Възмущаваме се за боклука, който идва по суша и вода в контейнери и чували от Европа, а безразлично отминаваме безбройните нерегламентирани сметища от битови и всякакъв друг вид отпадъци, които са край нашите пътища, канавки и дерета.
Вече има започнати разследвания, прокурорски проверки и арестувани хора за складираните на различни места в страната, в т.ч. и в Габровска област, промишлени количества отпадъци от Италия. Независимо от това, общественото недоволство от идващия от Европа боклук продължава да расте и то напълно справедливо.
На фона на това недоволство обаче изпъква безразличието, с което се отнасяме към нашите си боклуци и отпадъци, които не са в чували и контейнери, а са пръснати в междублокови пространства, край пътища и дерета, разнасят миризми и зарази. Показват ги всяка сутрин по националните телевизии и то редом с темата за пандемията от COVID-19, която май пак набира скорост.
Общото между двете теми е човешката безотговорност и безхаберие за здравето на другия. Извода правя след обиколката на част от знаковите незаконни сметища край Севлиево, която направихме с инж. Димитър Ножаров, служител по „Сигурност на информацията и ОМП към Общината”, преди налагането на извънредното положение и продължихме след отпадането му.
Тя започна от парк „Казармите”. До оградата му, в съседство с голям магазин, бяха разхвърляни множество кашони, опаковки с различни видове храни. Според проверката на Общината, те били с изтекъл срок на годност, складирани на специална площадка зад магазина, в очакване да бъдат извозени до депото за отпадъци. Но „недобросъвестни граждани”, както ги определи г-н Ножаров, разбили загражденията и ги прехвърляли в парка, за да избират годните за храна от тях.
Когато пристигнахме там, една част от тях бяха вече почистени в изпълнение на предписанията на Общината. Но не бяха малко разкъсаните опаковки и кутии с всякакъв вид храни, които довършваха бездомни кучета. И то в съседство с десетки млади хора и майки с деца, които се разхождаха в парка.
„Това не е нищо, сега ще Ви заведа на друго сметище, с което от години се борим и не можем да отстраним”, заяви Ножаров и тръгнахме с високопроходима кола, която по-късно се оказа, че е много необходима.
Все бях виждала незаконни сметища край главни, селски и горски пътища, но това, което видях само на километър-два от Севлиево, ме удиви. Над 100 декара поле, което допреди 20 години е давало хляб на хората, сега е осеяно с всякакви боклуци. И то не е някъде далеко от хорски поглед, а между жилищен квартал с много красиви къщи и промишлени предприятия.
Когато се каже 100 дка нива, човек си представя жито, царевица или други земеделски култури, но на тази имаше излезли от употреба мебели, битова техника, останки от животни – трудно е да се изброи съдържанието на хилядите купчини, очевидно изсипани от каруци, а между тях се разхождаха кучета.
„Може би изхвърлянето на отпадъците тук, на това място, се е превърнало в бизнес за жителите на квартала, които имат каруци. Много често хора от града, които правят ремонт в домовете си, наемат такъв човек, който товари строителните или другите отпадъци и ги изхвърля на това място“- представи хипотеза си за това хорско творение инж. Ножаров. И докато той разказваше, видяхме как на 20-30 метра от пътя спря почти нова каруца и собственикът й съвсем спокойно започна да изхвърля оборска тор от нея. Той не се притесни от нашето присъствие, дори разреши да го снимаме.
Допреди 20-25 години теренът е бил собственост на бившето ТКЗС, но след това е разпродаден на частни инвеститори, тъй като се намира в образуваната вече Северна индустриална зона на Севлиево.
„На това място само пътят е общинска собственост, всичко останало е частна, но никой не се грижи за имотите, въпреки че Община Севлиево е изпращала предписания на стопаните за премахване на боклуците. Неведнъж сме търсили съдействието и на РИОСВ – Велико Търново. От там идват, правят проверка, след това – предписание и го връчват на Общината да реши проблема, т.е. да разчисти терена. И ние сме го чистили, но след известно време той пак добива вида, в който го виждате. И всичко се превръща в един омагьосан кръг, без да има видим резултат“ – коментира инж. Ножаров.
Нашият обход на нерегламентираните сметища продължи и по отбивките на асфалтовите пътища към селата на общината. Големи камари с промишлени отпадъци и следи от гуми на камиони подсказват много ясно от какви производствени предприятия идват. Но е трудно да се докаже с точност кои са те, за да им се търси отговорност.
Проверка отпреди седмица показа, че въпреки всеобщото възмущение в социалните мрежи от идващите от чужбина боклуци и нерегламентираните сметища, те се увеличават. Едно такова служители на Община Севлиево са открили на стария път за Ловеч, между селата Кормянско и Петко Славейков.
„Не е изключено авторите на най-укорителните постове във Фейсбук да са и част от създателите на тези незаконни сметища. Единственият начин да ги идентифицираме, за да получат съответното наказание, са фотокапаните, които Община Севлиево възнамерява да използва за решаването на проблема“ – категоричен е инж. Димитър Ножаров.