Остават само три дни, в които можете да гласувате в ежегодния конкурс на Дарик радио “Най-добрият град за живеене в България”. Гласуването ще продължи до 14 декември, а връчването на призовете ще бъде в ефира на Дарик, в предаването “Годината”, което ще се излъчва на 19 декември.
Най-добрият град за живеене в България – 2019 ще бъде определен по пет основни критерия – икономика, екология, качество на живот, образование, сигурност. Целта на проучването е да установи качеството на живот в големите градове в България. В проучването за 2019 участват 27-те областни града. Паралелно с това проучване върви и интернет гласуване на сайта darikradio.bg, което в годините регистрира изключителен интерес от страна на потребителите.
Освен призът „Най-добър град за живеене” традиционно се присъждат грамоти за “Бизнес град”, “Зелен град”, “Жизнен град”, “Сигурен град”, “Град на знанието” и др.
В Габровска област все по-малко нови фирми и все повече прекратени
Във връзка с проучване на Дарик радио „Най-добрият град за живеене в България“, Агенцията по вписванията изготви справка за състоянието на фирмите в България, обхващаща период от 12 месеца – от 1 декември 2019 до 30 ноември 2020 г. и включва всички фирми, регистрирани в Търговския регистър в 27-те областни града.
Според данните, новорегистрираните фирми са намалели с около 24%, сравнено със същия период на м.г. Регистрирани са 34 428 компании. За същия период на 2019 г. те са били 26 142. В Габровска област новорегистрираните фирми за този период са намалели с 82, от 313 на 231, или с 26%, което нарежда областта на десето място в негативната класация на страната. Най-голям спад на новите фирми има в Хасково.
Прави впечатление, че фирмите, отписани от правния мир, се увеличават само в осем области, в останалите има обратна тенденция и въпреки пандемията те намаляват. За година от миналия декември насам 35 фирми от областта са обявени в ликвидация, при 25 за предишния период. С 40% увеличение Габрово е на четвърто място в страната. В областта се отчита и най-голямо увеличение на фирмите, обявени, или в открито производство в несъстоятелност – при първите 500 %, при вторите – 400%. По двата показателя става въпрос за 11 фирми тази година, при две миналата. Освен това в годината назад 154 габровски фирми са били неактивни. Броят им се е увеличил почти двойно, а процентът който ни нарежда да второ място отзад напред в страната е 75%.
Така с 231 нови търговски субекти и 104 неработещи вече, областта се нарежда на второ място в страната след Благоевград като, меко казано, недобро място за правене на бизнес. Иначе в страната по отношение на неактивните търговци (заличени, в производство по несъстоятелност, обявени в несъстоятелност, в ликвидация,) тази година се наблюдава устойчивост на фирмите, които са на пазара. Статистиката показва, че в големите 28 областни града за 2020 г. са прекратили дейността си 8158 бр. За сравнение в 2019 г. те са били 8 859, т.е. тази година има с 8% по-малко търговци, които са спрели да функционират по една или друга причина.