• ВестникЪт
  • Екип
  • Контакти
  • Избори
петък, 16 май 2025
  • Вход
No Result
View All Result
Новият брой
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт
No Result
View All Result
Новини от Севлиево - вестник Росица
No Result
View All Result

Живот, отдаден на децата и пианото

35 години от професионалния си път Иглика Грънчарова посвещава на това да въвежда децата в красивия свят на музиката

от Вестник Росица
09.09.2020
в Култура, Общество, Севлиево
0 0
0
Живот, отдаден на децата и пианото

С официално писмо от 20 февруари 1950 година Министерство на народната просвета одобрява откриването на детска музикална школа при севлиевското читалище „Развитие-1870“. Това става по инициатива на Христо Михов – тогава председател на читалището. Открита първоначално само с два класа – по цигулка и по пиано, през годините школата се разраства и броят на нейните възпитаници непрекъснато се увеличава. Първите преподаватели в нея са Асен Попиванов – цигулка, Стефанка Българова – пиано, следват Петър Спиридонов, Иван Пейков, Васил Маринов, Пенка Илева, Лили Евтимова, Борис Станев.
През изтеклите седем десетилетия школата постепенно се развива и разкрива класове за изучаване на различни музикални инструменти – акордеон, флейта, китара, гъдулка и др. И ако се пресметне колко деца са закърмени с любов към музиката и съответно са свързали живота си с нея – къде професионално, къде като любители, ще стане ясно каква огромна роля са изиграли всичките учители, които са преподавали в нея. И как с работата си са създали нови учители по музика, професионални музиканти и хора, влюбени завинаги в музиката. И в това е вълшебството – децата са си същите, но с времето могат повече, изпълняват все по-сложни произведения, представят се все по-добре, изнасят концерти, печелят конкурси. Заради всичко това имената на тези учители завинаги остават в летописа на читалището.
Към момента в музикалната школа при читалище „Развитие-1870“ работят четирима преподаватели. Светла Щерева води обучението по пиано и солфеж и работи в школата от 1987 г. Ценка Ганчева почти 40 години води класа по акордеон, тамбура и синтезатор, а Цветан Радков поема обучението по китара и тамбура от 1992 г. Иглика Грънчарова също води клас по пиано – от 1985 г.
Един от най-изявените и талантливи преподаватели през половината от 70-те години на музикалната школа е Иглика Грънчарова-Станчева. Тя е родена в Севлиево и започва да свири на пиано в читалищната школа, а нейна първа учителка е Пенка Илева. Завършва с отличие Висшия музикално-педагогически институт в Пловдив – днес Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство. Пет години работи като учител по музика, а през 1985-а става преподавател в школата по пиано при читалището.
Много са децата, направили първите си стъпки в областта на музиката под нейно ръководство, десетки са изнесените от тях концерти, многобройни и престижни са наградите, които са получили от участията си в национални и международни конкурси. В основата на всички тези резултати е Иглика Грънчарова, която казва: „Моите ученици са талантливи и мотивирани. Когато детето е музикално, желанието да музицира го има заложено в него, то има потребност да го прави, а успехите идват с много и ежедневен труд. Силната връзка между преподавателя, детето и родителите е разковничето за успеха. Ние всички работим в екип.” За своята апостолска работа през годините – вече станали 35, преподавателката получава много отличия, но споделя, че най-скъпи за нея са наградите за високи педагогически постижения от първия национален конкурс „Имена от бъдещето”, от ІХ и Х национален фестивал на музикалните школи, присъденият диплом и медал от Съюза на народните читалища и най-вече грамотата „Народен будител”, с която арт център „Стринджендо” я удостоява за дългогодишната й педагогическа дейност и високи художествени постижения в работата с деца.
Школата по пиано с преподавател Иглика Грънчарова през юбилейната 2019-2020 учебна година включва 22-ма ученици – петгодишните Карла Джийн, Елиза Ганева и Катя Хинова; учениците в първи клас Мартин Иванов, Калин Ирманов и Виктор Колев; второкласниците Елея Калудова, Елина Илковска, Борис Ганев и Тодор Хинов; третокласниците Паулина Средков, Роксана Митева и Александра Тотева; четвъртокласниците Самуил Ганев и Никол Иванова, петокласника Лъчезар Иванов, Йоана Кръстева, Силвия Петкова и Лилия Апостолова – ученички от 8 клас; Стефани Тотева и Калоян Тодоров – 9 клас, и Сейде Чакър – учителка в СУ „Васил Левски” – Севлиево.
По традиция през всяка учебна година школата провежда два самостоятелни концерта – коледен и годишен, в които участват всички нейни ученици. Някои от по-големите се изявяват редовно в национални празници, училищни и градски тържества, чествания, юбилеи, общи годишни концерти, представяния на нови книги и др. Сред тях са Лилия Апостолова,

