Хубави са призивите да си останем вкъщи, ако не се чувстваме добре. И правилни в това време на пандемия. Струва ми се, че все по-малко са тези, които не вярват колко е опасен коронавируса, въпреки че цената на това недоверие е много висока – живота на много хора, които си заминаха просто за ден, два с големи мъки. Четох и твоя материал, който беше написала във в.”Росица” с шефа на Центъра за спешна помощ в Габрово д-р Шандурков “да не допускаме болни хора на работното си място”. Как да стане това, като Ковид 19, колкото е опасен за здравето и живота на хората, още по-опасен е страхът да не останеш без работа. Това ми сподели мой познат, пожелал анонимност. Той не скри, че е имал неразположение и въпреки това е ходил на работа.
“Вземах лекарства, пиех чайове и се молех да не е Ковид, – не съм ходил да ме изследват. Слава, Богу, бързо ми мина и сега се чувствам добре. Но не съм сигурен, дали всички, които ходят болни на работа имат този късмет. Защо не напишеш как се отнасят работодателите със свои служители и работници, които са в болнични, заради инфекцията. Убеден съм, че има и разумни, но има и такива, които, поемайки болничния лист, ти връчват молба за доброволно напускане” – продължи разказа си моят събеседник.
Опитах се да го опровергая, като му напомних, че има институции за защита на трудовите права на работниците и служителите, че има синдикати, че подобни нарушения би трябвало да се докладват, за да се потърси решение, че и на работодателите не им е лесно в това време да запазят бизнеса си.
“За големите фирми може и да важат, но за малките, в каквато аз работя, важат законите на работодателите. Ако ти стиска, напиши това, което съм казал, но не ми пиши името, защото, не само че ще остана без работа, но и никой повече няма да ме наеме. Работодателите не наемат работници, които знаят много законите. Ще се радвам някой да ме опровергае. И, ако е работодател, ще даде надежда на нас, наемните работници, а надявам се и пример на своите колеги” – представи другата опасна страна на Ковид моят събеседник.
Позволих си да дам публичност на нашия разговор, защото под сурдинка такива случаи разказват и учители за родители на своите ученици. Подобни коментари и мнения има и в социалните мрежи. Без отговори, те създават обществено настроение, което създава още по-голямо напрежение в обществото.
-Г-жо Йонкова, как ще коментирате другата опасна страна на инфекцията, за която разказват моите събеседници?
-Нашите наблюдения показват, че се чувства напрежение и притеснение сред работниците и служителите по отношение на това, дали ще запазят работното си място и доходите, които получават и какво им предстои в бъдеще.
По данни на Агенцията по заетостта, в резултат на Covid кризата равнището на безработица в област Габрово се е повишила и достига 5.4 % през октомври 2020г. при 2 940 регистрирани безработни лица. За сравнение за същия месец през 2019 г. тя е била 3.2 % или 1 710 регистрирани безработни лица.
Най-висока безработицата е била през месеците април и май 2020 г., съответно 6.86% и 6.80 %, като през следващите месеци тя постепенно намалява.
Въпреки повишеното равнище на безработицата, Област Габрово се нарежда на трето място след София (столица) и Перник по ниска безработица в страната. Тези данни показват, че работниците и служителите, загубили работата си в нашата област и в страната, са се увеличили драстично, а страхът, че можеш да останеш без работа принуждава работниците да правят всичко възможно, за да я запазят.
В тези трудни времена, освен коректни работодатели, естествено има и некоректни. Съветваме хората да познават и по-упорито да отстояват трудовите си права. В случай, че са болни, да не са на работното си място и да не рискуват своето, а и на колегите си здраве. И, когато не са сигурни дали работодателя е в правото си, да се консултират с нас или с Инспекцията по труда, която е контролния орган по спазване на трудовото законодателство.
-Имате ли такива сигнали? За какви Ви търсят членовете на КНСБ?
-Прави впечатление, че от пролетта зачестяват сигналите от работници и служители за оказване на определен натиск за прекратяване на трудовия договор по взаимно съгласие, за подписване на заявления за неплатен отпуск, за работа без трудов договор /в това число от ученици от 12-ти клас/, за неспазване на работното време и заплащане на извънреден труд и др.
