Днес – 8 декември, младите хора, които учат във висшите училища в цялата страна, ще отбележат студентския си празник. Поради създадената обстановка с корона кризата, празнуването му ще е различно от традиционното, защото са наложени нови, по-строги мерки за ограничаване на заразата. Разрешено е събирането най-много на 15 души на едно място в затворено помещение, ресторантите са затворени, включително и тези в хотелите, къщите за гости и хижите. Преустановено е провеждането на групови туристически пътувания с организиран транспорт в страната и чужбина, както и групови посещения на туристически обекти в страната. Това ограничава избора на студентите в начина, по който ще прекарат празника си, но да се надяваме, че ще проявят благоразумие.
Макар че с радост посрещат всеки 8 декември, докато са студенти, всъщност малцина са младите хора, които знаят историята на тази дата и защо е символ на студентството.
Студентският празник се отбелязва в България на 8 декември от 1916 г. Денят е и патронен празник на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Празникът възниква през 1902 г. като патронен празник на Софийския университет. Първоначално се е празнувал на 25 ноември – денят на свети Климент Охридски, един от Светите Седмочисленици и патрон на Софийския университет, който традиционно се счита за покровител на българското висше образование. На 31 март 1916 г. българската администрация преминава към Григорианския календар. Понеже Българската православна църква продължава да използва Юлианския календар (до 1968 г.), датата на празника се измества с 13 дни напред и се чества на 8 декември.
Така с годините най-старото и престижно висше учебно заведение в България създава и утвърждава 8 декември като символна дата на университетската празничност.
Празнуването е отменено след 1944 г. и е заменено със 17 ноември, когато е Международният ден на студентите. През 1962 г. отбелязването на 8 декември като студентски празник е възстановено.
Полицията с практически препоръки за безопасно движение на 8 декември
Поредният студентски празник дава началото на младежките увеселения. Студенти от всички учебни заведения планират почивки, свързани с пътувания до избраните хижи, хотели и други примамливи места в страната или извън нея. Тази година 8 декември е във вторник, което предполага по-ранно отпътуване към местата за купоните и връщане обратно в средата на работната седмица. Времето създава прекрасни условия за комбиниране на студентски празник и с Никулден на 6 декември.
Ако попадате в групата на празнуващите повече от два дни и на пътуващите за купон в планината или на друго приятно и атрактивно място, подгответе се за изживяването, като си осигурите не само храна, напитки и музика, а и безопасно движение по пътищата на страната. Времето през последните дни показа, че е вече зима. Започнаха снеговалежи, а на повечето места валят дъждове, като нерядко се образуват и аквапланинги, температурите особено рано сутрин и късно вечер са ниски, има поледици, падат слани и мъгли. Усойните места в планините и в районите с пресечен релеф са „климатични капани“ и за опитни, и за неопитни шофьори.
За да остане празникът незабравим, „Пътна полиция“ съветва празнуващите да планират пътуването си, да пътуват с обществен транспорт до мястото на празненството, а ако няма да ползват обществен транспорт, по-добре да си намерят шофьор с кола за отиване и връщане, който обаче няма да пие алкохол!
При пътуване с личен автомобил не бива да се заправят: документи – лична карта, свидетелство за управление на МПС; документите на автомобила; сключената задължителна застраховка „Гражданска отговорност“; документ за платена винетна такса; документ за преминат годишен технически преглед; финансови средства. Задължително преди потегляне трябва да се провери техническата изправност на автомобила – спирачки, чистачки, светлини; гумите подходящи ли са за зимни условия; водата сменена ли е с антифриз; има ли масло; аптечката напълно ли е оборудвана и медикаментите в нея в срок на годност ли са; светлоотразителната жилетка в колата ли е; обезопасителният триъгълник на мястото си ли е; има ли пожарогасител в колата; парното работи ли.
За по-голяма сигурност автомобилът трябва да се зареди с незамръзваща течност в резервоарчето за чистачките; достатъчно гориво; храна и вода за из път; мобилния си телефон да е зареден; да се поставят вериги за сняг, буксирно въже, може и други подръчни инструменти за чистене на сняг – лопата, метла/четка; спрей против замръзване на уплътнители и чистачки; одеяло, заредена аптечка. Празнуващите трябва предварително да помислят за маршрута си и задължително да се осведомят за прогнозата за времето за областите, през които преминава.
От Пътна полиция препоръчват още никога да не карате пили или дрогирани, а ако чувствате умора или сънливост, не шофирайте. Бъдете концентрирани, не отклонявате вниманието си при шофиране и не участвайте в нерегламентирани състезания (гонки).
При необходимост сигнализирайте на телефон 112.