Д-р МАРИНА САНКЕВА, специалист кожни и венерически заболявания
Витилигото е хронично, прогресиращо, автоимунно заболяване, проявяващо се с поява на бели петна по кожата в резултат на селективна загуба на меланоцити (клетките, произвеждащи пигмента на кожата). Често се асоциира с други автоимунни заболявания като ювенилен диабет, пернициозна анемия, болест на Адисон и заболявания на щитовидната жлеза.
Причините, водещи до витилиго все още на са напълно ясни. Въпреки това е установено, че генетични фактори и автоимунни заболявания играят важна роля в началото на заболяването. Витилиго бива разглеждано като дерматологичен синдром, в който няколко различни причини, свързани или не, водят до изчезване на меланоцитите при генетично предразположени хора.
Фактори, които са свързани с унищожаването на меланоцитите, са: Автоимунни процеси; Невро-биологични процеси; Оксидантен меланоцитен стрес; Процеси на променена биохимична микросреда; Инфекциозни процеси.
Присъствието на други автоимунни процеси, които се развиват независимо при пациенти с витилиго, потвърждават автоимунния произход на заболяването.
Понастоящем няма медикаменти за локално приложение, които да дават задоволителни резултати при лечението на витилиго. Голяма част от хората, имащи този проблем отдавна са се отказали от борбата със заболяването както поради липсата на достатъчна ефективност, така и поради обикновено високата стойност на прилаганите терапии. Понастоящем Incyte Corporation проучва ново лекарство за лечение на витилиго – Руксолитиниб крем. Руксолитиниб е мощен селективен инхибитор на JAKs (Janus кинази), които участват в патологичния път на възникване на заболяването. Докладвани са случаи и проучвания, доказващи че модулацията на имунния отговор посредством JAK-инхибиция може да бъде ефективна при лечение на витилиго. До сега са направени няколко проучвания, доказващи ефективността и безопасността на Руксолитиниб крем при лечение на пациенти с псориазис, атопичен дерматит, алопеция ареата и витилиго. Към месец август 2019 г 793 пациенти са участвали в проучвания на Руксолитиниб крем. Локалният Руксолитиниб все още не е получил официално разрешение за употреба, докато пероралната му таблетна форма вече е одобрена за лечение на пациенти с миелофиброза (заболяване на мастната субстанция в костите, където се произвеждат кръвните клетки) и полицитемия (рак на кръвта, при който се образуват твърде много еритроцити).
От началото на месец юни в МЦ „Унимед” – Севлиево стартира клинично проучване за ефикасността на Руксолитиниб крем при лечение на витилиго. Продължтелността на проучването е 52 седмци и включва 13 визити за проследяване на ефекта от терапията. В проучването може да се включат пациенти, които имат витилиго с ? 0,5% телесна повърхност по лицето (площта на целия палец е 0,1%) и ? 3% по извънлицевите зони (площта на дланта и пръстите е 1%). Общата телесна повърхност, засегната от витилиго (лицеви и извънлицевипоражения), не трябва да надвишава 10%.
За съжаление квотата за пациенти над 40 г вече е запълнена от другите държави, участващи в проучването, но все още може да набираме пациенти от 12 до 40 години. Медикаментът се отпуска безплатно, пътните разходи на пациентите се заплащат. Визити могат да се провеждат и в събота, за да не се налага на участниците да отсъстват от работа. Желаещите да се включат в проучването могат да се обърнат към д-р Марина Санкева – специалист кожни и венерически болести в гр.Габрово, ул.“Брянска“ №11. Тел. зазаписване 0889 436613. Консултациите са безплатни.