Клуб „Журналист“
По случай 24 май – Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост, институтът за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ при Българската академия на науките традиционно покани българските учители и ученици да се присъединят към кампанията на института „Написаното остава. Пиши правилно!“
За шеста поредна година през целия месец май на малки и големи ученици се изпраща кратка диктовка – не само за да проверят знанията си за българския правопис и пунктуация, а за да засвидетелстват почитта си към българската просвета и култура, към българските учители, просветители и дейци на културата.
Тази година диктовката за по-малките ученици беше откъс от спомена на Иван Вазов „Големият ден“, а за по-големите – откъс от статията на Манол Глишев „Как Найден Геров създаде легендата за Солунските братя“. Диктовките бяха направени във виртуалните класни стаи.
Освен четвъртокласниците на Кръстина Петкова, в предизвикателството се включиха и ученици от горната степен – 9 и 11 клас, с преподавател Даниела Йорданова. След изпратената информация и снимки на най-добрите текстове, всички участници получиха стикери с надпис „Написаното остава. Пиши правилно!“ и по три тениски със същия надпис за отличилите се. Най-успешно представилите се деца от 4 „г“ клас, наградени с тениски, са Ивайла Йонкова, Теодора Ножарова и Калоян Георгиев. От гимназиалната степен с тениски се сдобиха Николай Недев от 9 „а“, Моника Генкова от 9 „б“ и Анна-Мария Чернева от 11“а“ клас.
Двете преподавателки и техните ученици благодариха на Института за БЕ за тази инициатива – диктовката отнема малко време да се направи, а се получава информация кой какво е пропуснал и над какво е нужно да работи – така че участието в инициативата се оказа и едно много полезно упражнение!