ВЕНКА ПЕТРОВА
Условията, в които живеем тази година, заставиха по- възрастните хора да останат по домовете си, затвориха пенсионерските клубове с цел тяхната безопасност. Но тези хора имат нужда да се съберат, да поседнат заедно, да пообсъдят международната политика, градинките си, реколтата, че и болежките, които се появяват даже.
През месец август събрахме децата на рисувателно бианале като изнесохме маси от пенсионерския клуб и ги разположихме на площадката пред него. Празникът с децата се получи много хубав, изборът на място – удачен. И тогава решихме, а защо по този начин не направим и един празник за възрастните хора. Речено, сторено.
На заседание на Настоятелството на НЧ «Зора — 1908» с. Ловнидол обсъдихме този вариант, хем ще съберем хората, хем ще изпълним епидимологичните предписания – да не се събират възрастни хора в закрити помещения. И измислихме темата «Ден на баницата». Всяка домакиня прави в къщи баници, винаги по празниците, а и много често – когато си дойдат децата, да ги зарадват с нещо селско.
И за да бъде тържеството по-интересно поканихме да ни гостува певческата група за изворен фолклор към НЧ «Пробуда – 1919» от с. Буря. Гостите дойдоха с цялото ръководство на читалището и не бяха само гости, а бяха и активни участници в организираното тържество, донесоха даже баница.
И местните кулинарки се представиха достойно – масата се изпълни с баници: сладки, солени, вити, редени, с локум и зелени. На журито беше трудно да определи кой най-заслужава награда, та взеха и наградиха всички участници. С най-добър външен вид при солените баници бяха тези на Венка Петрова и Розка Ненкова; най-българска беше баницата на Красимира Стоянова; най-вкусна зелена — на Пенка Недкова и Генка Маринова; най-добра традиционна — на Пенка Маринова; най-вкусна вита — на Мария Найденова и тази на гостите от читалището в с. Буря; най-добре изпечена беше баницата на Милена Иванова.
С най-добър външен вид при сладките баници беше тази на Нели Лалева; най-вкусна – на Цонка Симеонова, а най-сочна – на Стоянка Ганчева.
С песни ни поздравиха: групата за изворен фолклор при НЧ «Зора – 1908» с. Ловнидол и групата за изворен фолклор на НЧ «Пробуда – 1908» с. Буря. И двете групи изпълняват песни на народния певец Стоян Ненков, роден и израстнал в с. Ловнидол. И някак си бързо се договориха. И когато на сцената излязоха всички певици и запяха «Мома през гора вървеше», празникът стана двоен, площадът се огласи…
Спомнихме си и приказката за Хитър Петър «Отровната баница», стихотворението на Елин Пелин – «Баница гореща», малката Нели ни разказа какви късмети искат децата да има в баницата със стихчето «Баница с късмети», всички бързо отгатнаха гатанката «Дрипава циганка при цар влиза», имаше и хор. С една дума – направихме хубав празник!