За всяка от 17-те работилници в музей „Етър“ ще бъдат предоставени по 5 000 лева от държавния бюджет. Това стана ясно след обявеното решение на Министерския съвет от 17 ноември. Целта е да се подпомогне работата на занаятчиите в условията на пандемия. Кабинетът прие да се разпределят 305 000 лева на грънчари, резбари, калайджии, иконописци, тъкачи, абаджии, ковачи, шекерджии и други занаятчии в четири институции с характер на етнографски музеи – РЕМО „Етър“, „Самоводска чаршия“, „Стария Добрич“ и Златоград.
В музей „Етър“ има 17 занаятчийски работилници. До края на октомври 2020 година посетителите им са 113 000 души. През 2019 този брой е близо два пъти по-голям. Все още няма официална статистика, но съществува голяма вероятност Регионален етнографски музей на открито „Етър“ да е най-посещаваният в страната през тази година. Спадът на туристи все пак е факт и средствата, които правителството отпуска, ще дадат възможност на майсторите да посрещнат разходите си за определен период от време.
Средният месечен наем на работилница в музей „Етър“ е 362 лева с ДДС. Най-ниският е 90 лева, най-високият е 1506. През пролетта, по предложение на ръководството на музея, Общинският съвет в Габрово прие решение за временно опростяване на дължимите наеми, което също имаше за цел да подкрепи майсторите в трудния период.
Идеята за финансова подкрепа започна да се обсъжда по линия на Националното сдружение на общините в Република България. В разговорите участваха ръководители на институции, които имат отношение към запазването на занаятчийството в страната. Едно от предложенията на проф. д-р Светла Димитрова – директор на РЕМО „Етър“, бе да се пристъпи към частично, но сериозно намаляване на наемите. В крайна сметка бе възприета идеята да се предложи на кабинета директно отпускане на финансов ресурс. Включването на „Етър“ към групата от институции, за чиито работилници ще бъдат отпуснати средства, стана след писмено предложение на ръководството на музея.