Общинските съветници единодушно подкрепиха предложението на кмета на общината д-р Иван Иванов да бъде присъден „Почетен знак – Севлиево“ на народно читалище „Развитие- 1870“. По статут, отличието се присъжда за изключителни заслуги и постижения в духовния и обществения живот.
Народно читалище „Развитие-1870“ е най-старата културна институция в общината – преди дни се навършиха 150 години от създаването й. Редица поколения творци са дали своя принос за развитието на самодейността и съхраняването на българските традиции.
Едно от основните направления в дейността на читалището е работата с деца в различни школи по изкуства, а най-голямото читалищно звено е фолклорен ансамбъл „Развитие“. Лауреат на редица награди е и театралният състав към читалището, който е и един от най-дългогодишните колективи.
„Отпечатъкът, който читалището оставя в културния живот на севлиевци вече 150 години, е повод за гордост и признание. Удостояването с най-голямото отличие на общината в навечерието на годишнината от създаването на читалището е знак за нашата признателност и благодарност към делото на всички самодейци“, коментира пред съветниците д-р Иван Иванов.
С мемориална плоча почитат основателите на читалището
По повод 150-ата годишнина на НЧ „Развитие – 1870“ на фасадата на културната институция ще бъде поставена мемориална плоча с имената на създателите му. Това решиха единодушно севлиевските общински съветници.
Народно читалище „Развитие“ е основано през 1870 година по личната заръка на Васил Левски от първия дипломиран лекар в града ни – д-р Стойчо Христов. Събирало е под крилото си севлиевските съзаклятници – апостоли на Априлското въстание. През годините читалището се превръща в един от духовните символи на Севлиево. То има свои лого, почетен плакет, отличия и знаме. Удостоено е с орден „Кирил и Методий“ – 1 степен, орден „Златен век“, почетно отличие „Златна книга“, почетен знак „430 години град Севлиево“ и много други награди и отличия.
На 11 май 2020 г. се навършиха 150 години от учредяването му. С поставянето на мемориалната плоча ще се почетат паметта и делото на създателите на първата и една от най-авторитетните културни институции в града. На нея ще бъдат изписани имената и революционните и обществени заслуги на първите председатели на читалището до Освобождението.