Никола Узунов – режисьор
Преди 10 години, когато тогавашното ръководство на НЧ „Развитие-1870” в лицето на Данаил Лалев – председател на настоятелството му, и Галя Христова – секретар, заложи авторитета си, за да осъществи една национална по обхват и художествено-творческа по съдържание идея в името на севлиевските деца, скептиците многократно надвишаваха броя на оптимистите. Не вярваха, че замисленият театрален фестивал ще просъществува през годините. Първият председател на журито – Кръстьо Младенов – далновиден човек, драматург с богата организационно-театрална практика, долови тенденцията и след закриването на първия фестивал „Вълшебникът театър” сподели с организаторите: „Ако вие успеете да реализирате три поредни издания на този оригинален фестивал, няма да усетите как той ще се утвърди във времето и ще стигнете и до негово юбилейно издание. Дано само общината и севлиевският бизнес ви помагат в начинанието. На добър час!”
Тези думи бяха пророчески.
С какво нашият фестивал се оказа различен от останалите театрални форуми в България? Преди всичко той се отличаваше с това, че продукцията му се създаваше от деца и бе предназначена за деца. Формулата се оказа печеливша и не след дълго и други ентусиасти от страната решиха да я копират. При нас, в Севлиево, голямата заслуга за появата и реализирането на идеята произтичаше от творческите резултати на една група много талантливи деца от детския театрален състав на читалището, която печелеше награда след награда от външни театрални празници и фестивали и разнасяше славата на Севлиево по цялата страна. Сега тези деца вече са пораснали и са напълно оформени малки артисти, чиито творчески умения съперничат на професионалните изпълнители. Някои от тях вече не са в Севлиево, но продължават да се интересуват от това сценично изкуство, защото театралната „зараза” не е временно явление. Тя е за цял живот.
От година на година „Вълшебникът театър” набираше популярност и уважение сред любителските театрални среди в цялата страна. За участие в него пристигаха заявки от Бургас, Варна, Поморие, Шумен, Русе, Велико Търново, Стара и Нова Загора, Казанлък, Ямбол, Свиленград, Първомай, София, Габрово, Цариброд и т. н. Така Севлиево се превърна в един от уважаваните центрове на детското театрално изкуство. Желанието за сценична изява на нашата фестивална сцена толкова се разгоря, че ръководствата на читалища, училища, младежки домове и други сдружения отправяха молби да приемем и съставите им с по-възрастни участници. И постепенно започнаха да елиминират детските си състави. По този начин обаче бе нарушен балансът в първоначалния замисъл на фестивала – да има равнопоставеност на представленията за малки зрители и представления за младежка публика. Своевременно дисбалансът бе коригиран, защото една от най-важните цели на фестивала беше и е образователното и естетическото ограмотяване на най-малките зрители в сферата на театралното изкуство.
Репертоарът беше и продължава да бъде изключително разнообразен. Малките ни зрители се радваха на атрактивни постановки със сюжети от български и чуждестранни класически приказки, от специално написани сценарии, съобразени за крехката им възраст, с фантастични светове, герои и нравоучения. А на младежката публика бяха предложени заглавия от световни автори /Чехов, Достоевски, Юго и др./ и чудесни драматургични обработки от съкровищницата на българския фолклор, а така също и от съвременни български автори. Бихме пожелали на интелигентната севлиевска публика да се взира внимателно в програмата на вечерните фестивални спектакли, защото с увереност можем да гарантираме, че ще присъстват на много добри изпълнения и естетическите им претенции ще бъдат напълно удовлетворени. По всичко личи, че тази културна проява е здраво стъпила на нозе, намерила е благодатна почва в Севлиево и още – благородни помощници в лицето на общинското ръководство и севлиевския бизнес, без които читалищният фестивал би бил немислим. На всички тях поднасяме нашата най-искрена признателност.