Силвия Петкова, Стефани Тотева, Калоян Тодоров и Мирослав Христов.
През последните десет години учениците от школата по пиано изнасят множество индивидуални и групови концерти, с които обогатяват културния живот в града. През май 2010-а Сара Братованова – тогава на 8 години, и Мирослав Христов – на 7 години, изнасят в дома на културата „Мара Белчева“ концерт от двайсет солови и дуетни пиеси. Мирослав Христов, Сара Братованова и Йоан Димчовски, със специалното участие на Габровски камерен оркестър, с диригент Иван Стоянов, изнасят с голям успех коледен концерт през декември 2012 отново в дома на културата.

Международни и национални конкурси
“Участията и наградите през годините са много, а зад всяка от тях стои малък, но вече изграден артист. Само децата, минали по този път, разбират как се извоюват отличия и награди – с много упорит труд и пълно мобилизиране на волята. Малките пианисти знаят, че това е голяма отговорност, че представят не само себе си, а и преподавателя, родителите, народно читалище „Развитие-1870” и нашия град – Севлиево” – смята г-жа Грънчарова и изброява някои от наградите на учениците си.
Сара Братованова и Мирослав Христов – 3 награди от международен детски фестивал „Млади таланти“ – София, 2012. Двете награди са специални – за солово изпълнение, а третата е специална награда за дует. Фестивалът се организира от Министерството на образованието и Национален дворец на децата. Гала-концертът на лауреатите, на който децата участват индивидуално и в дует, е проведен в Националния дворец на културата в София. На Международен фестивал „Млади Таланти“ – София, 2013, Сара Братованова и Мирослав Христов отново завоюват най-високите отличия и са наградени с творческа ваканция на море. От същия фестивал през 2015 година със специална награда е удостоен Мирослав Христов, а Стефани Тотева и Лилия Апостолова – с първи награди. И трите деца са наградени с творчески лагер на море. През 2017 година към лауреатите на фестивала се присъединява и Силвия Петкова. На престижния международен конкурс за пианисти „Млади виртуози“, организиран от националното музикално училище „Любомир Пипков” в София, през март 2012 година Мирослав Христов блясва с таланта си и е високо оценен от журито. На националния фестивал на музикалните школи, проведен в Пловдив през 2011-а, първа награда печели Йоан Димчовски от село Гостилица. Първа награда е присъдена и на Мирослав Христов, а втора – на Сара Братованова, което им осигурява участие в гала-концерта. На същия фестивал през 2013 най-високите отличия печелят Лилия Апостолова и Мирослав Христов, които участват и в гала-концерта. На международния конкурс за пианисти Vivapiano, проведен в залите на концертния комплекс „България” в столицата, Лилия Апостолова и Мирослав Христов отново показват класа. На националния конкурс за пианисти, организиран от Национално училище по изкуствата „Професор Веселин Стоянов“ – Русе, Лилия Апостолова и Стефани Тотева, наред с получените награди, участват и в гала-концерта. На международен детски фестивал за изкуства „Трикси”, проведен в курортния комплекс „Албена“ през 2014 година, Лилия Апостолова, Йоан Димчовски и Мирослав Христов са удостоени с почетни звания. Лилия става втори лауреат с медал, Йоан – първи дипломант с медал, а Мирослав – първи лауреат с медал.

