– ОУ „Стефан Пешев“ има петима ученици, чийто резултат е над 90 точки и така се подрежда на втора позиция в областта след ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“, която има седем такива резултата
.-Основните училища в Шумата и Душево имат повече от 71% ученици с резултат под 16, който е критичен
Галина Николова
Средният резултат на област Габрово от националното външно оценяване по български език и литература в 7 клас е 52,64 точки, който е над средния за цялата страна – 51,06 точки. Средният резултат на седмокласниците от община Севлиево е 43,53 и е с 4 точки по-нисък от този, постигнат през миналата година. Връстниците им от община Габрово имат среден резултат 58,97 точки. Това съобщи Елена Григорова – старши експерт по български език и литература /БЕЛ/ в Регионалното управление на образованието в Габрово. Средният резултат на седмокласниците от цялата Габровска област я подрежда на четвърто място в България, но общата тенденция е на лек спад в резултатите, които миналото лято са били с 4 точки повече.
На фона на този, общо взето, висок резултат, конкретните достижения по общини и училища всъщност са доста различни. Средният резултат на седмокласниците в нашата община е 43,53 точки, но същият в СУ „Васил Левски“ е 59,65 точки, който го нарежда на шесто място в областта. Най-високо е постижението на ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“ в Габрово – 77,26 точки. Към доброто представяне на учениците от севлиевската гимназия се прибавя и това, че сред тях няма такива, събрали резултат под 16 точки – счита се, че резултат под този сочи сериозни пропуски в знанията на ученика, а един е с повече от 90 точки. Всъщност, нито един седмокласник в областта не е успял да събере максималните 100 точки, коментира г-жа Григорова.
На второ място по резултат в общината се подрежда ОУ „Стефан Пешев“ – 53,69 точки, но пък прави отлично впечатление, че петима негови възпитаници имат резултат над 90 точки, който подрежда училището на втора позиция след ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“, която има седем такива ученици. На трето място в общината се подрежда основното училище в Крамолин – 48,5 точки и нито един ученик под 16 точки, на четвърто – школото в Петко Славейков – 27,06 точки и четирима ученици с резултат под 16 точки, на пето – училището в Градница – 23,83 точки, а от всичките шестима седмокласници в него, трима – т. е. 50%, са с резултат под 16 точки. На следващо място се подреждат съответно ОУ „Христо Ботев“ в Севлиево – 23,42 точки, но с 14 деца – което е 42%, с под 16 точки резултат, училището в Добромирка – 20,86 точки и 28% деца, събрали по-малко от 16 точки. Последни в класацията са училищата в Шумата – 13,12 точки, като 71% от децата там са с резултат под 16 точки и основното училище в Душево – 11,79 точки и 76% ученици с резултат под 16 точки.
Числата безстрастно показват, че подготовката на седмокласниците в селските училища е слаба и те не могат да се конкурират успешно с тези от града. Това обяснява и доста по-ниския среден резултат за нашата община, сравнен с успеваемостта в община Габрово.
„Колегите във всяко училище ще анализират получените резултати и ще си направят изводи в каква посока и как да работят, за да могат учениците да компенсират пропуските си. Независимо от показаните по-ниски резултати спрямо 2019-та, колегите се справиха успешно с работата, подготовката на децата и изпитите. Те заслужават адмирации, защото по време на дистанционното обучение бяха свръхнатоварени – не само обучаваха децата, но и самите те се учеха как да работят с новите технологии, защото не всички имаха предварителна подготовка за това. Освен това по селата обучението бе асинхронно, а децата нямаха достъп до техника, с която да се проведе дистанционно обучение.“ Това бе финалният коментар на Елена Григорова по повод резултатите от националното външно оценяване по БЕЛ.