За съжаление, както в почти всички сфери на живота ни днес, така и за националния театрален фестивал „Вълшебникът театър” настъпиха сериозни пречки за нормалното реализиране на неговото десето издание. Заявките за участие пристигнаха отново от всички краища на България – 17 на брой. И въпреки огорчението, че бяхме възпрепятствани да отворим широко вратите на читалището за почитателите на театралното изкуство – фестивалът се състоя. Доверихме се на съвременните технологии, променихме статута му и получихме спектаклите на електронен носител. През предстоящите месеци те ще могат да бъдат гледани на екран и по този начин ще направим севлиевци съпричастни на творческите търсения и постижения на малките артисти, чийто театрален вирус, с който сцената ги е заразила, е по-силен от всеки друг.
Вярваме в бъдещето на нашия фестивал „Вълшебникът театър”, както вярваме в бъдещето на нашите деца!
Въпреки кризата – спектаклите са изиграни, а наградите – присъдени
В десетото издание на националния фестивал на любителските театри за деца „Вълшебникът театър“ участваха състави от 17 населени места в страната. Въпреки наложените ограничения заради корона кризата, организаторите актуализираха статута му и създадоха възможност спектаклите да не бъдат играни на сцената, както в досегашните девет издания, а да ги получат на електронен носител. Така целогодишната работа на младите и по-възрастнитехора, които са се посветили на театралното изкуство, получи изява и в крайна сметка – оценка.
Ето които са наградените:
Индивидуални награди:
Награда за най-добра изпълнителка от І възрастова група – Дарина Добрева, за ролята й на Пъструшка в спектакъла на детска театрална формация „Усмивка”– Бургас.
Награда за най-добър изпълнител от І възрастова група – Ейдриан Атанасов, за ролята му на Ян Бибиян в спектакъла „Ян Бибиян” на театрален състав „Самодейни таланти” – Стара Загора.
Награда за най-добра изпълнителка от ІІ възрастова група – Моника Стоянова, за ролята й на Рада в спектакъла „Самодивска любов” на арт център „Арлекин” – Варна.
Награда за най-добър изпълнител от ІІ възрастова група – Георги Луканов, за ролята му на Стоян в спектакъла „Самодивска любов” на арт център „Арлекин“ – Варна.
Колективни награди:
Наградата за най-атрактивен спектакъл – постановката „Доктор Охболи” на детски театър „Вълшебник” при ОУ „Неофит Рилски” – Габрово, режисьор Виктория Петрова.
Наградата за най-оригинален спектакъл – постановката „Пук” на детска театрална школа „Пламъчета” при НЧ „Пламък-2016” – Велико Търново, режисьор Мартина Атанасова.
Наградата на детското жури за първа възрастова група – постановката „Ян Бибиян” на театрален състав „Самодейни таланти” при НЧ „Св. Климент Охридски – 1858” – Стара Загора, режисьор Стефан Борисов.
Наградата на детското жури за втора възрастова група – постановката „Самодивска любов” на арт център „Арлекин” – Варна, режисьор Стоянка Гунчева.
Специалната награда на бизнес сдружение „Севлиево 21 век” – постановката „Приказка за феи” на младежки театър „Приятели” при Младежки дом – Пазарджик, режисьор Александър Братоев.
Специалната награда на Община Севлиево – постановката „Меко казано” на детско театрално студио „Светулка” при НЧ „Светлина – 1939” – Поморие, режисьор Румяна Кралева.
Наградата за най-добър спектакъл от І възрастова група – постановката „Вълкът и седемте козлета” на детска театрална формация „Усмивка”– Бургас, режисьор Румяна Кралева.
Наградата за най-добър спектакъл от ІІ възрастова група – постановката „Серенада” на младежки театър „Приятели” при Младежки дом – Пазарджик, режисьор Александър Братоев.
Голямата награда на десетия национален фестивал на любителските театри „Вълшебникът театър” се присъжда на постановката „Кралят Елен” на театрално студио „Смехурко” при център за изкуства, култура и образование „София”– филиал Банкя, режисьор Цвете Лазарова.