Както вече в. “Росица” информира, на проведеното във вторник редовно заседание на ОбС кметът на Община Севлиево д-р Иван Иванов отговори на питане на общинския съветник от групата “Граждани за Севлиево“ Димитър Пенчев Тонев. То се отнася до продължаване на проектите за решаване на проблема с водоснабдяването на общината. Пред общинските съветници той мотивира формулираните 9 въпроса със съмненията на “експерти”, както той се изрази, за ефекта от предприетите от Общината мерки и вложените инвестиции.
Предвид на това, че в редакцията на в. “Росица” не веднъж сме получавали писма с подобни мнения и предложения на граждани, различни от тези, които Общината и държавата са предприели за решаването на дългогодишния воден проблем в община Севлиево, публикуваме въпросите на г-н Тонев и отговорите на кмета д-р Иван Иванов.
– Какви действия са предприети за осигуряване на средства за подмяна на етернитовия водопровод и на каква стойност е искането? Още през месец януари 2019 година, в отговор на внесената до Вас подписка от жителите на селата по трасето на този водопровод от 1. 03. 2019 г., обяснявате, че ремонтът ще започне през пролетта на 2019 година, ако се отпуснат средства.
– И двата водопровода са довеждащи и са етернитови. Разликата е само в тръбите. Този, който е от ВЕЦ “Видима“ до ПСПВ “Стоките”, е 20,5 км и с ширина на тръбите 400 мм – половината от тях са подменени. Другият – от с. Стоките до с. Добромирка е с дължина 33 км и ширина на тръбите 545 мм.
Какво е направено до момента?
Държа да подчертая, че приоритизирането на инвестициите във ВиК мрежата, стопанисвана от Община Севлиево, се прави с приетия Регионален генерален план на територията на Общината. Той не е правен от г-н Банков, а с процедура на МРРБ беше избран екип. В него участваха специалисти, които със съдействието на представители на ВиК “Бяла”, подпомагани от общинска администрация с нужната информация, беше направен този план. Планът беше предложен на обществено обсъждане и преди да бъде одобрен от МРРБ, беше приет и от ОбС – Севлиево. В него са заложени краткосрочни, средносрочни и дългосрочни мерки, които приоритизирани трябва да решат проблема с водоснабдяването в града и населените места в общината.
В краткосрочната програма на първо място е заложено подменянето на водопровода от ВЕЦ “Видима“ до ПСПВ “Стоките”. А този, от ПСПВ “Стоките“ до Добромирка, е записан като трети по ред.
Те са еднакви по важност, но само с тях няма да се реши проблемът във водоснабдяването. Общината проведе обществена поръчка за избор на изпълнител за изработването на работен проект за тези водопроводи.
– Има ли изготвен проект за тази промяна, ако да – одобрен ли е?Ако не – на какъв етап е?
– Работният проект е готов. Всички трасета са нанесени на картата за възстановена собственост и кадастралната карта на трите общини, през които преминават. Източният водопровод е разделен за подмяна на два етапа. Първият етап, който започна от ПСПВ “Стоките” и стига до т. нар. източно отклонение за град Севлиево и с. Богатово, намиращо се в землището на с. Здравковец, е с дължина 21 км 260м, предвидено е трасето да бъде подменено с 500-милиметрови тръби. Според специалистите, това е трасето с най-големи загуби на вода по този 33-километров водопровод – до 85% към момента. Проектната стойност на тези 21 км 260 м, заедно с необходимите средства за строителство, строителен и авторски надзор, възлиза на 19 581 172 лв.
Следващият участък, който започва от това източно отклонение и стига до разпределителната шахта между селата Буря и Добромирка, е с дължина 13 км 718 м и е предвидено да бъде подновен с 315-милиметрови тръби. Общата сума за разходите за строителство е 6 929 312 лв. Всеки от тези два участъка са разделени. Първият, с по-голямата дължина, е разделен на пет подучастъка, а вторият – на три.
До този момент за първия подучастък Община Севлиево е получила разрешение за строеж. След проведена обществена поръчка има избран изпълнител за строителство, за строителен надзор и за авторски надзор. За този участък с дължина 1430 м са необходими 1 500 000 лв. След осигуряване на финансиране, за него има и пълна готовност да започне да се изпълнява – има избрани изпълнители и разрешение за строеж.
