Галина Николова
Творби на Румяна Живкова, Диана Тончева и Олга Въткова оформят изложбата, която бе открита във вторник вечерта в градската галерия „Асен и Илия Пейкови“. Ако нещо общо може да се каже за тях, то е че и трите започват да творят в по-зрелите си години, а второто – че всяка е дарена с ярък талант. Представените от тях творби свидетелстват за това, а получената експозиция си струва да бъде разгледана.
Диана Тончева е завършила математическа гимназия, а после става инженер. Въпреки това скулптурата е детската й любов и тя се връща към нея през 2012 г. Само три години по-късно, през 2015-та, тя започва активно да участва в изложби и досега всяка година има поне по три-четири участия в общи експозиции. Диана Тончева е майстор на малката пластика и удивлява със съвършеното си умение да улови и съхрани движението в твърдия материал, който използва за малките си форми. Чрез всяка една от тях тя се себеизразява и дори само от една нейна творба зрителят може да научи за нея повече, отколкото ако някой му разказва за нея.
Румяна Живкова също не е художник по образование. Тя е завършила Стопанската академия в Свищов. Нейната сила е в живописта, но най-първо – от 2002 година, започва да рисува православни икони. Активният й период е от 2018 година, когато прави първата си самостоятелна изложба, а след това започва да се представя и в общи. Художничката впечатлява с пейзажите, сътворени след пътуванията й до други страни. От тези платна лъха и философия, която говори за прозренията на Румяна и подтиква наблюдателя да вникне по-дълбоко в посланията й.
Олга Въткова има руски произход, живее в България от 2015 г. С рисуване се е занимавала като дете, а по-късно завършва педагогически колеж. Все пак се дипломира като учител по изобразително изкуство и чертане и работи като художник в куклен театър. През 1995 г. се премества да живее от Казахстан в Русия, когато професионалният й интерес се сменя и тя започва отново да учи – този път психология. Идвайки да живее в България преди пет години, страстта й към рисуването отново е събудена и тя й се е отдала напълно. Силата й е в акварела, а темите й са разнообразни – пейзажи, растителен свят, животът на обикновените хора. Характерното за творбите й е вниманието към малките детайли, сложните градиенти, фините преходи на един цвят в друг, внимателното проучване на фрагментите. И Олга, като колежките си, започва да участва в общи и да реди самостоятелни изложби от 2016 г.
Макар различни по натюрел и проявление в изкуството, общо наречено изобразително, трите дами впечатляват с талант и стил, които всъщност се съчетават хармонично в залите на галерията „Асен и Илия Пейкови“. А това несъмнено ще им носи успехи и признание, защото те вече излизат и на международна сцена. Тази вечер в Плевен се открива Десетото международно биенале на малките форми, което е традиционен и утвърден форум за представяне на съвременните тенденции и постижения в областта на живописта, графиката и скулптурата в изобразителното изкуство. Диана, Румяна и Олга участват в него и без съмнение ще заслужат високата оценка и на плевенската публика. А севлиевците, които са любители на изобразителното изкуство, могат да се потопят в световете на трите авторки, като посетят изложбата им в галерия „Асен и Илия Пейкови“.