На 17 септември жителите на с.Хирево честваха 110-тата годишнина на местното читалище “Светлина”.
“Направихме тържество, каквото отдавна не е имало в селото”, разказа в редакцията на в.”Росица” секретарят на читалището Румяна Събчева, дни след празника, когато емоциите от подготовката и преживяванията в празничния ден вече са отшумели.
“Водеща на тържеството беше Мариета Иванова, която умее да разказва и да създава празнично настроение. Годишнината беше уважена и от председателя на Съюза на народните читалища Манол Петров. Гостуваха ни самодейни състави от селата Богатово и Сенник, ученици от гимназията в Севлиево”, започна разказа си Румяна Събчева.
Тя оцени, че читалището през всичките тези години е заемало много важна роля за развитието на селото и на хората, които живеят в него. Тази сила да събира хората за добро са почувствали сега, по време на мерките за изолация и дистанция, заради Ковид 19.
“Това беше единственото място, където по време на пандемията по малко се събирахм. Тогава се роди идеята да си създадем битов кът, в който да представим какъв е бил бита на хиревци от миналото. Въодушевиха се хората, разтърсиха се из тавани, мази и плевни, отвориха стари скринове и сандъци, и всичко, което намериха, дариха на читалището. Този кът, като че ли ги мотивира и все по-често започнаха да влизат в него”, продължи разказа си за подготовката на празника Събчева.
Битовият кът бил и една от големите атракции в деня на тържеството, защото напомнял да преминало детство и младежки години на хиревци, които по една или друга причина са напуснали селото. Той станал привлекатален и за сегашните млади хора, които влизали в читалището и се учудвали на големия киносалон, който вече от години стои празен.
С интерес всички разглеждали и осъвремененият албум със снимки на създателите на читалището, на самодейци, които през годините са носели славата на талантливите хиревци на празници и събори.
Читалището съхранява и картините на Пенчо Кулеков, единственият еквилибрист в България, който от няколко години не е между живите. Но неговият син Иван Кулеков не само присъствал на празника, но и филм направил на тържеството, което продължава традициите, завещани от първите преди 110 години.
Румяна Събчева с радост сподели, че в читалищната библиотека има над 4300 тома книги. В нея по-рядко влизат млади хора, но е предпочитано място за по-възрастните, които които обичат да влизат и да четат книги. Още моменти от празничния ден разказа секретарят на читалището, въпреки че колкото и да разказваш, за да се усети емоцията на едно тържество, то трябва да се преживее.
“Имаше усмивки, имаше и сълзи от радост. Тази 110 годишнина сплоти хората не само да продължат една традиция, но и ги мотивира за нови идеи. И най-важното научи ни да бъдем още по- единни в трудни времена, както сега, по време на пандемията” – завърши разказа си Румяна Събчева.