От тук нататък ще имаме живот в условията на Ковид 19. Това прогнозират медиците, след като целият свят е обхванат от пандемията на коварния вирус. Вече дори и обикновените хора, които нямат нищо общо с медицината, знаят, че той е и жесток, защото причинява фатален край не само на възрастните с придружаващи заболявания, но и на млади хора. Оказа се, че Ковид 19 е опасен за физиологията на човека, но не по-малко е негативното му влияние и върху неговата психика. Как се справяте с Ковид 19, с ограниченията, които се налагат като предпазни мерки? Това са най-честите въпроси, които си задаваме с близки и познати при случайни срещи. И отговорът в повечето случаи е: ”Отрази ми се на психиката.”
Как се отразява Ковид 19 на медиците и пациентите в Държавната психиатрична болница в Севлиево? Какви мерки са предприети за предпазване на персонала и болните в лечебното заведение, коментира за в. ”Росица” д-р Сюзан Садъкова, директор на ДПБ.
– Каква е ситуацията при Вас, д-р Садъкова? Снабдени ли сте с всички предпазни средства?
– На 13 март бях назначена за директор на Държавната психиатрична болница и същата вечер в държавата беше обявена извънредна ситуация, във връзка с много сериозна вирусна инфекция – непозната в медицинските среди до този момент, а именно Ковид 19. Говорим за заболяване с много неизвестни около генезата, начина на заразяване, придружаващата симптоматика и начините на предпазване.
В момента разполагаме с повече данни за това заболяване и възможностите за предпазване са много по-ясни, много по-добре разписани. Непрекъснато получаваме сведения от Министерството на здравеопазването за предприетите мерки към психиатричните здравни заведения, за предпазване на пациентите и структурите ни от заразяване. Нашата подготовка започна още от първите ми дни като директор на болницата. Ние нямахме изградени филтърни стаи, където да бъдат изолирани нашите пациенти, поставени под карантина. По принцип няма държавна психиатрична болница в страната, която със заповед на министъра на здравеопазването да е посочена за лечение на лица с Ковид 19. По вътрешни указания лицата с психични проблеми и придруваща анамнеза за Ковид трябва да бъдат насочени към 5-те УМБАЛ в страната, в които има психиатрични клиники. Въпреки това, задължение на всеки един директор на ДПБ бе да приведе структурата си за работа в такава извънредна ситуация, която се случи за първи път в България. Нашата болница нямаше стаи за изолация и първата ни задача беше да отделим такива с отделен медицински персонал – сестри, лекари, санитари. Те работеха по отделен график, за да можем да се справим с първоначалния прием на пациенти. Благодарение на дарителска акция – ние сме държавна болница и нямаме право да получаваме парични дарения, в натура получихме маски, дезинфектанти, ръкавели, калцуни, шлемове. РЗИ Габрово също ни снабди с дезинфектанти, ръкавици, шлемове и всичко необходимо, за да посрещнем първата вълна на инфекцията.
Може би тук е мястото да благодаря на всички дарители, които откликнаха на нашия повик. Това са “Идеал-Стандарт – Видима” в лицето на техните директори, едно италианско предприятие, народният представител Иглика Събева. Аз, като директор на болницата, също се включих в дарителската кампания. Получихме помощ и от Ротари клуб Севлиево и бизнес сдружение “Севлиево 21 век”. На всички тях изказвам една голяма благодарност. Те не забравиха, че в нашия град, освен общинската болница, има още едно здравно заведение. Ние сме болница, която поема грижите за психично болни лица от цялата област, но до този момент не сме потърсили помощ от другите общини. Даренията бяха само от предприятия и лица от Севлиево. Разполагаме с два кислородни апарата, един концентратор за кислород, имаме и бързи тестове за изследване на Ковид 19, които сами сме си закупили.
Ежедневно правим инструктажи на служителите по отношение на спазването на противоепидемичните мерки разписани от Комисията по вътреболнични инфекции. Ние не знаем с какъв пациент ще се срещнем при приемането му. Пациентите са от цялата област, може да идват и от страната, в някои случаи водени от спешна медицинска помощ или доведени чрез полиция – това са спешни състояния, на които ние не можем да откажем хоспитализация. И в тези случаи нашите предпазни мерки са много засилени.
