Роднини, близки и приятели се сбогуваха този понеделник със Съби Гичев, чийто земен път приключи на 100-годишна възраст на 27 юни. В края на декември 2019 г. в добро здраве и бодър дух той отпразнува своя 100-годишен юбилей, на който му беше връчен юбилеен медал „75 години от Втората световна война“ – награда от министъра на отбраната Красимир Каракачанов, а от Община Севлиево получи почетен плакет.
Съби Гичев е роден на 29 декември 1919 г. в Сенник. Там завършва основното си образование. В детските си години е бил пастир на добитъка и овчар на махленските овце. На 14-годишна възраст постъпва на работа в Севлиево при търговеца Иван Данчев, където остава шест години – до 1 януари 1940 г. След тази дата отбива военната си служба в казармата в Севлиево. След службата постъпва като магазинер в лафката на подофицерската кооперация за две години.
С 9-ти девизионен артилерийски полк Съби Гичев участва в първата фаза на Отечествената война, а след завръщането си от фронта постъпва на работа като книговодител в кредитната кооперация в родното си село. От 1 април 1946 г. започва работа в работническия кооперативен стол в Севлиево на длъжност домакин-касиер-счетоводител. През март 1948 г. му е възложено да организира стопанско предприятие за търговия на дребно към Градския народен съвет – „Хоремаг“, преобразувано впоследствие в Градска търговия, на която е директор седем години. След обединението на Градска търговия, „Нармаг“ и „Наркооп“ впоследствие кооперация „Солидарност“ от 1956 до 1980 г., цели 25 години изпълнява длъжността началник отдел „Промишлени стоки“.
През 1968 г. завършва задочно Техникума по икономика със специалност „Икономика и планиране на търговията“. За перфектната му работа през 1972 г. е награден с „Орден на труда“ – сребърен, получава и възнаграждение от Министерството на труда с признание за заемане на длъжността за висше образование в търговията. През 25-годишната си работа е бил член на УС на „Наркооп“.
На 1 януари 1980 г. се пенсионира, но продължава да е член на контролния съвет на кооперацията още шест години, на обществени начала. През цялото това време той получава подкрепата на съпругата си Пешка, с която на 20 май 1945 г. са сключили първия граждански брак в село Сенник, а година по-късно се ражда и единствения им син Тошко.
Богата обществена дейност бележи живота на Съби Гичев. Член е на БКП/БСП от 1946 г. Партиен секретар е от 1956 до 1980 г. Член е на ревизионната комисия на Градския комитет на партията от 1970 до 1986 г. От 1980 до 1984 г. – 5 години на обществени начала е бил завеждащ служба при дружество „Георги Кирков“ към Градския комитет – отговарящ за лекторите. От 1985 до 1990 г., отново на обществени начала, завежда служба „Жалби“ при Градския комитет на партията. Без прекъсване – от 1963 до 2000 г. е съдебен заседател в Севлиевския районен съд, а от 1982 до 1984 е председател на съдебните заседатели. Осем години – от 1992 до 2000 година е председател на Общинския съвет на ветераните от войните, откъдето за добра работа съм награден от Министерството на отбраната на Република България в чин „Старшина“. От 1997 г. е член на контролния съвет на пчеларския магазин.
Съби Гичев беше най-възрастният читател на библиотеката в сеннишкото читалище, на която през годините дарява десетки ценни книги и спонсорира мероприятията й.
Мир на душата му! Бог да прости!