Стоян Костадинов
В района на днешната сграда на СБА се е намирал домът на известния наш генерал Стефан Нерезов. На 12 ноември се навършиха 153 години от рождението му. Там са родени и другите му по-малки братя.
Роденият през 1873 Христо Нерезов – по-малък брат на Стефан Нерезов, също е с присъдено генералско звание през 1937 година. Доскоро това не беше широко известен факт. А също и това, че днешната улица „Минчо Михайлов“ в близкото минало е била именувана „Ген. Стефан Нерезов“.
За заслугите на загиналия през атентата в църквата „Света Неделя“ през април 1925 г. севлиевски генерал е писано много. Пише в своите „Животописни бележки“ и командващият тогава 9-а плевенска дивизия ген. Владимир Вазов. Описва много от събитията, случващи се на фронтовата линия. Ето фрагмент от споделеното за случилото се на 16 септември 1916 г. при Дойран: „В 11,30 дойде на наблюдателния пункт Фурка командващият 1-ва армия генерал Нерезов. Докладвах му за положението. Той реши да отиде на позицията. Изказах желание да го придружа. Заповяда ми категорично да остана тук и да командвам боя, като прибави: „Ако се случи с мене нещо, вие ще командвате армията, а полковник Каменов – 9-а дивизия.“ Целунахме се и се разделихме. Юнак човек. През деня обходи по окопите позицията на 33-и, 17-и и 58-и полк, гдето окуражаваше войниците. Това му прави чест.“
Време е да бъде поставена паметна плоча, която да отразява почитта на севлиевци към воините от фамилия Нерезови.
Генерал Стефан Нерезов – един от най-прославените български генерали
Ивета Миленова – Исторически музей – Севлиево
Стефан Михайлов Нерезов е роден на 12 ноември 1867 г. в Севлиево, в семейство с революционен дух, свързано с борбите за национално освобождение. Още в ранните си младежки години будното момче е привлечено от военната служба. През Сръбско-българската война Стефан е доброволец в Ученическия легион. За заслугите си през войната той е произведен в ефрейтор в 12 пехотен полк. Това предрешава и бъдещия му жизнен път.
През 1888 г. завършва Военното училище в София, а през 1896 г. – Военната академия в Торино. Завръща се в България и става неизменна част от военния елит на страната и най-представителния офицер в свитата на княз Фердинанд. Князът му поверява и личната си сигурност, като го назначава за комендант на двореца.
През Балканската война е началник на оперативния отдел на щаба на действащата армия, а по-късно – и командир на 9-та пехотна дивизия.
През Първата световна война командва 9-та пехотна Плевенска дивизия, която води боевете на Косово поле и на Дойранския фронт. В края на Първата световна война е командващ на Първа армия на Вардаро – Дойранския фронт. След края на войната той е в делегацията по сключването на Букурещкия мирен договор. Върхът на военната си кариера ген. Стефан Нерезов достига през 1920-1921, когато е назначен за началник щаб на българската армия.
На 16 април 1925 г. в църквата „Света Неделя” в София е извършен кървав атентат. Той се смята за най-тежкия терористичен акт в историята на България. Извършен е от крайно леви дейци, чиято цел е физическото унищожаване на военния и политически елит на страната, включително и на цар Борис ІІІ. Няколко дни преди това е убит генерал Константин Георгиев. За погребението му на Велики четвъртък, в църквата се е събрал целият генералитет, всички членове на правителството, множество депутати. Цар Борис не е сред присъстващите на опелото, тъй като е на погребението на загиналите в атентата срещу него в прохода Арабаконак.
Убитите от разрушенията при чудовищния взрив в църквата са стотици, сред които и деца. Между тях са и 12 от най-изтъкнатите генерали на България. Според някои изследвания, в този кървав акт България губи повече генерали и полковници, отколкото в четири войни. Сред убитите е и генералът от пехотата, севлиевецът Стефан Нерезов, командвал българската армия в знаменитите боеве при Дойран по време на Първата световна война. За войнските си заслуги той е награден с орден „За храброст“ II степен, III степен, 1-ви и 2-ри клас, орден „Св. Александър“ IV и V степен без мечове, орден „За военна заслуга“ I степен с военни отличия, орден „За заслуга“ на обикновена лента
Годишнината от рождението на ген. Стефан Нерезов е само още един повод да се преклоним пред светлата памет на севлиевеца, един от най-прославените генерали във войните за освобождение и обединение на българските земи.