Галина Николова
Огромен катапулт с височина 3 метра, дължина 2,6 метра и широчина 2,5 метра от няколко дни посреща посетителите на средновековния град Хоталич. Това съобщи в петък Найден Петров – директор на Историческия музей в Севлиево. Историкът е инициаторът за изграждането на метателната машина, която в древността се е използвала най-вече при обсада на крепости. С нея каменометките на Хоталич стават две, защото през 2014 година там бе изградена първата, която обаче е с доста по-малки размери от новата.
Внушителният с големината си катапулт е не само каменометка, но и огнеметка. Позициониран е до информационния център на Хоталич и за изработването му са били необходими две седмици. Плановете за съоръжението са дело на Найден Петров, който с чувство за хумор твърди, че в цялата Габровска област може би е единственият историк, който има представа и за техническата страна на метателните машини. Така или иначе, под неговото методическо ръководство местни дърводелци са работили и крайният резултат от идеята му и труда им е впечатляващ.
Тази идея нямаше да бъде материализирана, ако не бе дарението на севлиевката Руска Пенчева, която го направила от името „Техноконсулт“ ЕООД. Разбира се, тя предоставила възможността на историците сами да решат за какво и как ще го използват, но директорът на музея е категоричен, че след като обичайната дейност на музея е осигурена по закон, получените пари трябва да се използват за подобряване и обогатяване на оборудването на Хоталич. Интересното е, че и първият катапулт е направен с дарение. Имената и на двамата спомоществуватели са увековечени на табелки.
Идеята на г-н Петров била да бъде направена официална демонстрация на новата каменометка, но поради пандемията от коронавируса, тя няма да се осъществи в близко време. Остава утешението, че съоръжението ще предизвиква интереса на посетителите на Хоталич и ще се използва при провеждането на фестивалите на историческото наследство, които от няколко години се организират на средновековния град край Севлиево.
Катапулт – метателна машина
най-често използвана при обсада. Други имена под които са познати подобни машини са аркобалиста (лат. arcus-дъга, ballo-хвърлям, работеща с използване на лък) или подобни системи без лък използващи пресукани въжета/ сухожилия/ конски косъм като пружина за източник на акумулирана при пресукването енергия (картинка „Римски катапулт в Обсада на Йерусалим“).
Принципът на действие се основава на използването на потенциална енергия акумулирана в пружинна система или в падащ товар с голяма маса при требушета. При требушета освен лост има и прикачена към него и прашка в която се намира снаряда. Рамото на катапулта представлява лост, на късата част на който е закрепен тежък товар или пружинна система, а на дългото рамо се намира снаряда. При освобождаване на пружината/товара лоста се завърта и снаряда лети в посоката на прицелване. Техническото обяснение на процеса е, че потенциалната енергия акумулирана в системата се превръща в кинетична енергия на снаряда със загуба, която показва КПД на системата.