ДЕСИ ДИМИТРОВА
Уредникът в Историческия музей в Севлиево Димитър Димитров представи възможностите на музейните експозиции в Хаджистояновото училище по време на семинара на тема „Културното наследство в учебните програми по История и цивилизации“, организиран от център „Музейно училище“. В инициативата, която се проведе в Националния музей на образованието, се включиха и музейни специалисти от НМО – Габрово, Специализиран музей за резбарско и зографско изкуство – Трявна, Етнографски музей на открито „Етър“ и двадесет учители от Габрово, Севлиево, Трявна, Дряново, селата Крамолин и Градница.
Семинарът бе открит от Мая Карагьозова, директор на НМО и Георги Маринов, началник на РУО – Габрово, тъй като двете институции са партньори в център „Музейно училище“, който бе създаден в началото на юли 2017 г., а през октомври получи подкрепата на музейната колегия в областта ни. Дейността на „Музейно училище“ се изразява в организиране и провеждане на семинари, конференции, практически занятия, открити уроци в музеите. Предстои и създаването на едноименен интернет сайт за музейни образователни програми и добри училищно-музейни практики. Идеята е в интернет пространството Центърът да прерасне в национална инициатива.
В двучасовата програма на семинара бяха представени съхранени културни ценности от периода на Възраждането в четирите музея, които могат да бъдат използвани в часовете по История и цивилизации под форма и по начин, избрани от самия учител. „Представих различните експозиции, с които разполага Историческият музей в Севлиево. Разказах за по-важните експонати в Хаджистояновото училище, спрях се на периода на Възраждането – на училищното дело, макета на моста на големия майстор Колю Фичето и др., на археологическите находки и най-ценните артефакти, открити при разкопките на Хоталич, които смятам, че биха били интересни за учениците. Целта беше да запознаем учителите по История и цивилизации с експозициите и те да преценят кое би им било полезно в часовете. Дали ще посетят с учениците Музея и видят на живо експонатите или ние, музейните уредници, ще им разкажем в часовете. Убеден съм, че по този начин ще запалим още повече интереса на децата към историята и ще създадем една полезна връзка музей-училище“, разказа за в. „Росица“ уредникът Димитър Димитров.
На семинара се представиха и Веселин Лазаров, уредник в НМО, който разказа за движимите културни ценности от Фонд XV-XIX век на Националния музей на образованието, Ирина Димитрова презентира „Теоретичните, практически и анимационни възможности на експозициите на Специализирания музей за резбарско и зографско изкуство – Трявна за представяне на учебния материал“. Музейният педагог от Етъра Любомира Иванова представи темата „Музейните обекти и инициативите на Етнографски музей на открито „Етър“ в помощ на обучението по История и цивилизации. Етърската чаршия – умален модел на Габрово през Възраждането“.
В дискусията след презентациите участниците в семинара обсъдиха полезните страни на връзката музей-училище с координиращата роля на център „Музейно училище“.