– Разполагате ли с всички видове предпазни средства, необходими както за персонала, така и за пациентите?
– На този етап ДПБ разполага с всички средства за защита от Ковид 19, с каквито разполага и ВМА. До момента не сме ги ползвали, защото нямаме болни в такива тежки симптоми или с някакви съмнения затова.
Но въпреки това стриктно спазваме правилото на трите “Д” – дистанци, дезинфекция, дисциплина.
На всеки новопостъпил болен се снема противоепидемична анамнеза, същото важи и за служителите на болницата, които се завръщат от по-продължителен отпуск, задължително се правят и бързи тестове. Това ни дава един ориентир дали има някаква инфекция и какви мерки би следвало да предприемем. Поддържаме тесни връзки с РЗИ – Габрово, които ни помагат доста по отношение на PСR-тестовете. Лаборантката в нашата болница е обучена да взима PСR проби. Имаме готовност за тяхното транспортиране до София лично, ако не използваме услугите на РЗИ Габрово. Но във всеки един момент ние сме готови да посрещнем пациент с Ковид 19. Запознати сме с всички правила и мерки за изолиране и транспортиране на болния до съответния УМБАЛ с психиатрична клиника.
-А как се отразяват всички предпазни мерки на вашите пациенти?
-Още в първите месеци на установяване на инфекцията, когато бяхме по-затворени, в болните се оформи симптоматика на паника и тревожност. И сега, след като не сме в извънредна ситуация, а в извънредно епидемиологично положение, тези прояви на тревожност и напрежение ги има. Засилиха се депресивните състояния и паническите разстройства. Дори пациенти, които страдат от психични заболявания, започнаха по-рядко да идват в кабинетите и да търсят помощта ни. Те се страхуват да влязат и в самата болница. И това е от страх да не би нещо да стане. Те се чувстват по-сигурни в тяхната семейна среда. Въпреки че ние ги уверяваме, че нито в болницата, нито в доболничната помощ те ще бъдат инфектирани, отлив има. Да, имахме три случая на служители, които бяха заразени навън. Затова превантивно на местата, където те работеха, с помощта на РЗИ взехме PSR проби и на служители, и на болни. Повече от 70 теста са направени в Националната референтна лаборатория в София. И всички тестове са отрицателни.
-А как се отразяват противоепидемичните мерки на хората, които все още не са Ваши пациенти?
-И обществото е разтревожено! Дори и хора, които досега не са имали контакти със здравните служби, започват да ги посещават, защото развиват панически атаки. Паника от неизвестността! От това, какво ще се случи. Те изпитват страх и от финансовото си състояние! Въпреки че редица мерки са насочени за подпомагане на хората, които са останали без работа, има страх от неизвестното, защото краят на пандемията не се вижда.
-Много дискусии и анализи имаше и за негативното отражение върху психиката на децата по време на онлайн обучението. Какъв е Вашият коментар?
– Децата не са стресирани. Аз също имам ученик, който миналата година завърши 11 клас в габровско училище в условия на дистанционно обучение. Но не беше стресиран. Не са стресирани и други деца. За разлика от възрастните те са запознати много добре с всички правила и начини за заразяване и предпазване. Сега започнаха новата учебна година присъствено. Имам информация, че училищата са снабдени с всички предпазни средства – табели, дизенфектанти, ръкавици, топла вода в тоалетните, течни сапуни – всичко, което е необходимо. Носят задължително маски. Според мен, не само в цялата Габровска област, а и в цялата страна, директорите на училищата са осигурили всичко това. Аз виждам, че децата приемат по-спокойно изискванията за противодействие на корона вируса. Стресът е в техните родители, в по-възрастните хора, които се страхуват за живота си. Забелязвам и тяхната отговорност, че могат да заразят своите баба и дядо, и да понесат вина за това, че са го допуснали. Децата на този етап разбират пандемията, защото получават информация от много източници – все пак живеем в 21 век, а децата ни са на “ти” с технологиите. Мисля, че те много добре балансират между прочетеното и реалното в живота.
