С официално писмо от 20 февруари 1950 година Министерство на народната просвета одобрява откриването на детска музикална школа при севлиевското читалище „Развитие-1870“. Това става по инициатива на Христо Михов – тогава председател на читалището. Открита първоначално само с два класа – по цигулка и по пиано, през годините школата се разраства и броят на нейните възпитаници непрекъснато се увеличава. Първите преподаватели в нея са Асен Попиванов – цигулка, Стефанка Българова – пиано, следват Петър Спиридонов, Иван Пейков, Васил Маринов, Пенка Илева, Лили Евтимова, Борис Станев.
През изтеклите седем десетилетия школата постепенно се развива и разкрива класове за изучаване на различни музикални инструменти – акордеон, флейта, китара, гъдулка и др. И ако се пресметне колко деца са закърмени с любов към музиката и съответно са свързали живота си с нея – къде професионално, къде като любители, ще стане ясно каква огромна роля са изиграли всичките учители, които са преподавали в нея. И как с работата си са създали нови учители по музика, професионални музиканти и хора, влюбени завинаги в музиката. И в това е вълшебството – децата са си същите, но с времето могат повече, изпълняват все по-сложни произведения, представят се все по-добре, изнасят концерти, печелят конкурси. Заради всичко това имената на тези учители завинаги остават в летописа на читалището.
Към момента в музикалната школа при читалище „Развитие-1870“ работят четирима преподаватели. Светла Щерева води обучението по пиано и солфеж и работи в школата от 1987 г. Ценка Ганчева почти 40 години води класа по акордеон, тамбура и синтезатор, а Цветан Радков поема обучението по китара и тамбура от 1992 г. Иглика Грънчарова също води клас по пиано – от 1985 г.
Един от най-изявените и талантливи преподаватели през половината от 70-те години на музикалната школа е Иглика Грънчарова-Станчева. Тя е родена в Севлиево и започва да свири на пиано в читалищната школа, а нейна първа учителка е Пенка Илева. Завършва с отличие Висшия музикално-педагогически институт в Пловдив – днес Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство. Пет години работи като учител по музика, а през 1985-а става преподавател в школата по пиано при читалището.
Много са децата, направили първите си стъпки в областта на музиката под нейно ръководство, десетки са изнесените от тях концерти, многобройни и престижни са наградите, които са получили от участията си в национални и международни конкурси. В основата на всички тези резултати е Иглика Грънчарова, която казва: „Моите ученици са талантливи и мотивирани. Когато детето е музикално, желанието да музицира го има заложено в него, то има потребност да го прави, а успехите идват с много и ежедневен труд. Силната връзка между преподавателя, детето и родителите е разковничето за успеха. Ние всички работим в екип.” За своята апостолска работа през годините – вече станали 35, преподавателката получава много отличия, но споделя, че най-скъпи за нея са наградите за високи педагогически постижения от първия национален конкурс „Имена от бъдещето”, от ІХ и Х национален фестивал на музикалните школи, присъденият диплом и медал от Съюза на народните читалища и най-вече грамотата „Народен будител”, с която арт център „Стринджендо” я удостоява за дългогодишната й педагогическа дейност и високи художествени постижения в работата с деца.
Школата по пиано с преподавател Иглика Грънчарова през юбилейната 2019-2020 учебна година включва 22-ма ученици – петгодишните Карла Джийн, Елиза Ганева и Катя Хинова; учениците в първи клас Мартин Иванов, Калин Ирманов и Виктор Колев; второкласниците Елея Калудова, Елина Илковска, Борис Ганев и Тодор Хинов; третокласниците Паулина Средков, Роксана Митева и Александра Тотева; четвъртокласниците Самуил Ганев и Никол Иванова, петокласника Лъчезар Иванов, Йоана Кръстева, Силвия Петкова и Лилия Апостолова – ученички от 8 клас; Стефани Тотева и Калоян Тодоров – 9 клас, и Сейде Чакър – учителка в СУ „Васил Левски” – Севлиево.
По традиция през всяка учебна година школата провежда два самостоятелни концерта – коледен и годишен, в които участват всички нейни ученици. Някои от по-големите се изявяват редовно в национални празници, училищни и градски тържества, чествания, юбилеи, общи годишни концерти, представяния на нови книги и др. Сред тях са Лилия Апостолова,
Силвия Петкова, Стефани Тотева, Калоян Тодоров и Мирослав Христов.
През последните десет години учениците от школата по пиано изнасят множество индивидуални и групови концерти, с които обогатяват културния живот в града. През май 2010-а Сара Братованова – тогава на 8 години, и Мирослав Христов – на 7 години, изнасят в дома на културата „Мара Белчева“ концерт от двайсет солови и дуетни пиеси. Мирослав Христов, Сара Братованова и Йоан Димчовски, със специалното участие на Габровски камерен оркестър, с диригент Иван Стоянов, изнасят с голям успех коледен концерт през декември 2012 отново в дома на културата.
