ПРЕСЛАВА КУРТЕВА,
клуб “Журналист” при СУ ”Васил Левски”
За четвърта поредна година Американският университет в България (АУБ) организира AUBG MultiTalent Quest 2020 – уникално по рода си международно мултидисциплинарно състезание за ученици от 11-и клас, които владеят английски език на минимум средно ниво, имат отлична обща култура, както и познания, и способности в множество академични, креативни, и спортни дисциплини. То трябваше да се проведе през март 2020 г., но поради епидемичната обстановка беше отложено за септември. Тази година участие взеха трима ученици от СУ “Васил Левски” – Калоян Тодоров (12’’а’’), Аксел Кочум (12’’а’’) и Габриела Петрова (12’’б’’). Те могат да се похвалят с отлични резултати в няколко направления.
Как се постигат отлични оценки в такова сериозно състезание? Пред какви предизвикателства са били поставени състезателите и старт на какво дават постигнатите високи резултати? Отговор на въпросите даде Калоян Тодоров.
-Как се породи желанието ти да участваш точно в това състезание?
-Изключителният интерес, който проявявам към Американския университет, ме подтикна да посетя събитието ,,Ден на отворените врати”. Там научих за състезанието ,,Multitalent Quest” и ми беше разяснено всичко, свързано с него. Точно това е университетът, в който искам да продължа образованието си след 12-ти клас и мисля, че това преживяване още повече засили желанието ми и сега нямам търпение!
-Какво се изискваше, за да вземете участие в състезанието?
-За да вземем участие беше нужно да се регистраме и попълним QuestForm – онлайн формуляр, който включваше както лични въпроси, така и такива за талантите и хобитата ни. Трябваше да представим документ със средния си успех от 9-и и 10-и клас. Едно от най-интересните неща беше изработването на QuestCV – креативно 2-минутно видео, което лично аз заснех с огромно желание. Попълвахме и QuestTest – онлайн-тест по английски език и общообразователни предмети.
-Какви дисциплини включваше състезанието?
-Състезанието беше разделено на няколко дисциплини (индивидуални и групови) – тест по математика, дебат, разрешаване на социален проблем и избираема дисциплина в сферата на спорта или изкуството.
-В кои дисциплини взе победата?
-Сред 29 участници спечелих първо място в арт дисциплината като изпълних основната тема от филма “Карибски пирати” на пиано. Този музикален инструменти винаги е бил огромната ми страст и се радвам, че годините, прекарани в репетиции дадоха своя принос. Зарадвах се много на всички ръкопляскания от страна на публиката. Но всъщност по-големият ми успех е спечеленото трето място за цялото състезание! От 36 участници аз стана трети! Изключително съм горд със себе си, защото положих страшно много усилия!
-С какво те награди Американския университет за твоите победи?
-За първото ми място в арт дисциплината Американският университет ме награди със 100лв. ваучер в Ozone.bg и ваучер за заплащане на такса “студентски активности” (такса, която студентите плащат, за да участват в клубове и събития) за първата година. От третото място в цялото състезание получих 150лв за Ozone.bg и ваучер за заплащане на такса “храна” отново за първата година, ако отида да уча там.
-А как се справи с останалите дисциплини? Доволен ли си от себе си?
-Тестът по математика реших с добър резултат, въпреки че беше изключително труден. Темата за дебатите на нашата група беше ,,Защо 16-годишните трябва да гласуват” и аз бях в защитата. Вярвам, че се справихме блестящо! Социалният казус даден ни за разискване беше ,,Решение с бездомните в бълканските страни”. Определено съм доволен от уменията, които показах.
-Колко време прекарахте в Благоевград? Кой пое разходите?
-Стояхме там 3 дена. Поехме само пътя, всички друго ни беше осигурено от университета. Спахме в учебна зала ,,Бачиново”, която беше доста поддържана. Организаторите дори ни бяха спретнали парти след състезателната част. Хранехме се с ваучери от столовата на университета. Всичко беше на ниво!
-Голяма ли беше конкуренцията?
-Определено конкуренцията беше голяма. В цялото състезание участваха 36 ученици от цяла България. Имаше дори 2-ма от Македония! Но това ме надъха още повече и усилията ми се възнаградиха!
-Научи ли нещо ново?
-Научих се на тънкостите на дебатирането, тъй като не го бях правил досега. Също така добих и нови математически познания. Преди теста по математика ни изпратиха обучителни клипове и от там научих много нови неща, свързани с материал, който не сме учили в училище и няма и да учим.
-Какви са ти впечатленията от университета?
-Очарован на макс! Обичам университета! Ако трябва да го опиша с няколко думи те ще са: впечатляващ, модерен, с възможности. Университетът е снабден със смайваща материална база – огромна театрална зала, компютърна лаборатория, голяма спортна зала, препълнена библиотека, футболен стадион, тенис корт и много др. А относно хората – запознах се с много студенти и мога да кажа, че са изключително отворени и дружелюбни. Професорите също – приветливи, широко скроени.
-Срещна ли трудности?
-Интензивността на състезанието ме измори. Нямахме време за почивка и през цялото време, дори и през нощта, с моите съотборници бяхме заети с подготовката за състезателните дейности. Първата вечер отпочинахме за едва близо два часа. Дебатирането също ми беше трудно, тъй като не го бях практикувал до сега.
-И за финал – като човек, който видно следва мечтите си, какво би посъветвал както младите, така и по-възрастните?
-Мечтата ми да следвам в Американския университет се породи още в средата на образованието ми. Вярно, какво ли съм разбирал аз тогава, но помня, че исках да ида в ‘’университета на мечтите ми’’, както го наричах тогава. От тогава до ден днешен не съм спирал да мисля как да постигна целта си. Постоянството е най-сигурният начин мечтите да се превръщат в реалност. Затова съветвам всички хора да не спират да мечтаят, да вярват във възможностите си, защото могат да изненадат дори себе си! Не се подценявайте и давайте смело напред!
Защо беше интервюиран само този ученик? За безплатни фотосесии ли беше?
Много сте прости
Благодарим за „красивите“ думи, които използвахте в коментара си за статията „Калоян Тодоров: “Не се подценявайте и давайте смел…“. Ако си бяхте купили вестник „Росица“ от днес /сряда, 14.10.2020/, щяхте да видите, че и другите двама ученици – Аксел и Габриела, също са интервюирани. Ще качим и тях в сайта.