Лятото е време за строителство и ремонти. Но колкото и да са чакани и желани – особено на градски улици, когато продължат по-дълго време, започват да създават проблеми и съответно – недоволство в гражданите.
Доказателство за това са многобройните сигнали на електронната поща и редакционния телефон на в. ”Росица”.
Севлиевци питат защо са разкопани едновременно по-голяма част от улиците в града, а по някои от тях от доста време не се работи. Защо се бавят ремонтите и упражнява ли Общината нужния контрол, след като е инвеститор на обектите? Защо не се поставят навреме указателни знаци за извършване на ремонтните дейности и нова организация на движението в града?
Не са малко сигналите с недоволство за качеството на ремонтните дейности не само в града, но и на пътя Севлиево-Младен, особено за участък в района на с. Крушево.
Всички въпроси, сигнали и проблеми в. ”Росица” изпрати в Община Севлиево. Публикуваме отговорите за предприетите мерки и решения на зам.-кмета по строителството Невена Тодорова.
Има ли забавяне в ремонтните дейности на улиците и какви са причините?
Припомняме, че средствата в размер на 3 691 100 лв са осигурени по ПМС в края на 2019 г. Те са за проектиране и ремонт на улиците „Марин Попов“, „Опълченска“, „Княз Александър I Батенберг“, „Иван К. Устабашиев“, „Александър Стамболийски“, „Стоян Бъчваров“ и „Стара планина“. Има и избран изпълнител за извършване на ремонтните дейности. Но предвид новите изисквания – рехабилитация на пътищата да се прави, след подменена изцяло подземна инфраструктура, в т.ч. и ВиК мрежа, Община Севлиево обявява обществена поръчка и за подмяна на водопроводи на някои от улиците, по които досега не са подменяни.
ВиК – Габрово в изпълнение на инвестиционната си програма са поели подмяната на водопроводите по улиците “Княз Александър I Батенберг”, “Иван К. Устабашиев” и “Стара планина”.
“Няма как едновременно с подмяната на водопроводите да се полагат бордюри и тротоари” – обясни причините за съмненията за забавяне на строителните дейности зам.кметът по строителството Невена Тодорова. Тя допълни, че точно по тази причина са и получените проблеми по ул. “Княз Александър I Батенберг”, които са предизвикали недоволството на гражданите.
“През месец февруари ВиК – Габрово зеапочнаха подмяната на водопроводите по улицата. Но предвид невъзможността ул.”Княз Александър I Батенберг” да се затвори за движение, за да продължат другите дейности по рахабилитацията, тя е оставена, а строителните работи продължиха по ул.”Стоян Бъчваров”- коментира Тодорова. Тя определи като много трудна и работата по подмяна на водопроводите на кръстовището между улиците “Иван К. Устабашиев” и “Раковска”, защото изкопите се извършват ръчно. Причината е липсата на подземен кадастър, която създава проблеми пред строителите и те предпочитат да копаят ръчно, за да не прекъснат някой от кабелите, както често се случва. В момента подготовка и подмяна на подземна инфраструктура извършвали много частни оператори. „Севлиевогаз-2000”АД правят отклонения за газифициране на някои от новите улици за ремонт. Не били малко и случаите на открити аварии по старите водопроводи, от които продължава да изтича питейна вода.
“Отстраняването на авариите също забавя строителния процес. Общината съгласува дейностите си с ВиК – Габрово, но с частните фирми е трудно, защото те имат свои приоритети в инвестиционните си програми” – обясни друга причина за забавяне на ремонтните дейности Невена Тодорова. Тя увери, че се спазват всички технологични изисквания за рехабилитацията на улиците, според законодателството – да не се допуска разкопаване на улици в продължение на 5 години, след извършен основен ремонт.
Какъв е проблема с отсечката в района на с.Крушево, от която се оплакват водачите на моторни превозни средства?
Проектът „Реконструкция и рехабилитация на път Севлиево – Крушево – Младен – яз. „Александър Стамболийски“ е на стойност 7 033 393 лв, финансиран по програма “Развитие на селските райони”. Строителните дейности стартираха през април 2019 г.
“Там се работи на два участъка – от края на с.Младен, през самото село – може да се каже, че вече е положен асфалта. Работи се и по пътя между двете села. В момента се подготвя полагане на биндера, а след това и износващия слой асфалт. Проблемът с пътната отсечка в района на с.Крушево възникна от необходимост за препроектиране на пътя за изравняване на нивата. Имам уверението на фирмата – изпълнител, че през седмицата ще има групи, които да подготвят полагането на асфалта” – съобщи Тодорова.
За липсата на указателни знаци за ремонтните дейности и промяна на организацията на движение
Проектът за временната организация на движението е направен така, че да не се затварят улици. Работи се най-напред в едното, а след това и в другото пътно платно.
“Поставяме табели и знаци в началото, и в края на територията, върху която се извършва ремонта, но има посегателство над тях. Има откраднати знаци и пана от обезопасителните огради. Вчера например е отрадната дъждоприемната решетка с парче асфалт от шахтата точно на кръстовището на ул.”Иван К.Устабашиев”. Вероятно тя вече е продадена на вторични суровини и в момента зее дупка” – представи друг проблем по рехабилитацията на улиците в Севлиево Невена Тодорова.
Отговорността на Общината за лошите пътища към селата
Както неведнъж в.”Росица” е информирал” пътищата, които водят към селата, са част от републиканската пътна мрежа и отговорността за тяхното състояние и поддръжка е на АПИ.
“Независимо от това ние сме изпратили много писма до Агенцията, провеждали сме много разговори за лошото състояние на пътищата към селата. Може да се каже, че в резултат на тях се запълниха по-големите дупки по пътя към с.Богатово, както и по пътя към селата Сенник – Градница. Започна и окосяването на крайпътните участъци. Виждам, че се работи и по пътя към с.Крамолин. Да се надяваме, че след като са направи проектиране на проблемните пътни участъци, ще започне и цялостна рехабилитация на пътищата” – заяви още Невена Тодорова и допълни, че отговорност към качеството и сроковете за изпълнение на ремонтните дейности имат и гражданите. – Те не са толерантни към ремонта и строителите. Влизат с колите си в строителните обекти, въпреки знаците, без да си дават сметка, че нарушават технологичния процес, че пречат на работниците, че с това застрашават тяхното и собственото си здраве. Общината полага усилия да подобри уличната инфраструктура, дори и в трудните времена, наложени от пандемията от Ковид-19″. Усилия полагат и фирмите изпълнители, които работят с намален състав, отново заради пандемията. Необходима е по-голяма толерантност.”