най-голямо намаление – в „Други дейности“ и „Професионални дейности и научни изследвания“.
Средната брутна месечна работна заплата за юли 2020 г. е 1 187 лв., за август – 1 162 лв., и за септември – 1 226 лева. През третото тримесечие на тази средната месечна работна заплата e 1 192 лв. и нараства спрямо второто тримесечие на 2020 г. с 5.7%. Икономическите дейности, в които е регистрирано най-голямо увеличение, са „Хотелиерство и ресторантьорство“, „Операции с недвижими имоти“ и „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“. Най-голямо намаление на работната заплата се наблюдава в дейностите „Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети“ и „Производство на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива“.
През третото тримесечие на 2020 г. средната месечна работна заплата нараства със 7.8% спрямо същия период на 2019 г., като най-голямо e увеличението в икономическите дейности „Селско, горско и рибно стопанство“ и „Хотелиерство и ресторантьорство“.
Икономическите дейности с най-високо средномесечно трудово възнаграждение на наетите лица по трудово и служебно правоотношение през третото тримесечие на 2020 г. са: „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далеко- съобщения“ – 2 808 лева, „Държавно управление“ – 1 361 лева, „Образование“ – 1 341 лева. Най-нископлатени са били наетите лица в икономическите дейности: „Административни и спомагателни дейности“ – 700 лева, „Хотелиерство и ресторантьорство“ – 785 лева
„Култура, спорт и развлечения“- 805 лева.
Спрямо същия период на предходната година средната месечна работна заплата през третото тримесечие на 2020 г. в обществения сектор нараства с 15.4%, а в частния – с 5.9%.
В сравнение с останалите области на страната, по показателя средна брутна месечна работна заплата област Габрово се нарежа на осмо място в страната след София (столица), София (област), Враца, Варна, Стара Загора Разград и Пловдив.