-Там, където има синдикати и сключени колективни трудови договори, където нещата се решават с социален диалог, и работниците и работодателя са по-добре. Там имаме и по-малко нарушения на здравословните и безопасни условия на труд, тъй като по всяко време нашите синдикалисти могат да се допитват до нас във връзка с прилагане на законодателството, а и участваме и в съвместни проверки по спазване на условията на труд заедно с Дирекция „Инспекция по труда” Габрово.
Освен това, всяка година провеждаме обучения по здравословни и безопасни условия на труд на представителите ни в комитетите и групите по условия на труд в предприятията и учрежденията. Членовете на КНСБ обикновено ни търсят и задават въпроси, свързани с трудовите им права по отношение режима на отпуските, здравословните и безопасни условия на труд, прилагането на договореностите в колективните трудови договори, възможностите за договаряне на по-високи трудови възнаграждения и допълнително материално стимулиране.
В последните дни зачестиха трудовоправните консултации, които предоставяме на медицински специалисти от Детско и училищно здравеопазване от областта във връзка със спазване на техните трудови права и защита на интересите им при пренасочването им за работа в лечебно заведение, поради преустановяване посещенията на детски ясли, училища и детски градини, както и за възможносите за допълнителното им материално стимулиране.
По време на пандемията се разбра колко важни са мястото и ролята на лекарите, професионалистите по здравни грижи, болногледачите, санитарите и всички работещи в системата на здравеопазването.
За пореден път се видя и недостигът на медицински специалисти.
Предложението на Федерацията на синдикатите в здравеопазването към КНСБ е в отрасловия Колективен трудов договор да залегне между 40 и 60% ръст на стартовите заплати, като се придържаме към правилото 1:2:3 (минимални работни заплати съответно за санитар, професионалист по здравни грижи и лекар). За персонала, зает в здравните и лечебните заведения, финансирани от бюджета на Министерство на здравеопазването, училищно и детско здравеопазване и здравни кабинети в специализираните институции за предоставяне на социални услуги за деца и възрастни, които не се финансират от бюджета на Министерството на здравеопазването, настояваме началните основни месечни заплати да са не по-малко от 1950 лв. за лекар без специалност, 1300 лв. за медицински професионалисти по здравни грижи (медицински сестри, акушерки, лаборанти, рехабилитатори, зъботехници и други), 900 лв. за болногледачи.
За да ги има и да има кой да ни лекува, решението е в увеличение на заплащането на медицинските специалисти, но и в работа в здравословна и безопасна среда.
-Да, времето е много трудно, както за работодателите, така и за техните работници и служители. Как да се намери баланса, за да се разсее чувството за несправедливост?
-Наистина времето е трудно и за двете страни, но нека не забравяме, че работниците и служителите са най-ценния ресурс на работодателите. Смятам, че балансът се постига освен с добър диалог, но и с компромиси и от двете страни в рамките на закона.
-Как и с какво помага КНСБ в това трудно време?
-Основен приоритет на КНСБ продължава да бъде защитата правата и интересите на хората. Ние продължаваме безплатно да консултираме работниците и служителите по въпроси, свързани с трудовоправните отношения в условията на кризата, предизвикана от пандемията от коронавируса, както на нашите телефони 066/805371, 0885970323 и 0885970331, така и на място в офиса на Регионалния съвет на КНСБ /гр. Габрово, ул. “Брянска” № 30, ет. 10, ст. 1/. Това правят ежедневно и нашите колеги в цялата страна.
Като най-голяма обществена организация, КНСБ не може да остане безучастна към усложняващата се безпрецедентна епидемична обстановка и отражението на заразата върху съдбите на нейните членове и трудовите хора. Икономическите последствия от извънредната ситуация изправят пред изпитание голяма част от българските семейства, което още повече утежнява процеса на лечение и преодоляване на заразата.
В рамките на Благотворителната кампания „НЕ СИ САМ” на КНСБ и Благотворителния фонд „Проф. д-р Желязко Христов” бяха подкрепени с еднократна помощ над 300 синдикални членове, на обща стойност 68 хил. лв.
За област Габрово е изплатена еднократна помощ на шест хоспитализирани с Covid-19 синдикални членове.
Днес изпратихме и документи до КНСБ и Благотворителния фонд „Проф. д-р Желязко Христов” за отпускане на месечна стипендия на дете от Севлиево, чийто родител-наш синдикален член е починал в следствие боледуване от Covid-19.
Ние вярваме, че заедно можем да се справим и повече от всякога трябва да бъдем обединени в името на запазване живота и здравето на всички нас!