„Учебно-просветното дело в Севлиево и Севлиевска община“ – така е озаглавена книжката, която във вторник вечер бе представена в Музея на образованието в Севлиево от нейния автор – художника Васко Василев. В амплоато, което е твърде необичайно за него, той влязъл постепенно и неочаквано, в течение на времето. Началото е през 2017 година, когато с решение на Общинския съвет е създаден Музей на образованието, който попада под шапката на ГХГ „Асен и Илия Пейкови“, чийто ръководител е Васко Василев. Тогава е подредена и първата експозиция за образователното дело до 1944 г. в нашия край, предхождана от обемна работа по събирането, архивирането и подреждането на множество експонати. Две години по-късно – през 2020-а, е създадена и втора експозиция, която представя това дело от 1944-та до 1989 г. Така, сблъсквайки се не само с трудностите по събирането на факти, данни и снимки, г-н Василев разбира и нещо друго – че все по-малко ще стават хората, които могат да разкажат за това минало, че все по-трудно ще се намират материални свидетелства, които нагледно да разказват за съществувалите училища в Севлиевско, много от които вече са само спомен. Така идеята това богато минало да се издири и съхрани постепенно се избистрила и художникът се заел с работа.
Всяка училищна сграда във всяко едно село от общината е обиколена и проучена, издирен е богат материал, който много наши съграждани и жители на общината с радост му предоставили. Затова той е изключително благодарен за съпричастността им и помощта, която са му оказали. Друга трудност при проучването е обстоятелството, че за някои селски училища почти липсват архивни снимки, тъй като голяма част от тях са закрити през 50-те и 60-те години на миналия век.
Така, след около година и половина събирателска работа, книжката била съставена. Разбира се, това не е точно книжка, защото 130-те й страници по никакъв начин не биха могли да съберат богатата история на учебно-просветното дело в Севлиево и общината – съществували са 11 градски и 36 селски училища. Но пък книжката събира в себе си кратка информация и снимки за всяко едно от тях и така маркира миналото, за което все по-малко хора знаят.
„Книжката е повод за по-голямо и задълбочено проучване и за съставяне на фотоалбум, чрез които да се отдаде дължимото на всички, които са работили в училищата още от времето, когато местните хора са се замислили за просветно дело и са го осъществили“, каза в заключение г-н Василев.
Книжката се раздава безплатно и е отпечатана в „Гален“ ЕООД.