Бъдещите учители да изучават нови дисциплини, както и въвеждане на по-голям брой академични часове по някои от изучаваните досега предвижда проект за промени в Наредбата за държавните изисквания за придобиване на професионалната квалификация “учител”, съобщиха от Министерството на образованието и науката. Измененията предвиждат въвеждането на основна специализираща дисциплина за различните категории учители с минимален хорариум от 45 часа. За подготвящите се за детски учители дисциплината е “Предучилищна педагогика”, за началните учители – “Начална училищна педагогика”, за тези в прогимназиален и гимназиален етап – задължителна подготовка по “Компетентностен подход и иновации в образованието”, а бъдещите ресурсни учители ще трябва да изучават “Педагогика на специалните потребности”.
Студентите, които се подготвят да преподават различни предмети, ще изучават дисциплината “Методики на обучението по…”, с общ минимален хорариум 120 часа за предучилищното и 170 часа за началното училищно образование, вместо досегашните 90 часа.
Мотивът за тази промяна е да се гарантира по-високо качество на подготовката на бъдещите предучилищни и начални учители.
Същото важи и за студентите, които се обучават за придобиване на квалификацията “учител по…” два или повече учебни предмета и “ресурсен учител”. Те ще изучават дисциплината “Методика на обучението по…”, с хорариум 120 часа, вместо заложените в сега действащата наредба 90 часа.
С промените се цели реалното въвеждане на компетентностния подход както в обучението на учители, така и след това – в практиката на предучилищното и училищното образование, на базата на интегрираните в подготовката за придобиване на квалификацията “учител” основни групи компетентности, ключови за качествената и ефективната дейност в училищна среда.