Няма да бъдат допуснати промени в Закона за лова, свързани със забранени средства по време на ловен излет, които да са заплаха за природата или обществената безопасност. Категорично няма да бъде допуснато използването на отровни примамки, електрошокови устройства, експлозиви и каквито и да е други забранени средства и методи за ловуване, които биха засегнали дивечовите популации и природата като цяло. Това стана ясно на проведената преди дни среща между представители на МЗХГ, Изпълнителна агенция по горите и организация за защита на животните „Четири лапи“. Ще бъдат използвани само приспособления за нощна стрелба и то само в краен случай при усложнена епидемиологична обстановка, свързана единствено със заболяването АЧС при дивата свиня.
Текстовете от предложените промени в проект за допълнение и изменение на Закона за лова и опазване на дивеча, които създават предпоставка за тълкуване и опасност от неправомерната употреба на забранени средства ще бъдат прецизирани и уточнени. На срещата е споделена наложената практика в страните Чехия, Германия, Белгия и Унгария, които са променили своето ловно законодателство.
„Тези страни решиха, че справянето със заболяването АЧС по свинете е по-важно от приходите от ловен туризъм и опитът им показва, че в борбата с Африканската чума, използването на такива приспособления са изключително ефективни за отстрела на дивата свиня, особено нощем. В посочените страни, както и в България ловът на дива свиня е разрешен и през нощта“, е мнението на инж. Юлиян Русев от Изпълнителна агенция по горите. Уредите и средствата за нощно виждане ще могат да използват само длъжностни лица, с придобита правоспособност за ловуване, регламентирани със заповед на министъра на земеделието, храните и горите.
Всички предложения и становища ще бъдат отново обсъдени на предстоящ Ловен съвет и ще бъдат внесени в Министерски съвет след като има консенсус по тях.