COVID-19 промени начина ни на живот през последните два-три месеца. Но промени ще има дори и тогава, когато той ще е отминал като заплаха за здравето на хората, но ще трябва да преодоляваме икономическите негативи, които той остави. Какви са те за община Севлиево и как ще се преодоляват коментира за в. ”Росица” кметът д-р Иван Иванов.
– Г-н Кмете, как се отразиха драстичните противоепидемиологични мерки за борба с коронавируса на финансовото състояние на Общината? Как ще ги компенсирате?
– Ситуацията в края на април в бюджета на Общината не е много оптимистична. Към 30 април 2020, спрямо 30 април 2019 имаме по-малко средства в приходната част на бюджета в размер над 2 200 000 лева, което за нашия бюджет е огромна сума. В по-голямата си част тя се формира от местните данъци и такси, но има намаление и в приходите от разпореждане с общинска собственост. В момента има по-малък интерес към имоти, продажби и търгове не можеха да се правят по време на извънредното положение. Ние ги стартираме следващата седмица. Аз се надявам следващите месеци да има известно компенсиране на тази разлика, но тя никак не е малка. Това от своя страна породи необходимостта от приемане на по-строги мерки по отношение на разходната част на бюджета. Към момента обсъждаме всеки вариант, с който можем да съкратим някой от разходите, които на този етап могат да не се извършват, за да не допуснем в края на годината разходите да са повече от приходите в бюджета.
Най-притеснителното е, че с една голяма част от приходите от местните данъци и такси ние обезпечаваме както дейности на общинската администрация, така и на второстепенните разпоредители – детски градини, социален патронаж, Дом на културата, Художествена галерия, спортни имоти, обреди, Историческия музей….В тези звена работят хора, които получават заплати, съответно ние плащаме и осигуровки. И всичко това са средства от местните данъци и такси.
– В какво ще се изразяват тези „непопулярни, по-строги мерки”, които ще предприемете?
– Ще се наложи да освободим служители, които са пенсионери. Ще намалим на някои места работното време – вместо 8 – на 4 часа. Правим обстоен анализ на всички възможности, с които може да се съкратят разходите, но и администрацията да функционира. Много по-лесно е да съкратим разходите за направата, примерно на един тротоар – няма да го направим тази година, а тогава, когато ситуацията е по-добра. Но ми се иска да съхраним хората, които в момента работят и се намират в тежка ситуация, защото някои от фирмите в момента не работят в пълния си капацитет. Има семейства, в които само единият работи, а има и такива, където и двамата не работят. И в тази връзка се опитваме да балансираме нещата. В края на месец юни, когато направим анализ на приходите и разходите в бюджета за полугодието, ще можем окончателно да предприемем мерките, за които споменах. Част от заложените в капиталовата програма обекти ще отпаднат от изпълнение през тази година. Приоритетно ще се правят тези, без които не може. Надявам се към края на годината да изпълним бюджета в приходната част. И, ако има някакъв дефицит, той да е минимален, защото гражданите могат да си платят данъците до края на годината, те сега не са изискуеми. Но в същото време до края на годината имаме разходи, всички работещи получават заплати. Така че трябва да се постигне известен баланс.
– Може ли да се приеме, че този негатив в приходната част се дължи именно на удължения срок за плащане на местните данъци и такси?
– Вероятно, защото срокът за плащането им с отстъпка беше удължен до 30 юни, а не до 30 април, както беше преди извънредното положение. Затова казах, че пълният анализ ще се направи в края на месец юни. Сега коментирах цифрите в края на април – май все още не е изтекъл, но ние ще ги анализираме и в края на този месец, и в края на юни. Тогава, ако се наложи, ще предложим на ОбС актуализация в някои части на бюджета. Пак казвам, засега се стараем да намаляваме разходите, за да компенсираме този недостиг в момента.
– И все пак лятото е време за строителство, за ремонти. Какво се прави в момента и как ще се изпълни капиталовата програма на Общината за тази година, предвид икономическата ситуация?
– Голяма част от ремонтите на пътища и улици тепърва започва. В момента продължаваме да работим по пътя Крушево-Младен. Там строителните работи не са спирали дори и по време на извънредното положение, тъй като работата е на открито и бяхме създали организация тя да продължи. От миналата седмица започнахме ремонтните дейности по уличната мрежа в град Севлиево. Предстои да започнем ремонтите по улиците в селата. Но те ще стартират поне след месец. Вече приключват процедурите за избор на изпълнител на доста от обектите, които са заложени в капиталовата програма. Ремонтът на доста сгради – кметства, читалища, детски площадки и други общински сгради по селата. Финализираме ги и се надявам в началото на следващия месец да имаме вече сключени договори, ако няма обжалвания по самите процедури, за да започне работата.
Със сигурност ситуацията през тези два месеца и половина се отразиха на нашата работа. По време на извънредното положение ние не можехме да работим по процедурите – стартирахме ги след 13 май. Вече продължава да се работи и по тези, които бяха спрени. Така че се движим с известно закъснение, но ще се справим с изпълнението на капиталовата програма.