Ако винаги сте искали да има информирани дискусии в местното читалище или училище по противоречиви, но важни теми от обществено значение. Ако Ви се ще хората да знаят, но и да се интересуват какво работи местния общински съвет. Ако искате да четете добри статии и анализи в местния вестник. Ако искате да виждате повече деца да остават и да допринасят за развитието на града, от който идвате, програма „Европа като общност на граждани“ (или Civic Europe) е за Вас.
Организаторите от фондация „Софийска платформа“ търсят до 15 участници (бройка, ограничена до това число поради епидемията от COVID-19) от цялата страна, които: имат навършени 18 години; имат интерес по обществени, политически, социални или културни теми; знаят какви са проблемите на общността, от която са; вярват в силата на доброто образование и в това, че човек не се ражда гражданин, а става такъв чрез гражданско образование и гражданско участие; искат да развият компетенции и умения, които ще им помогнат да реализират самостоятелно или като част от неформални сдружения граждански каузи, с които да допринесат с малка стъпка към подобряване на средата в своята общност или пък искат да развият компетенции и умения, които ще са от полза на неправителствената организация, в която работят или доброволстват; имат готовност и мотивация да отделят пет уикенда в рамките на около два месеца, за да завършат обучението и реализират своята гражданска кауза.
Програмата е подходяща ако сте учители по хуманитарен предмет, журналист в местна медия, работите в общината с интерес в културните и обществени или образователни проекти, ако сте служител или доброволец в неправителствена организация, работите в местното читалище или просто имате обществено-културен интерес и искате да допринесете към малка промяна в общността.
Програма „Европа като общност на гражданите“ на фондация „Софийска платформа“ предлага поредица от обучения, разработени така, че да развият уменията и компетенциите Ви за работа по граждански каузи. Това включва теми като фондонабиране и проектна работа, финансов мениджмънт, комуникационни умения и застъпничество, градене на мрежа от съмишленици, работа с доброволци, работа с училищни общности и местни медии, гражданско образование, права и демокрация и др. Програмата е разделена на пет обучителни модула, в пет уикенда (петък до неделя) на месеците октомври, ноември и декември 2020 г. Тя оказва подкрепа при оформянето и реализирането на местен граждански проект – финансова и менторска; изгражда мрежа от съмишленици от цялата страна.
Ако искате да кандидатствате изпратете на имейл civic@sofiaplatform.org: актуална биография; мотивационно писмо; потвърждение, че можете да присъствате на всички обучителни модули. Крайният срок за кандидатстване е 2 август включително.