Запазва се нивото на броя на издадените заповеди за защита от домашно насилие на територията на Габровска област. Ако през цялата 2019-та година техният брой е бил 40, то само от януари тази година до 31 октомври – те са 35. За това става ясно от сайта на Областната полиция по повод 25 ноември, когато се отбелязва Световният ден против насилието над жени.
За домашното насилие не трябва да се мълчи! Търсенето на помощ от институциите не трябва да се отлага, за да бъдат избегнати фаталните последствия от недопустимо и нечовешко отношение! Законът за защита от домашно насилие урежда правата на лицата, пострадали от домашно насилие, мерките за защита и реда за тяхното налагане. От Областната дирекция на МВР в Габрово напомнят, че отговорността по този закон не изключва гражданската, административно-наказателната и наказателната отговорност на извършителя. Според българското законодателство, „домашно насилие“ е всеки акт на физическо, сексуално, психическо, емоционално или икономическо насилие, както и опитът за такова насилие, принудителното ограничаване на личния живот, личната свобода и личните права, извършени спрямо лица, които се намират в родствена връзка, които са или са били в семейна връзка или във фактическо съпружеско съжителство.
Законът определя като психическо и емоционално насилие върху дете и всяко домашно насилие, извършено в негово присъствие. Във всеки от случаите, представляващи домашно насилие, пострадалото лице има право да се обърне към съда за защита! Компетентен да наложи мярка за защита е районният съд по постоянен или по настоящ адрес на пострадалото лице. Молбата се подава в срок до един месец от акта на домашно насилие. В случаите, когато има данни за опасност за живота или здравето на пострадалото лице, то може да подаде и молба до органите на Министерството на вътрешните работи за предприемане на мерки съгласно Закона за Министерството на вътрешните работи. Според Закона, по искане на пострадалото лице всеки лекар е длъжен да издаде документ, в който писмено да удостовери констатираните от него увреждания или следи от насилие.
С последните изменения в Наказателния кодекс всички форми на домашно насилие се криминализират.
Телефони, на които може да потърсите помощ са: Национален спешен телефонен номер – 112, 0800 18 676, и на Националната агенция за закрила на детето – + 3592 933 90 10 и + 3592 933 90 11.