Семейство Бойчеви – това са Крисия, майка й Таня и баща й Недко, заедно с бабата Виолета Йорданова, всичките от Русе, са 14-милионният посетител на ЕМО „Етър“ край Габрово. Тази бройка бе отчетена малко преди 12 часа във вторник – 18 август, и напълно съвпадна с очакванията на екипа на музея, чиято предварителна нагласа бе, че между 11 и 13 часа вратите му ще прекрачи 14-милионният посетител. Статистиката за посещаемостта на това уникално място се води от откриването му в началото на септември 1964 година, когато до края на същата година през него преминават 12 000 души.
Преброяването се базира на точна статистика. От 1966-а посетителите започват да надхвърлят 100 000. 13-милионният е посрещнат през 2015 г. От тогава до затварянето на музеите, заради пандемията от COVID-19, годишно над 200 000 души посещават „Етър”. Той е на едно от първите места в страната по брой посетители след отварянето на музеите през май тази година и остава една от най-предпочитаните дестинации за културен туризъм в България.
„Прекрасно е, че поддържате българския дух и традиция! Продължавайте да учите децата, за да я има България!“ Това написа семейство Бойчеви в почетната книга на музей „Етър“, след като се разбра, че е очакваният 14-милионен посетител. Решението на четиримата да пътуват до музея на открито в Габрово е взето в понеделник следобед и е плод на известна спонтанност.
Малката Крисия бе за първи път в музея. Таня, Недко и Виолета Йорданова не са го посещавали от десетилетия, но преживяванията им още са живи. Съоръженията, задвижвани с вода, симидите, свирещите бърдучета, занаятчийската чаршия – това се е запечатало в спомените им. Крисия доби впечатления, но първото е, че семейството й е 14-милионният посетител на габровския музей на открито. Семейство Бойчеви получи като подарък годишна абонаментна карта за влизане в музей „Етър“, правото безплатно да се включи в популярната игра „Гатанките на Радумко“, глинен сач за приготвяне на ястия. Семейството стана и първия притежател на новия сувенирен календар на музея за 2021 година.
Посрещането на 14-милионния посетител бе излъчвано на живо във Фейсбук и провокира интереса на приятели на музея в социалната мрежа. Освен поздравления, има изразени виждания, че „Етър“ е най-хубавото място в Габрово. Много вълнуващо е написаното от Силвия Панайотова: „В този прекрасен музей моят съпруг ми предложи брак преди 3 години. Можеше да е навсякъде, направихме дълга разходка в България, но той каза: ,,Там го усетих“. Много ни е на сърце“, споделя тя.
Спад на посетителите заради коронакризата
Според проф. д-р Светла Димитрова – директор на ЕМО „Етър“, екипът е предприел най-правилните действия, за да провокира посетителите да се завърнат. „Ние имаме един нулев месец – април, когато музеите бяха затворени. Следващите – май и юни, също са слаби откъм туристи. Обикновено това е период на ученически екскурзии, които тази година, заради мерките за безопасност, не се реализираха. Това се отрази на всички музеи. Ние все пак имаме посетители, но по-скоро става въпрос за семейства с деца, отколкото за ученически групи. Като цяло има намаление на посетителите, но ние организираме много инициативи, за да сме атрактивни. Отчитайки нагласите, че хората пътуват предимно през почивните дни, започнахме да организираме демонстрации и игри, създадохме среда за по-добро опознаване на културното наследство. Даваме възможност на посетителите активно да се включат в различни дейности – работа с гайтан, изработване на предмети от глина, наблюдение как работят участниците в наши проекти и програми – КЕВИС и „В света на Старопланинската архитектура”. Въпреки това, спадът на броя на посетителите е факт”, коментира проф. д-р Светла Димитрова.
През май 2020 в музея са влезли 6 200 души, а през същия месец на 2019-а – 31 620.
През юни се забелязва леко нарастване – 10 542 посетители, докато за юни 2019 са 25 690. Юли се оказва по-благоприятен – през музей „Етър” са преминали 16 800, докато през юли 2019-а са били 25 700.
От 2015 насам, когато е посрещнат 13-милионният посетител, средно по 200 000 души идват в музея за година.
Независимо от тази тенденция, екипът на музея не е преустановил важните и привлекателни за публиката прояви. Освен посочените от директора събития през изминалите месеци, продължава подготовката на „Празник на пестила”, който ще се състои на 5, 6 и 7 септември. Тогава туристите ще могат да се запознаят как се прави пестил, известен като Габровски шоколад. Това е уникален продукт с международно признание, който в миналото карал дори швейцарските сладкари да си облизват пръстите.