ДЕСИ ДИМИТРОВА
Повече са случаите на психичноболни в Душево. Това са предимно хора от малцинствата, които се женят близкородствено, което води до различни генетични заболявания. Това констатира за в. „Росица“ психиатърът д-р Сюзан Садъкова, която е и председател на постоянната комисия „Здравеопазване и социални дейности“ към ОбС – Севлиево, след наше питане. Поводът бе сигналът от кмета на Душево Нено Христов.
„Над 10 са местните жители с психични разстройства, които създават големи проблеми – заяви той. Все някак успяваме, с помощта на д-р Садъкова, да се справяме. Настаняването на лечение на психичноболен човек става само с прокурорска заповед, но докато чакаме, може да стане прекалено късно. Не са редки случаите, в които тези хора тормозят възрастни, млади, че и деца“, разказа при срещата ни обезпокоен кметът Христов. И докато разговаряхме, той посочи психичноболен мъж, спящ на пейка пред магазина в центъра. „За съжаление не се знае как ще реагира във всеки един миг този човек, непредвидими са. Каквото мога и е според правомощията ми, правя. Не им е мястото на улицата на тези хора“, категоричен бе той.
„Периодично страдащите от психични разстройства изпадат във възбуда, проявяват и агресия. Те живеят в изключително мизерни условия, нямат финансови средства да поддържат терапия, заради което състоянието им се влошава. Има и деца, които не осъзнават, че имат подобен проблем. Чрез полицията и екипите на Спешна помощ по Закона за здравето ги настаняваме в Психоболницата в Севлиево“, доочерта картината д-р Садъкова. Тя констатира още увеличение на психичната заболеваемост в резултат на стреса, напрегнатия начин на живот, невъзможността за провеждане на качествена терапия като цяло в днешното общество. Разширявал се и спектърът на психични заболявания. Зачестявали и случаите на наркомании и алкохолизъм.
Кметът на Душево не скри и за другия голям проблем – туберколозата. Не е тайна, че селото бе огнище на туберколозноболни дълги години. За радост случаите в момента са намалели. И през 2016 година, и през миналата 2017-а, е правен скрининг, след което болните били настанени за лечение в Туберкулозната болница в Габрово. „Болните не отиват да се преглеждат сами, ако случайно „хванем“ някого, го пращаме на лечение. Заразата се предава много лесно, за момента сме овладели положението“, допълни г-н Христов.
Основна причина за бумът на туберколозата в селото са ясни: мизерните условия, в които живеят много от хората. На място се уверихме, че освен без прозорци, в почти порутените къщи, които обитават, няма и течаща вода, което говори за занижена хигиена. А това неминуемо води до разпространение на всякакви зарази.
Проблемът с преливащите контейнери в Душево също допълни мизерната картина, на която станахме свидетели при репортажа ни в селото. И тук, както в повечето села, чистотата е сериозен проблем. „Контейнерите се изпразват всеки втори четвъртък в месеца. Качетата се пълнят за 2-3 дни, все преливат от боклуци, кучетата постоянно ги събарят, размъкват отпадъци, а лятно време миризмата е непоносима. Друг е въпросът, че много хора се прибрат от чужбина, а контейнерите не са достатъчно, липсват съдове за смет“, разказа още кметът на селото.