МИЛКА ДЕШЕВА
Най-после духът на старата църква, нетленна вече 70 години, се успокои. Тя имаше своя наследница, на която да предаде щафетата, а тя, младата, да я поеме с благоговение и да работи за задоволяване духовните потребности на християните от селото. В далечната 1862 г. крушевци с доброволен труд и собствени средства построяват само за една година свой храм и го наричат „Св. Архангел Михаил“. Със скромните си размери от 90 кв. м. Тя служи на крушевските миряни 90 години. Вътрешната украса е доста богата за времето си. Икони, рисувани от тревненски майстори, точно 49 на брой, дарени от всяко българско семейство (по онова време те са били 49), от които седем са с размери 100 на 65 см, украсявали стените. Всякакви атрибути, необходими за църковни обреди, изпълвали вътрешността й.
Все още неугледния двор на новата църква от рано се изпълни с хора, дошли да усетят тръпката, че най-после, след 12 години труд и те ще имат като всички християни свой храм. По проект на арх. Христоскова първата копка на строежа е направена на 30 юни 2009 г. в присъствието на Великотърновския митрополит Григорий, отец Спас, отец Стефан, тогавашният кмет на общината Йордан Стойков. Реално строежът започва през есента на същата година, като разходите за покрив са поети напълно от фирма „Пестро“ с ръководител Петър Петров. Фирма „Бяла“ изкопава основите безвъзмездно. Кофражът на купола е направен от фирма „Бриз“, бетонът също е тяхно дарение. В строежа с безплатен труд и дарения се включват много крешевци, сред които са Христо Пенков и Иван Ванев. Крупни дарения правят редица фирми от Севлиево. Отзовават се и министър Божидар Димитров, който лично посещава строежа и предоставя сумата от 15 000 лв. Не остава безучастен и Варненският и Великопреславски митрополит Кирил, който е с крушевски корен. Иконостасът е дело на ловешкия майстор Димчо Димов.
Откриването на новата църква „Св. Архангел Михаил“ беше извършено от Негово високопреосвещенство Търновски митрополит Григорий в присъствието на енорийски свещеник отец Спас, две сестри от девически манастир „Света Троица“, гости и миряни от селото. В своите молитвени слова дядо Григорий благодари за труда на всички дарители, строители, градители, украсители и отправи послание да бъде съхранен този храм за поколенията. С тънкото си чувство за хумор той предразположи присъстващите, които трябва да знаят поне „Отче наш“, да познават и спазват десетте божи заповеди. Той извърши елеосвещенство като помаза с благовонен елей иконите, вратата на храма, стените. После всички, спазвайки дистанция, имаха възможност да прекрачат вратата на храма, да запалят свещичка и да разгледат вътрешната украса – иконостасът, 12 апостола, „Тайната вечеря“, както и няколко икони, подредени според канона. Дарение на няколко икони направи Кина Иванова, икона на Света Богородица с младенеца дари Веска Ангелова Петрова, а набор 1947 г. дари икона на Свети Архангел Михаил. Нежният резидав цвят, в който бяха боядисани стените синхронизираше с белотата на подовата настилка – теракот, дарен от семейство Светла и Николай Василеви. Красив полилей, спускащ се от най-високата част на помещението допълваше приятния интериор. Ухаеше на чисто. А дядо Григорий подпомаган от Деян Симеонов Дончев вече ръсеше богомолците със светена вода за здраве, чисти души и чисти помисли. За здраве на всеки беше раздадено жито от парастаса, приготвен от монахините, както и къшей хляб.
Кметство село Крушево, в лицето на кмета инж. Илия Илиев, благодари на всички, дали много или малко, за да стане този храм. Благодарен е и на тези, които останаха зад кадър и усетиха огромното напрежение на последните дни, а между тях са Съби Николов, Николай Пеев, Иван Димитров, Деян Дончев. Този ден – 14 от месец юли, лето 2020 година се превърна в едно светло, вълнуващо и запомнящо се събитие в най-новата история на село Крушево.