По-малък от очаквания брой бяха децата, които се върнаха в детските заведения в общината на 1 юни – деня, в който те отвориха за пръв път врати след 80 календарни дни карантина, наложена в страната заради пандемията с коронавируса. Въпреки това, във всяко едно от тях подготовката за посрещането на малчуганите бе спазена стриктно и всички предписания за дезинфекция, определяне на маршрути, режим на влизане и излизане и пр., бяха изпълнени според заповедите, издадени от здравния министър и кмета на общината.
Персоналът на детските градини е снабден с всички предпазни средства, които са задължителни при работа с децата, като е режимът е изготвен така, че всеки учител да е в контакт само с неговата група, а численият състав на всяка от тях да е максимум от десет деца.
Тъй като при приемането сутрин на момичетата и момчетата дистанционно се замерва температурата, медицински персонал от училищата е пренасочен към забавачките, за да помага в тази ситуация.
Още преди 1 юни директорите на детските гради най-много се притесняваха от това как на практика ще изпълнят изискването на четирикратна дезинфекция на повърхностите в градините всеки ден, но в понеделник го направиха на практика и притесненията им отшумяха. Спазват се стриктно и предписанията за стерилизация на съдовете и приборите за хранене, а малчуганите по-често мият ръцете си, като са им осигурени и дезинфекциозни средства.
Макар че завръщането на децата в градините не бе според предварителните заявки на родителите им, броят на момичетата и момчетата, които всеки ден се водят в детските заведения, ще варира – от по-малък към по-голям, тъй като противоепидемичните мерки всеки ден или отпадат, или се променят, пък и майките обменят помежду си информация, от която се вижда, че в детските заведения е направено всичко възможно, за да бъде осигурена безопасността на питомците им.
На закуската в понеделник децата от групата на петгодишните в детска градина „Радост 1“, седяха по един на масите, разположени на изискваното разстояние една от друга. С възторжено и радостно „да“ малчуганите отговориха на въпроса дали са искали да се върнат в градината.
В ДГ „Мечо Пух“ в Петко Славейков, както и в базите й в още седем села от общината, са изпълнени изискванията за посрещането и грижата за децата. Всичко, което се изпълнява от персонала на градините в Севлиево, се изпълнява и от колегите им по селата. Фелдшерът Бейтула Кумджиев от основно училище „Стефан Пешев“ в Севлиево е командирован от администрацията в Петко Славейково и сутрин осъществява дистанционното измерване на температурата на малчуганите.
За следобедния сън децата не ползват както досега леглата, които са едно до друго, а по едно в редицата.