През 2020 г. НЧ „Сполука-1920” с. Душево навършва 100 г. от създаването си. Читалището е основано през далечната 1920 г., на 11 април, по инициатива на 24 ученици от прогимназията и гимназията. На новосъздаденото читалище дават името „Пробуда”, което на общоселско събрание на 13 юни 1920 г. прераства в Народно просветителско дружество „Сполука”. Приема се Устав и Общината отпуска една стая за книгите и инвентара му. Започва събирането на волни помощи и хранителни продукти, които се продават, а с парите се закупуват книги.
След четири години читалището открива кафене, което е служило и за място за провеждане на репетиции и читалня. Засилва се и театралната дейност, като всяка година се изнасят 8-10 пиеси. По това време в читалището няма салон, но това не пречи на самодейците – представленията, които се радват на много почитатели, се изнасят в коридорите на старото, а по-късно и на новото училище. Интересен е фактът, че се поставят творби и на душевци. Пример за това са творбите на библиотекаря Къньо Семов – „Прости хора” и „Строежът продължава”.
Библиотекари през годините са били: Къньо Семов, Кольо Балинов, Пенко Тотев, Цонко Маринов, Гечо Стоянов, Тотьо Христов, Марин Дочев, Пейко Кюркчиев, Христина Стефанова, Цона М. Стоянова. През 1951-1952 г. библиотекар става Кольо Тотев Балинов, който основава хоров колектив, състоящ се от мъже и жени. След напускането му, ръководството на хора се поема от Алеко Алеков, като репертоарът на хора се формира на регионална основа, със засилен акцент върху местния изворен фолклор и съществува като „Битова група” от 20 жени. Започва се събираческа дейност на местни песни, обичаи, традиции, регионални носии, накити. Тази дейност е подпомагана от коренните жители на село Душево. От групата се разучават и изпяват 83 стари местни песни, 240 народни и македонски песни, както и стари шлагери и други, с които групата е участвала в различни фестивали, надпявания, празници и др. Групата многократно прославя селото като печели множество медали, грамоти и награди. По различни причини през годините, групата намалява, а към днешна дата не съществува. Ръководители на групата през годините са били: Ганка Алекова, Пенка Калинова, Иванка Маринова, Милка Игнатова, Стоянка Маринова.
През 1924 г. в читалището се отваря кафене, което се ползва и за читалня. Започват със 793 книги, но постепенно фондът се обогатява. През 1942 – 1944 г., въпреки военната покруса, читалището купува и организира модерна джазова музика, с ръководител Борис Пейков. През 1961 г. е открита читалищната сграда в с. Душево, за което голяма заслуга има Христо Цочев Иванов – председател на Общинския съвет. През 1966 г. Окръжен съвет гр. Габрово, отпуска средства за закупуването на инструменти за духова музика. Идва учител от гр. Габрово, който обучава новите музиканти. През 1966 – 1967 г. към читалището е сформиран танцов състав, който съществува около две години. През 1975 – 1976 г. към читалището са открити две школи – по акордеон и китара. Заниманията са насочени към децата. Школите съществуват три години. През 1985 г. по случай 75 години от създаването на читалището, Държавният съвет го награждава с орден „Кирил и Методий” II степен. Наградени са и живите основатели: Марин Мичев, Яна Алекова, Дянко Хаджийски – с десетилетен безвъзмезден принос като библиотекар и касиер. В периода 1988 – 1989 г. е била открита битова група в „Цех 500”, с ръководител на групата Милка Игнатова, а по-късно – Цона Маринова.
Читалището днес
Днес председател на читалището е кметът на с. Душево – Нено Христов. Секретар е Мария Христова, а библиотекар – Мартина Бонева. Към днешна дата НЧ „Сполука-1920” с. Душево продължава своята дейност. Библиотеката разполага с разнообразен и обновен библиотечен фонд. През изминалата година бе направен освежителен ремонт на читалнята, след който тя стана по-приветлива за своите посетители. Освежителен ремонт бе направен и на малкия салон на читалището, където се провеждат заниманията с деца. А след реновиране на осветлението на големия салон, той стана по-приветлив.
Настоящата дейност на читалището и библиотеката е насочена основно към работа с деца. Вече няколко години през летните месеци за тях се организира лятна занималня. В творчески и образователни занимания децата прекарват по два часа, два пъти седмично. Изключение прави тази година, поради усложнената епидемична обстановка. Тя е и причина тържеството по повод 100-годишнината на читалището да бъде отложена.