Галина Николова
„Изискването за разкриване до 6 ноември на мобилен фургон с екип – лекар и медицинска сестра, в който да се консултират хора със съмнения за Ковид, е в сила за всички държавни болници – областни и университетски, а нашата не е такава. Така че пред сградата няма да поставяме фургон, колегите продължават да приемат хората, които са заразени и имат нужда от болнично лечение.“ Това каза д-р Пламен Цеков – управител на МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“ в Севлиево, по повод последните заповеди на здравния министър за мерките, които трябва да бъдат предприети във връзка с коронакризата.
Общинската болница е отделила 40 легла за пациенти с коронавирус и към миналия петък 28 от тях бяха заети. В последните дни на миналата седмица ежедневно са постъпвали по един, двама, най-много трима заразени, които се нуждаят от хоспитализация, но тъй като постоянно се изписват и оздравели пациенти, недостиг на легла няма. Сега във вътрешното отделение има 20 заболели, в инфекциозното са 7, а само преди седмица са били 14. Заради тази постоянна промяна в броя на приети и изписани пациенти, д-р Цеков определи ситуацията като динамична и бе категоричен, че болницата се справя със ситуацията.
Целият персонал на лечебното заведение е притеснен, защото въпреки предпазните средства и мерки, няма гаранция, че заразяването може да бъде предотвратено, призна шефът на болницата. Има заразени медицински сестри, които са сложени под карантина и така са се „оголили“ техните работни места, които някой трябва да заеме.
Засега и този проблем се решава успешно, макар и в движение, твърди д-р Цеков. „Но ако има истински герой в тези последни две седмици, това е д-р Деньо Дешев – началник на инфекциозното отделение. Той е с положителен тест за коронавирус, но няма пневмония. Самоизолирал се е, заедно с другите пациенти, в собственото си отделение и продължава оттам да лекува нуждаещите се“, каза управителят на болницата. В. „Росица“ припомня, че като инфекционист, д-р Дешев първи пое лечението на пациенти с Covid 19, като първият случай в нашия град се появи към края на май.
Все още от здравното министерство не е спуснат единен протокол, по който да се лекуват пациенти с Ковид, информира още д-р Цеков. Той обаче е на мнение, че колегите му, които още от пролетта се срещат и лекуват пациенти с коронавирус, вече берат плодовете на натрупания си опит. Те могат да определят дали болният е заразен, или не, още преди да е излязъл резултатът от PCR-теста им, твърди той. В нашата болница лекарите са изготвили собствен протокол за лечение, но винаги решават според спецификата на всеки пациент, защото това е решаващо за резултата от лечението, каза управителят.
Стремежът на болничното ръководство е да изолира отделенията, но това е трудно да се случи на 100%. Затова се набляга на спазването на всички мерки, които са предписани за предпазване от заразяване. Опирайки се на наблюденията си от началото на пандемията, д-р Цеков твърди, че от всички заразени само 10-15% имат нужда от лечение, а от тях само за около 5% изходът може да е фатален, но това не е задължително, а само вероятно.