• ВестникЪт
  • Екип
  • Контакти
  • Избори
сряда, 14 май 2025
No Result
View All Result
Новият брой
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт
No Result
View All Result
Новини от Севлиево - вестник Росица
No Result
View All Result

Нравствено падение в отношението към българския език

Необходим е закон за българския език и ефективна институция за неговото опазване.

от Вестник Росица
29.09.2020
в Образование, Общество
0 0
0
Нравствено падение в отношението към българския език

Доц. д. ф. н. Гено Матеев
Освен с неуморни игри, някога детството започваше с а, б, в, после – с „Аз съм българче”. Обиквахме българския език. На неговите творци, равноапостолите св. св. Кирил и Методий, на 23 май след обяд беряхме най-хубавите горски цветя за красиви венци над техните портрети. На 24 май имаше рецитали, оркестри, хорови песни, веселие. С величествения химн „Върви, народе възродени!” го чувствахме като най-хубавия български празник.
По-късно разбрахме, че същността и предназначението на българите, мисията на нашия народ е да внесе нещо духовно в славянския свят и по този начин да го преобрази и приобщи към развитието на Европа. Гениалността на българското Средновековие е в писмеността, като принос в световната култура, а не във военните победи.
Епохалният поход на солунските славянски братя през 862-865 г. до Велеград, славянска Моравия, по покана на княз Ростислав, създавайки глаголицата, за да стават проповедите и богослуженията на славянски език. Наред с еврейския, латинския и гръцкия език, се налага и славянският. Той гарантира самостоятелност, самоопределеност и независимост. Кирил Философ блестящо и смело защитава в Рим правото на славяните да славят Бога и да ползват свой език, както другите народи.
Учениците на светите братя – Климент, Наум, Сава, Ангеларий, образувайки Охридската и Преславската школа, с приема на княз Борис I Покръстител и държавна поддръжка, също и от великия Симеон, бе създадена и оживя кирилицата и в други народи и преди всичко в най- голямата славянска държава – Русия. България поставя основите на славянската култура.
Гордеем се, че „и ний сме дали нещо на света”. В тази връзка акад. Д. Лихачов нарича България „Държава на духа”. От 2007 г. в Брюксел българската азбука е призната за третата европейска азбука в ЕС. Кирилицата, с нейното развитие, сега е писменост на над 300 милиона души.
Същевременно всички страни, възприели кирилицата за своя азбука, и тези, които са с наложена от немското нашествие латинска азбука и католицизъм, имат морално право да славят и честват святото дело на св. св. Кирил и Методий и на техните ученици. Има паметници на светите братя в Прага, Велеград и църкви в Моравия, Словакия, в Русия, в Украйна, Сърбия, Северна Македония.
Как ние да се представим пред света, с гордост за нашия принос в европейската култура, ни даде посока и пример арменецът Карен Алексанян, оказал се по-голям българин от нас. Той създаде комплекса „Стара Плиска”. Установил се в България и възприел нашата култура, закупил 8 000 кв. м площ, наел архитекти, строители, художници и др. С много труд и вдъхновение превръща това място в привлекателно за наши и чужди посетители. С интерес те разглеждат изградения „Двор на Кирилицата”, за да се преклонят пред нейните създатели, пред учениците на светите братя – нарекли я на името на св. Кирил Философ в знак на признателност – морално качество само на интелигентните и почтени люде. Без св. св. Кирил и Методий нямаше да има глаголицата и талантливите им ученици. А кирилицата е ново постижение на основата на глаголицата, като развитие и самоусъвършенстване.
Карен Алексинян изгражда в комплекса алея на големите български творци Иван Вазов, Захари Стоянов, Христо Ботев, Йордан Йовков и т. н., допринесли за развитието на българския език и духовна култура. Този пример е съдържателен в необходимата дейност за издигане на нова висота границата на българската уникалност и духовна култура.
Проявите на пренебрежение към българската азбука и език, заплевеляването с чуждици и други от елита, е наш български проблем и трябва да го решим.
У нас има среди сред интелигенцията, които нямат уважение към българската азбука. Наш президент и група интелектуалци считат, че трябва да се възприеме латиницата. Същият даде държавна награда на австриец, който настоява да се изостави нашата азбука. Известен наш драматург, а и не само той, счита Кирил и Методий за гръцки шпиони. Собственици на фирми, търговци и други бизнесмени ошариха официални места с надписи на латиница. Това е морално падение, изразяващо се в чуждопоклонничество и пренебрежение на световните постижения на българския дух. Стигнахме до издание на романа „Под игото” на Иван Вазов на латиница- шльоковица, а една образована дама „ремонтира” същия роман, като го осъвремени. Тя каза, че се гордее с това.
Ние, българите, имаме една от най-старите писмености. Като народ обичаме своя език. Същевременно, поради народо-психологически характеристики, са внедрявани турски думи /обяснимо е/, после френски – „Криворазбраната цивилизация” на Д. Войников, след това немски, руски и сега – английски. Според Любен Генов и доц. Владимир Миланов от Софийския университет, в нашия благозвучен и богат език годишно навлизат около 500 чужди думи, които трябва да се ограничават. Вазов с възмущение е отразил тази напаст: „Език прекрасен, кой те не руга!”