За малките ученици е много важна присъствената форма на обучение. Имам внучка, която тази година започна първи клас и чакаше този момент с нетърпение. Много е трудно родителите сами да се справят с проблема – писане, четене. Не всеки родител е педагог, не всеки родител има това време и знания да обучи детето си. Затова за началната степен е много важна присъствената форма на обучение.
-Каква е Вашата препоръка в това трудно време да запазим психичното си здраве?
Обществото трябва на първо място да се успокои. Да приеме факта, че дълго време ще живеем с тази инфекция. Вече много неща знаем за нея. Не сме в онова начално време, през месец март, когато не познавахме болестта, през какви фази преминава, как се заразяваме и т.н. Тогава беше трудно. Сега, когато вече имаме повече информация и възможности за лечение, ако спазваме всички предпазни мерки, няма място за притеснение. Очертава се, че дълги години ще живеем с вируса. Въпреки това трябва да запазим психиката си чиста, да посрещнем болестта със сила, за да я превъзмогнем.
-Как ще коментирате поведението на онези Ваши колеги, които омаловажиха в началото на пандемията опасността от Ковид 19?
-Обществото в България се раздели на две, в резултат на тези изказвания от страна на наши колеги, които не бяха лоялни към всички останали и към гражданите. Това разделение в обществото доведе до това, че част от хората започнаха да не вярват, че има вирус, че трябва да се спазват определени правила, които са разписани в държавата. И всичко това доведе до повишаване на броя на хората със симптоми с по-тежки форми на изява и смърт. Това доказват резултатите от PSR тестовете, които се правят всеки ден.
Скоро бях в съседна на България държава, където, ако не носиш маска в затворено помещение или навън, глобата е 300 евро. Маската се маха само ако си в процес на хранене. И това е безкомпромисно! Няма значение кой си, какъв си, откъде идваш! Има разписани правила в държавата, те се отнасят до всички и трябва да се спазват.
Онова, което казваха колегите, че няма вирус, че ако си преболедувал от Ковид 19 се създава имунитет, се опроверга във времето. Такъв се развива за съвсем кратко време и хора, веднъж преболедували, отново могат да се заразят с Ковид 19. Това напълно опроверга думите на тези, които отричаха инфекцията и начина на предпазване.
-Каква е ситуацията в ръководената от Вас болница, д-р Садъкова, след разхлабване на противоепидемичните мерки?
-В Комисията по вътреболнични инфекции, която заседава всеки ден се взе решение за разхлабване на мерките и в болницата. Филтърната зона, която съществуваше до края на юни, с отделен персонал се разформирова и в момента болницата приема болни във всички отделения, но пак при строго спазване на правилата, дезинфекция, дистанция и дисциплина. Пак съществуват тези изолационни стаи за новопостъпили болни към съответните отделения, а не само в две от тях, както бяха в началото. Целият персонал и служителите са с предпазни средства. Ограничени са по всякакъв начин свижданията и това в нашата болница се спазва стриктно, съгласно заповед на министъра на здравеопазването .
На близките на болните се дават сведения от лекуващите лекари в определени дни. Самите болни също могат да ползват телефони за връзка с близките си. При постъпването близките получават телефони, на които могат да се свържат. Наближава сезонът и на другите грипове, които ще нахлуят. Очаквам повишение на болните и заразоносителите на Ковид 19. Затова сме направили нов изолационен филтър, през който ще преминават всички служители на болницата, преди идване на работа. Там ще се измерва температурата им, ще се дизинфекцират ръце и крака и ще се вписват в специална книга. От там ще постъпват и болните. При всяко съмнение за инфекция, ще се взима решение къде да бъде настанено за лечение лицето – дали в ДПБ Севлиево или ще бъде транспортирано в друга болница за активно лечение в страната, в която има психиатрична клиника.