Вторият е с дължина 5 420 м и за него, след проведени процедури, има избрани изпълнители за строителство, строителен надзор и авторски надзор. Неговата стойност е 4 897 000 лв. За този участък към настоящия момент няма издадено разрешение за строеж, но това може да се случи в рамките на не повече от месец. Тъй като в по-голямата си дължина той се намира на територията на община Габрово и съгласно закона, при такива обстоятелства разрешителното за строеж се издава от областния управител. Но при намиране на финансиране, няма да има проблем в издаването на строително разрешение.
Обобщавам – имаме проект за двата водопровода. За първите 7 км на източния има избран изпълнител и при налично финансиране може да започне веднага работа. Процедурите ги направихме предварително, за да не губим време, с ясното условие, че работата ще започне при осигуряване на финансиране.
– От коя институция се очаква финансиране? Има ли последващи действия от нея? На какъв етап е в момента? Потърсен ли е алтернативен вариант на финансиране – примерно кандидатстване пред финансова институция за отпускане на безлихвен заем с падеж датата на отпускане на средства от държавата?
– Трябва да се знае, че двата водопровода са публична държавна собственост. Това означава, че вариантът, при който Общината би могла да вземе кредит и да го ползва за такъв ремонт няма как да се случи, защото е незаконосъобразен. Има два варианта за финансиране на изпълнението на тези реконструкции. Първият е чрез средства от републиканския бюджет. Такива получихме за част от първия водопровод. Направили сме постъпления още от миналата година, препотвърдили сме ги през тази година, провел съм срещи с министър, със зам.-министър и съответните писма и информации са в МРРБ, в Министерството на финансите и при областния управител.
Другият вариант е за ползване на средства от европейските програми. Тази възможност ще бъде възможна със стартирането на следващия програмен период през 2021 г. и по-специално чрез средствата по ОП “Околна среда” По предварителна информация, не по-малко от 2 млрд. лв. от тази програма ще бъдат насочени за изграждане на водопроводна инфраструктура.
В предходния програмен период имаше възможност за кандидатстване, но тя беше за канализационната инфраструктура. Тогава използвахме средства за подмяна на канализацията на града и съпътстващи водопроводи, където има канализации. Досега не сме имали възможности да търсим финансиране за довеждащи водопроводи по някоя от оперативните програми.
По ОПОС това ще бъде възможно, защото това е акцентът на програмата. Проблеми с водоснабдяването има не само община Севлиево, но и други общини в страната. Общата необходимост от средства за водопроводната инфраструктура е над 12 млрд. лв. Тези 2 млрд. лв /за водопроводна структура – бел. ред./ не са малко, но пак ще бъдат недостатъчни, но частично ще подпомогнат решаването на този голям проблем в страната.
Габровска област е във втората група области, с които МРРБ кандидатства пред ОПОС и вече са стартирали прединвестиционните проучвания, които ще помогнат при кандидатстването за финансиране.
През тази година, след преструктуриране на Вик сектора в страната, беше създаден “Български ВиК холдинг” ЕАД, в чиито правомощия е подпомагането на ВиК-операторите. Имаме информация, че той ще подпомага ВиК-операторите в изграждането и реконструкцията на довеждаща инфраструктура (язовири и довеждащи водопроводи). ВиК-операторите ще бъдат бенефициентите по ОП “Околна среда”.
Това, което правим, е колкото средства ни предостави държавата, ние ги влагаме във всеки един от участъците. А когато е възможно кандидатстването за европейско финансиране, ще бъдат завършени и двата довеждащи водопровода. Това е реалното нещо, което може да случи в рамките на няколко години.
– Какъв е ефектът от ремонта на довеждащия водопровод от ВЕЦ до пречиствателната станция? Задавам този въпрос, защото тази година селата по трасето от първи въпрос още от средата на месец юли са в ефективен режим на водоподаване.