Например в ежедневник писаха: „В уикенда бяха арестувани осем тийнейджъри, фенове на „Левски”. Това изречение на български език ли е? Според мен не е. Големият наш учен и почтен българин акад. Ал. Теодоров Балан, възпитан от най-видните слависти на Европа в Карловия университет в Прага, проведе грандиозна борба за опазване на българския език и въведе понятието „чуждица/и/”. В съчинението „Книга за себе си” той заявява: „… да се гонят чуждите думи, дошли от чуждопоклонство или от немощно незнание”.
Днес българският език е подложен на непозната до сега интервенция от чуждици, нарушаващи неговата същност, благозвучност и национална идентичност. Например в езиковата мизерия дефилират английски думи като рейнджъри, тийнейджъри, уикенд, брокери, дилъри, килъри, бордове, дебат /разговор/, комуникирам /общувам/, мониторинг, финализиране, барбекю, промоция, брифинг, джипи, фреш, кетъринг и т. н., които неуморно влекат към обезличаване на родния ни език.
Има чужди думи, които са понятия, резултат от развитието на науката, техническия прогрес. Те с основание влизат в речника на всички езици.
Обезбългаряването намира израз в много направления на чалгализацията и опростачването. Според изследване на Десислава Антова, едва 16 % от музиката в родния ефир е българска. При социализма бе задължително тя да е 80%. Изградихме общество, в което гледаш надписи на латиница, музика и филми на англосаксонски език и се чувстваш като чужденец в собствената си нещастна Татковина.
Освен това публични личности насаждат неправилен говор, изместване на ударението на думи като училище, село, месо, мляко и др. Развалиха езика ни с реч като „казау“, „влезнах“, „излезнах“, „кефим се“, „чао“ и т. н. От екрана възприемаме изрази като „улица Раковска“, „улица Бенковска” и пр. С мъка си спомняме за изящния правоговор и приятна интонация на Г. Ламбрев, Н. Филипов, Бригита Чолакова, Цв. Гълъбова, Мария Тролева и др. Защо не е така сега? Защото се назначават хора на длъжности, за които нямат качества. Човекът е като думите в изречението. Ако не го сложиш на мястото си, губи си смисъла.
Свидетели сме на обедняване речника не само на обикновените хора, но и на политици, журналисти, дипломати. Масово навлезе и дефилира тротоарната реч. Езиковата агресия е често срещаща се действителност, като следствие от липса на езикова култура и умение да се общува. При липса на аргументи се използват цинизми, думи като простак, глупак, тулуп, главанак, мисирки, идиот и др.
Опростачването и интервенцията на чуждици в нашия език не се извършва от обикновените простосмъртни, а от управленския елит, публични личности и журналисти. И в миналото ги е имало, но сега са много и с непреодолим нагон към отцеотрицание, затрогващ слугинаж и подражание. От век българските студенти имаха красиви шапки. Замениха ги с едни черни рогачи и панделки като средновековни пастори. Защото така е в САЩ. Замъглиха хубавия ни празник „Св. Трифон Зарезан” с чуждия празник „Свети Валентин“. Управленският елит започна за нова година да си купува пуйка, вместо свинско месо, защото така е при янките. Като бяхме с германците и те бяха на свинско месо. Край няма това лакейство. Слугинажът и лакейството са най-отвратителното робство.
Ерозията на българския език се извършва от тези, които трябва да го опазват и обогатяват. Затова е необходим закон за българския език и скромна и ефективна институция за неговото опазване. Такъв опит има в Чехия, Франция. Гърция и др. Необходимо е и у нас да стане, защото сме народ с вековна европейска култура.

Етикети: български езикпадение
СподелиTweetСподели
Вестник Росица

Вестник Росица

СвързаниПубликации

Клуб “Журналист” при СУ” Васил Левски” с призови места от журналистически конкурс в Разград

Клуб “Журналист” при СУ” Васил Левски” с призови места от журналистически конкурс в Разград

13.05.2025
Преподаватели от ПГМЕТ участваха в Лаборатория за иновации “Социално-емоционална подкрепа в обучението”

Преподаватели от ПГМЕТ участваха в Лаборатория за иновации “Социално-емоционална подкрепа в обучението”

13.05.2025
Съд за севлиевеца, причинил смърт на пътя по непредпазливост

Наркопласьор “на едро” в Севлиевско отива в затвора, ще плаща и 20 000 лева глоба

13.05.2025
Зорница Антонова: “Български кораб акостира на бразилска земя! Вълнуващо, неповторимо, безценно!”

Зорница Антонова: “Български кораб акостира на бразилска земя! Вълнуващо, неповторимо, безценно!”

