„2019 година беше хубава и успешна година за нас. Бяха отстреляни 1162 диви прасета. Осъществихме добра организация на ловните излети, не допуснахме бракониерски и други нарушения. Спазва се закона за провеждане на инструктаж преди започване на всеки ловен излет и подписване на съответната декларация за безопасност на лова, благодарение на което не се допуснаха инциденти и злополуки. Ръководствата на дружинките и всички наши членове съзнателно и отговорно работят за подхранване и опазване на дивеча“. С тези думи председателят на ЛРД „Сокол“ – д-р Иван Иванов, откри годишното отчетно събрание на местното ловно-рибарско дружество в четвъртък.
Ловният сезон 2019-2020 г. е протекъл при добра организация и с отличен успех. Работата по опазване и подхранване на дивеча, която дружинките вършат, е дала резултат и за поредна година ЛРД „Сокол” Севлиево показва добри резултати по отстрел на дива свиня. Отстреляни са 1162 броя, при план 1700 бр. дива свиня, той е на 68,4% изпълнен. Наличието на АЧС е оказало своето влияние върху отстрела, а и големи групи диви прасета са напуснали заразените райони. Отличници в отстрела при групов лов на дива свиня са членовете на дружинката от с. Кръвеник със 104 броя, следвани от дружинките в с. Млечево – 90 бр., в с. Столът – 75 бр. и в с. Сенник – 70 бр. Ловците от общината са отстреляли още 6216 бр. пъдпъдъци, 1327 бр. гривеци, 176 гургулици, 167 зеленоглави патици; 260 чакала и 47 лисици, като за тях е изключително важен момента с борбата и отстрела на вреден дивеч. Това е част от работата по опазването на дивеча. За 2019 г. са изплатени 1070 лв. за убити хищници.
„Пролетната таксация, която се проведе при извънредни обстоятелства на Ковид-19 и беше нанесена на базата на тази от предходната година и отстрела и наблюденията от последните месеци на ловните излети и показва, че запаса от дива свиня е намалял с около 40-50 %. За останалия дивеч има ръст. При фазаните и зайците той е по-значителен“, отчете още председателят на ЛРД „Сокол“.
В отчета си д-р Иванов наблегна, че основната и най-важна дейност за допълнително финансиране на дружеството е организираният ловен туризъм. Тази дейност трябва да се извършва с помощта на дружинките. Те да следят за движението на дивеча, къде се намира и има ли добри трофеи. „Засега не срещаме очакваното разбиране и пълна подкрепа от тях и не успяваме да развием тази дейност, независимо че на свое заседание Управителният съвет е решил 60% от приходите да остават в дружинките“, подчерта той.
По думите му предпоставка за развиване на тази дейност има – наличните запаси от дивеч са едни от най-добрите в страната. В плана за отстрел през 2019 г. са били заложени 30 бр. благороден елен и 150 бр. сърна, но са отстреляни само два елена и четири сърни. „Имаме добри и разнообразни трофеи. Трябва да работим, за да намерим платежоспособни клиенти и заедно – ръководството на Сдружението и дружинките, да извършим един успешен ловен туризъм“, каза още д-р Иванов.
През изтеклата 2019 г. в дружеството са членували 1195 ловци, от тях: до 65 г. – 924 мъже и 22 жени, над 65 г. /ветерани/ – 248 мъже и една жена. През годината те са участвали в подхранване на дивеча, съгласно направени таксации, изграждали са хранилки и солища. Всички изисквания и мерки за спиране развитието на болестта Африканска чума по свинете (АЧС) са изпълнени от ловно-рибарските дружинки. Болестта не подмина и нашето дружество, тъй като в няколко ловностопански райони са намерени и много заболели прасета. В последствие към края на сезона са открити и трупове на дива свиня. Всички те са загробени, а местата дезинфекцирани. По нареждане на МЗХГ три пъти в седмицата ловците трябва да обхождат районите за намиране на трупове от дива свиня. Във връзка с епидемията от АЧС от месец януари, със заповед на министъра на земеделието и горите е забранено подхранването на дивата свиня на 20 км от свинекомплексите. Затова всички средства, които са по партида на дружинките трябва да се пренасочат към други ловностопански мероприятия – ремонт на пътища и изграждане на чакала, хранилки и други, стана ясно още от годишния отчет.
Севлиевското дружеството е в отлично организационно и финансово състояние, бе отчетено още на събранието. По отношение на финансовото състояние то има заделени сериозни средства за предприемане на подходящи инвестиции, но няма стабилност във финансовата самоиздръжка. Спасението със спонсориране е временна мярка, необходимо е дългосрочно и перспективно решение на въпроса. Сдружението поддържа най-ниския членски внос за цялата страна – 30 лв., от който се плаща 5 лв. на ловец за стикерите. „Смятаме и занапред да поддържаме тази политика. Настроението на колегите е добро. Имаме добра подготовка за ловен сезон 2020–2021 г.
Да си пожелаем успех през 2020 г. и „Наслука”, завърши отчета си председателят на ЛРД „Сокол“.