– Ефектът от тази извършена подмяна и въвеждането в експлоатация на вече реконструирания участък от ВЕЦ „Видима“ в община Априлци до ПСПВ – с. Стоките, малко над 10 хил. м е, че в момента по него се осигурява ежедневно до 80-90 л/сек. вода. За същите периоди на това време от годината, преди да бъде реконструиран, получаваните количества са били максимум 10-12 л/сек. Стигали са и до 4-5 л./сек. Аз не съм специалист, но когато разговарям с експерти, разбирам, че е много важно водоснабдителната система на общината да се разглежда в нейната цялост. Сега ще кажа нещо, което със сигурност няма да се хареса на хората от населените места, в които има строг режим, но при приоритетно, за да се подредят по този начин инвестиционните проекти, основен критерий е бил броят на жителите в съответните населени места. В момента град Севлиево и населените места, които се водоснабдяват от западния довеждащ водопровод, имат осигурено постоянно водоснабдяване. И в града не е имало режим, какъвто помним от предходни години – вода да има през два или през три дена. Така че това количество, което е осигурено, в голяма степен решава проблема в град Севлиево и селата, които се водоснабдяват от стоманения водопровод.
В момента количествата вода, които постъпват, са 240л/сек. на ПСПВ „Стоките” от двата довеждащи водопровода. Към град Севлиево по стоманения водопровод се подават 140 до 150л/сек. Останалите около 100 л/сек. се подават по етернитовия водопровод ежедневно, но тези количества стигат максимум до тази част, които споменах за двата подетапа. Но реално те постоянно се подават там, защото, за да се подаде вода, която да стига до с. Добромирка, трябва да се насочи допълнително количество от 150-160 литра 24 часа, за да стигне до края на водопровода. Това е действителното състояние в момента. Амортизацията на този водопровод няма как да се спре, постоянно има аварии, постоянно се работи по тях и решението е кардинална подмяна на целия водопровод. Отстраняването на една авария изисква предварително спиране на водата и източване на водопровода, а после отново 24 часа напълване с ниско налягане, защото, като се подаде много вода изведнъж, ще последва нова авария.
– Ще се потърси ли персонална отговорност от длъжностните лица, отговорни за насочване на средствата в този ремонт, вместо да се подмени водопроводът от въпрос №1, където загубите надхвърлят 90%, от кого и каква?
– Аз вече казах, че този ремонт се прави в изпълнение на стратегически документи, подготвени от специалисти, избрани от Министерството на регионалното развитие и благоустройство. Преминали са всички процедури и накрая е одобрен Генерален регионален план. Това е и законовият начин за изготвяне на всички проекти, които са включени в него. Спомняте си, че ОбС не го прие, защото липсваше построяването на яз. „Бяла“, като вариант за решаване на водния проблем. Тогава специалистите бяха на мнение, че и в най-сухите периоди количеството вода, което има във водоизточниците от двете реки, е достатъчно, за да обезпечи реалната нужда на потребление на населението на общината. На практика, ако водопроводите ни са здрави, от тези 240 литра ще ни хартисва вода, която няма да ползваме. Град Севлиево има нужда от 150л/сек. При лятното ползване максимумът е 110-115 л/сек. вода. За селата са много по-малко количествата вода – 2 до 3 литра в секунда. Има села, които са на собствени водоизточници. Те не са свързани с довеждащите водопроводи с балканска вода. В момента някои от тях също имат проблеми с водоснабдяването.
ВиК-операторът, съобразно своята инвестиционна и финансови възможности, инвестира в ремонт на водопроводи. В с. Крушево беше подменен водопроводът от местния водоизточник, който в момента подпомага водоснабдяването. Имам уверението, че в края на месец септември ще бъде довършен водопроводът, който ще снабди с. Буря по тръбата към с. Гостилица. В момента с. Буря ползва вода от собствен водоизточник, но пак е на режим. След завършване на водопровода този проблем няма да го има. Сега двете села постоянно се карат за малкото вода, която има и постоянно ходят да сменят крана ту към едното, ту към другото.
– Какви конкретни мерки ще бъдат предприети, предвид създадената ситуация във връзка с бушуващата в страната епидемия на Ковид 19?
– През последните няколко години Община Севлиево постоянно е отделяла средства и към момента всички детски градини, училища и социални институции могат да функционират с достатъчно количества питейна вода. За училищата и детските градини се осигурява минерална, а за социалните институции са осигурени големи съдове с хидрофорни системи. В дома за възрастни хора в с. Добромирка, където положението с водоснабдяването е най-тежко, всеки ден има вода до 15 ч.
Предвид скорошното откриване на новата учебна година, мога да кажа, че във всички училища, детски заведения и социални институции, дори и да продължи това безводие, са осигурени нормални условия за работа.