Международни концертни изяви
През 2014 година Мирослав Христов, като лауреат от международен детски фестивал „Трикси“, организиран от арт-център „Стринжендо” – София, е избран да участва в два концерта, по повод 1 ноември – Ден на народните будители. По време на първия, проведен в Teatro della musica i poezia в центъра на Рим, Мирослав е извикан на бис. Вторият концерт е проведен пред официалните гости на празника, поканени в сградата на българското посолство в Рим от посланика на България Марин Райков. На 3 март 2019 година във Виена, Австрия, в българския културен институт „Витгенщайн” с концерт на Лилия Апостолова и изложба от рисунки на възпитаници на галерия „Видима“ в Севлиево, е тържествено честван националният празник на България.

Ученици от школата – професионално по пътя на музиката
Гордост са пианистите от школата, избрали да поемат професионално по пътя на музиката. Отлично подготвени от г-жа Грънчарова за изпитите по пиано и солфеж, те са приети в музикални училища. Това са Михаела Пенкова – национално училище по изкуствата „Професор Веселин Стоянов“ – Русе, Мила Братованова – национално музикално училище „Любомир Пипков“ – София, Владимир Йорданов – национално училище за музикално и танцово изкуство „Добрин Петков“ – Пловдив, Илдъз Салиева – национално училище по изкуствата „Панайот Пипков“ – Плевен, вече студентка в Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив, Цветан Гатев – национално училище за фолклорни изкуства „Филип Кутев“ – Котел, Йоан Димчовски – национално музикално училище „Любомир Пипков” – София, приет за студент в Кралска музикална академия – Лондон, Мирослав Христов – национално музикално училище „Любомир Пипков” – София.
На добър час на всички бивши и настоящи пианисти от школата по пиано с преподавател Иглика Грънчарова-Станчева по трудния и красив път на музиката. Пожелаваме здраве, успехи, много концерти и много обич от публиката!
А на всички преподаватели, които са учили и учат децата какво е музика, как да свирят на музикален инструмент и да се усъвършенстват в това умение – да са живи и здрави и да продължат да раздават знанията си на младите, които утре ще продължат апостолската им дейност.

Етикети: пианоросицашкола
СподелиTweetСподели
Вестник Росица

Вестник Росица

СвързаниПубликации

Кино “21 век” с премиера на филма с кауза “Училище за надежда”, вход – свободен

Кино “21 век” с премиера на филма с кауза “Училище за надежда”, вход – свободен

15.05.2025
Севлиево отдава дълг към славното минало: предлага паметник на ген. Стефан Нерезов и ново място за бюст-паметника на Минчо Михайлов

Севлиево отдава дълг към славното минало: предлага паметник на ген. Стефан Нерезов и ново място за бюст-паметника на Минчо Михайлов

15.05.2025
Литературни срещи с писателката Ивелина Радионова

Литературни срещи с писателката Ивелина Радионова

15.05.2025
“Отъпкана пътека” – изложба живопис и сценография на Роман Грицков

“Отъпкана пътека” – изложба живопис и сценография на Роман Грицков

14.05.2025
Неразпознаваема контролна марка издаде незаконна сеч в землището на Сенник

1 159 проверки в горите на СЦДП-Габрово през април

14.05.2025
Започва поетапно премахване на излезли от употреба автомобили в Севлиево

Започва поетапно премахване на излезли от употреба автомобили в Севлиево

14.05.2025
Следваща публикация
Мобилни полицейски екипи

Мобилни полицейски екипи

Двоен празник в с. Горна Росица през почивните дни

Двоен празник в с. Горна Росица през почивните дни

Монтираха три контейнера за дрехи и обувки в Севлиево

Монтираха три контейнера за дрехи и обувки в Севлиево

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

  • Най-нови
  • Популярни
  • Коментирани
Като разлаете кучетата на Габровския Карнавал, идвайте в “Етър” да разбулим музейните тайни

Като разлаете кучетата на Габровския Карнавал, идвайте в “Етър” да разбулим музейните тайни