13.05.2025
Национални отличия за малките програмисти от СУ “Васил Левски”

Национални отличия за малките програмисти от СУ “Васил Левски”

13.05.2025
Топъл обяд за най-нуждаещите се ще има до края на септември

Топъл обяд за най-нуждаещите се ще има до края на септември

12.05.2025
Следваща публикация
Агенцията по заетостта отново проучва работодателските потребности от кадри

Агенцията по заетостта отново проучва работодателските потребности от кадри

СУ “Васил Левски” – шесто в областта по резултат от външното оценяване по български

Заразена с ковид-19 ученичка прати единадесетокласниците в гимназията в онлайн обучение

Пак идва времето на майсторите кулинари на тиква

Откриване на традиционната кулинарна изложба и връчване на наградите на победителите, до сградата на общината

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

  • Най-нови
  • Популярни
  • Коментирани
Клуб “Журналист” при СУ” Васил Левски” с призови места от журналистически конкурс в Разград

Клуб “Журналист” при СУ” Васил Левски” с призови места от журналистически конкурс в Разград

13.05.2025
Преподаватели от ПГМЕТ участваха в Лаборатория за иновации “Социално-емоционална подкрепа в обучението”

Преподаватели от ПГМЕТ участваха в Лаборатория за иновации “Социално-емоционална подкрепа в обучението”

13.05.2025
Съд за севлиевеца, причинил смърт на пътя по непредпазливост

Наркопласьор “на едро” в Севлиевско отива в затвора, ще плаща и 20 000 лева глоба

13.05.2025
Зорница Антонова: “Български кораб акостира на бразилска земя! Вълнуващо, неповторимо, безценно!”

Зорница Антонова: “Български кораб акостира на бразилска земя! Вълнуващо, неповторимо, безценно!”

13.05.2025
Данислава Петрова: На чичо ми е нанесен жесток побой

Данислава Петрова: На чичо ми е нанесен жесток побой

13.06.2023
Пак дойде време за безплатни винетки

Облекчена процедура относно документите за безплатна винетка

13.01.2020
Мъж от Севлиево и двама сенничани са сред петте жертви на тежка катастрофа край Габрово

Мъж от Севлиево и двама сенничани са сред петте жертви на тежка катастрофа край Габрово

13.10.2023
Жена загина от измръзване на път за хижа “Тъжа”, приятелят й беше спасен

Жена загина от измръзване на път за хижа “Тъжа”, приятелят й беше спасен

22.01.2021
Д-р Петър Капитански: “Искаме да предадем знанията си на млади колеги”

Д-р Петър Капитански: “Искаме да предадем знанията си на млади колеги”

7
Проф. Пимпирев идва в Севлиево, открива изложбата “Поглед от другата страна на света”

Проф. Пимпирев идва в Севлиево, открива изложбата “Поглед от другата страна на света”

3
Могат ли хората да бъдат символи? Ако да – един от най-значимите символи на с. Ловнидол е  Георги Николов Гализов (23.04.1909 – 14.04.1998 г.)

Могат ли хората да бъдат символи? Ако да – един от най-значимите символи на с. Ловнидол е Георги Николов Гализов (23.04.1909 – 14.04.1998 г.)

3
Пак дойде време за безплатни винетки

Облекчена процедура относно документите за безплатна винетка

2

Анкета

Как намирате града ни?

Покажи резултатите

Зареждане ... Зареждане ...

СИНЯ ЛАМПА

Съд за севлиевеца, причинил смърт на пътя по непредпазливост

Наркопласьор “на едро” в Севлиевско отива в затвора, ще плаща и 20 000 лева глоба

13.05.2025
Спец акция срещу дрогата

Млад шофьор самокатастрофира, спътничката му е с опасност за живота

09.05.2025
Габровски роми търсят справедливост след смъртта на свой,  отидоха в прокуратурата

Габровски роми търсят справедливост след смъртта на свой, отидоха в прокуратурата

05.05.2025

Facebook

СЕВЛИЕВО ПРЕЗ ГОДИНИТЕ

Пеньо Пенев в спомените на съучениците му от Севлиевската гимназия

Пеньо Пенев в спомените на съучениците му от Севлиевската гимназия

7 дни ago
Севлиево отбелязва 95 години от рождението на Пеньо Пенев с изложби и специални събития

Севлиево отбелязва 95 години от рождението на Пеньо Пенев с изложби и специални събития

1 седмица ago
Историческия музей представя изложбата на ДА “Архиви” – “Модата в огледалото на едно столетие – от средата на XIX в. до средата на XX в.”

Историческия музей представя изложбата на ДА “Архиви” – “Модата в огледалото на едно столетие – от средата на XIX в. до средата на XX в.”

2 седмици ago

ИНТЕРВЮ

Д-р Пенчев: “Медицината не е само образование – тя е преживяване”
Интервю

Д-р Пенчев: “Медицината не е само образование – тя е преживяване”

от Минка Минчева
05.05.2025
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • ВестникЪт
  • Екип
  • Контакти
  • Избори
Copyright © 2025 „РОСИЦА” ЕООД

No Result
View All Result
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт

Влезте в профила си

Забравена парола?

Попълнете формуляра, за да се регистрирате

Всички полета са задължителни. Вход

Възстановяване на парола

Моля въведете потребителското си име или email адрес.

Вход
error: Съдържанието е с авторски права.