Международни и национални конкурси
“Участията и наградите през годините са много, а зад всяка от тях стои малък, но вече изграден артист. Само децата, минали по този път, разбират как се извоюват отличия и награди – с много упорит труд и пълно мобилизиране на волята. Малките пианисти знаят, че това е голяма отговорност, че представят не само себе си, а и преподавателя, родителите, народно читалище „Развитие-1870” и нашия град – Севлиево” – смята г-жа Грънчарова и изброява някои от наградите на учениците си.
Сара Братованова и Мирослав Христов – 3 награди от международен детски фестивал „Млади таланти“ – София, 2012. Двете награди са специални – за солово изпълнение, а третата е специална награда за дует. Фестивалът се организира от Министерството на образованието и Национален дворец на децата. Гала-концертът на лауреатите, на който децата участват индивидуално и в дует, е проведен в Националния дворец на културата в София. На Международен фестивал „Млади Таланти“ – София, 2013, Сара Братованова и Мирослав Христов отново завоюват най-високите отличия и са наградени с творческа ваканция на море. От същия фестивал през 2015 година със специална награда е удостоен Мирослав Христов, а Стефани Тотева и Лилия Апостолова – с първи награди. И трите деца са наградени с творчески лагер на море. През 2017 година към лауреатите на фестивала се присъединява и Силвия Петкова. На престижния международен конкурс за пианисти „Млади виртуози“, организиран от националното музикално училище „Любомир Пипков” в София, през март 2012 година Мирослав Христов блясва с таланта си и е високо оценен от журито. На националния фестивал на музикалните школи, проведен в Пловдив през 2011-а, първа награда печели Йоан Димчовски от село Гостилица. Първа награда е присъдена и на Мирослав Христов, а втора – на Сара Братованова, което им осигурява участие в гала-концерта. На същия фестивал през 2013 най-високите отличия печелят Лилия Апостолова и Мирослав Христов, които участват и в гала-концерта. На международния конкурс за пианисти Vivapiano, проведен в залите на концертния комплекс „България” в столицата, Лилия Апостолова и Мирослав Христов отново показват класа. На националния конкурс за пианисти, организиран от Национално училище по изкуствата „Професор Веселин Стоянов“ – Русе, Лилия Апостолова и Стефани Тотева, наред с получените награди, участват и в гала-концерта. На международен детски фестивал за изкуства „Трикси”, проведен в курортния комплекс „Албена“ през 2014 година, Лилия Апостолова, Йоан Димчовски и Мирослав Христов са удостоени с почетни звания. Лилия става втори лауреат с медал, Йоан – първи дипломант с медал, а Мирослав – първи лауреат с медал.
Международни концертни изяви
През 2014 година Мирослав Христов, като лауреат от международен детски фестивал „Трикси“, организиран от арт-център „Стринжендо” – София, е избран да участва в два концерта, по повод 1 ноември – Ден на народните будители. По време на първия, проведен в Teatro della musica i poezia в центъра на Рим, Мирослав е извикан на бис. Вторият концерт е проведен пред официалните гости на празника, поканени в сградата на българското посолство в Рим от посланика на България Марин Райков. На 3 март 2019 година във Виена, Австрия, в българския културен институт „Витгенщайн” с концерт на Лилия Апостолова и изложба от рисунки на възпитаници на галерия „Видима“ в Севлиево, е тържествено честван националният празник на България.
Ученици от школата – професионално по пътя на музиката
Гордост са пианистите от школата, избрали да поемат професионално по пътя на музиката. Отлично подготвени от г-жа Грънчарова за изпитите по пиано и солфеж, те са приети в музикални училища. Това са Михаела Пенкова – национално училище по изкуствата „Професор Веселин Стоянов“ – Русе, Мила Братованова – национално музикално училище „Любомир Пипков“ – София, Владимир Йорданов – национално училище за музикално и танцово изкуство „Добрин Петков“ – Пловдив, Илдъз Салиева – национално училище по изкуствата „Панайот Пипков“ – Плевен, вече студентка в Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив, Цветан Гатев – национално училище за фолклорни изкуства „Филип Кутев“ – Котел, Йоан Димчовски – национално музикално училище „Любомир Пипков” – София, приет за студент в Кралска музикална академия – Лондон, Мирослав Христов – национално музикално училище „Любомир Пипков” – София.
На добър час на всички бивши и настоящи пианисти от школата по пиано с преподавател Иглика Грънчарова-Станчева по трудния и красив път на музиката. Пожелаваме здраве, успехи, много концерти и много обич от публиката!
А на всички преподаватели, които са учили и учат децата какво е музика, как да свирят на музикален инструмент и да се усъвършенстват в това умение – да са живи и здрави и да продължат да раздават знанията си на младите, които утре ще продължат апостолската им дейност.