15.05.2025
Карнавалът в Габрово 2025: Празник на хумора, културата и традициите

Карнавалът в Габрово 2025: Празник на хумора, културата и традициите

15.05.2025
Кино “21 век” с премиера на филма с кауза “Училище за надежда”, вход – свободен

Кино “21 век” с премиера на филма с кауза “Училище за надежда”, вход – свободен

15.05.2025
В каратето няма празно – 11 от 11 при медалите

В каратето няма празно – 11 от 11 при медалите

15.05.2025
Данислава Петрова: На чичо ми е нанесен жесток побой

Данислава Петрова: На чичо ми е нанесен жесток побой

13.06.2023
Пак дойде време за безплатни винетки

Облекчена процедура относно документите за безплатна винетка

13.01.2020
Мъж от Севлиево и двама сенничани са сред петте жертви на тежка катастрофа край Габрово

Мъж от Севлиево и двама сенничани са сред петте жертви на тежка катастрофа край Габрово

13.10.2023
Жена загина от измръзване на път за хижа “Тъжа”, приятелят й беше спасен

Жена загина от измръзване на път за хижа “Тъжа”, приятелят й беше спасен

22.01.2021
Д-р Петър Капитански: “Искаме да предадем знанията си на млади колеги”

Д-р Петър Капитански: “Искаме да предадем знанията си на млади колеги”

7
Проф. Пимпирев идва в Севлиево, открива изложбата “Поглед от другата страна на света”

Проф. Пимпирев идва в Севлиево, открива изложбата “Поглед от другата страна на света”

3
Могат ли хората да бъдат символи? Ако да – един от най-значимите символи на с. Ловнидол е  Георги Николов Гализов (23.04.1909 – 14.04.1998 г.)

Могат ли хората да бъдат символи? Ако да – един от най-значимите символи на с. Ловнидол е Георги Николов Гализов (23.04.1909 – 14.04.1998 г.)

3
Пак дойде време за безплатни винетки

Облекчена процедура относно документите за безплатна винетка

2

Анкета

Как намирате града ни?

Покажи резултатите

Зареждане ... Зареждане ...

СИНЯ ЛАМПА

Неразпознаваема контролна марка издаде незаконна сеч в землището на Сенник

1 159 проверки в горите на СЦДП-Габрово през април

14.05.2025
25-годишен жител на Крамолин отглеждал коноп

32-годишна жена отглеждала канабис

14.05.2025
Спец акция срещу дрогата

Мъж от Яворец отне колата на семейство от Душево

14.05.2025

Facebook

СЕВЛИЕВО ПРЕЗ ГОДИНИТЕ

Пеньо Пенев в спомените на съучениците му от Севлиевската гимназия

Пеньо Пенев в спомените на съучениците му от Севлиевската гимназия

1 седмица ago
Севлиево отбелязва 95 години от рождението на Пеньо Пенев с изложби и специални събития

Севлиево отбелязва 95 години от рождението на Пеньо Пенев с изложби и специални събития

2 седмици ago
Историческия музей представя изложбата на ДА “Архиви” – “Модата в огледалото на едно столетие – от средата на XIX в. до средата на XX в.”

Историческия музей представя изложбата на ДА “Архиви” – “Модата в огледалото на едно столетие – от средата на XIX в. до средата на XX в.”

2 седмици ago

ИНТЕРВЮ

Д-р Пенчев: “Медицината не е само образование – тя е преживяване”
Интервю

Д-р Пенчев: “Медицината не е само образование – тя е преживяване”

от Минка Минчева
05.05.2025
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • ВестникЪт
  • Екип
  • Контакти
  • Избори
Copyright © 2025 „РОСИЦА” ЕООД

No Result
View All Result
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт

Здравейте!

Влезте в профила си

Забравена парола?

Създаване на профил!

Попълнете формуляра, за да се регистрирате

Всички полета са задължителни. Вход

Възстановяване на парола

Моля въведете потребителското си име или email адрес.

Вход
error: Съдържанието е с авторски права.