Отлична организация, полезно обучение с практическа насоченост и добре подбрана теоретична част. Това е оценката на участниците в петото издание на образователната програма „В света на Старопланинската архитектура“, което се проведе от 7 до 9 август в ЕМО „Етър“ край Габрово. В него участваха хора с интерес към традиционните техники на градеж, а обучението предложи възможност те да създадат конструкции от камък, глина, дърво и друга растителност. Участниците бяха разделени на групи, всяка от които се включи в изграждането на каменна подпорна стена със стълби, в направата на дървени сглобки и на мазилка от естествени материали.
Програмата включваше лекционни модули, посветени на старата архитектура, а участниците имаха възможност да се запознаят със стари къщи, плевня и воденица в село Потока и габровския квартал „Етъра“. През 2020 година бе реализиран и специален модул, в който се обучаваха деца на родители, участващи в програмата. Малчуганите се обучаваха как се плете плет и как се подготвят материалите за него, създадоха от дърво къщички за птици и за домашни любимци, изработиха калъпи и направиха малки кирпичени тухли в тях.
През 2020 година участниците в образователната програма бяха тридесет и един, от които осем деца.
Създатели на образователната програма „В света на старопланинската архитектура“ са сдружение „Мещра – традиционни знания и занаяти“ и Регионален етнографски музей на открито „Етър“. От 2017 г. като партньор участва Камарата на архитектите в България (КАБ). Към основните спонсори се присъединяват КАБ – Регионална колегия – Габрово, и фирма „Рьофикс“ – България.