Димитър Димитров – Исторически музей
Дончо Колев Тревненски е роден в с. Чадърлий, днес с. Сенник, на 26 декември 1892 г. Едва тринадесетгодишен той е принуден да замине на гурбет в Унгария, където работи като градинар. През 1909 г. заминава за страната на „неограничените възможности” – САЩ. През 1914 г. Дончо Колев излиза срещу цирковия борец Джеф Лауренс и спечелва първата си голяма победа. От този момент животът му е свързан изцяло с професионалната борба. В периода 1918-1932 година под новото си име Дан Колов успява да победи най-големите борци в кеча. Обявен е за непобедим в САЩ. Постига победи на турнирите по борба в Япония, Аржентина, Бразилия и Южна Африка (ЮАР, Зимбабве и Кения) и Китай. За този период Дан Колов казва: “Според официалните статистики в Америка, числото на борбите ми е надхвърлило 2000. Аз лично обаче винаги казвам 600 -700, за да не изглежда, че преувеличавам. Средно съм правил на година по 60 -70 борби. А вече 20 години се боря.”
През 30-те години на ХХ век центърът на кеча се премества от САЩ в Европа. Постигнал бляскави победи във Франция и по целия континент, на 7 април 1935 година, след 30 години скитане по света, Дан Колов се завръща в България. Дончо е посрещнат с бурни овации в София, а след това заминава за родното си село Сенник. Пред родния му дом го чака майка му Яна, която прегръща сина си след толкова много години. Там са и неговите братя и сестри, други роднини и съселяни. Дан Колов си почива малко и решава да изпълни голямата мечта на българския народ, а именно да се бори в родината.
Първата борба на Дан Колов на българска земя се провежда на 20 юни 1935 година на игрище “Юнак” в София. Целият приход от тази среща отива за подпомагането на българските студенти. През цялото лятото на 1935 г. победите следват една след друга в София, Варна, Пловдив, Плевен, Русе и Стара Загора. Със спечелените пари той закупува пътнически самолет за близо 500 000 лв., който дарява на българската авиация, а останалите дарява за благотворителни цели.
В началото на 1936 година в Париж е организиран турнир за излъчването на европейски шампион по кеч. Дан Колов решава да участва в борбата за титлата. На 6 април 1936 г. в пряк двубои се бори с Анри Деглан. В 70-ата минута Дан Колов успява да спечели срещата. С тази победа българинът става новия европейски шампион по кеч за 1936 год. и носител на “Диамантен пояс”.
Постигнал стотици победи на ринга, Балканският лъв, както го наричат вече, не успява да надвие туберкулозата. На 27 март 1940 година завинаги затваря очи . Погребан е в църковния двор на село Сенник.
И до днес Дан Колов е смятан от мнозина за най-великия борец на всички времена. Силен, могъщ и непобедим той е легенда в бойните изкуства. За близо 30-годишната си спортна кариера, Дан Колов успява да спечели огромна сума пари, много от тях той дарява за благотворителни цели. С негови средства са закупени първият самолет на Българските пощи, електрическа турбина и оборудване за първата ВЕЦ в страната. Непрекъснато подпомага изпаднали в беда българи в чужбина. Дарява средства за сираци, студенти и за свои колеги борци, оказали се в затруднено положение, както и на техните семейства. Предоставя 2000 долара в помощ на комитета за защита на Георги Димитров, по време на Лайпцигския процес….
Дан Колов е вдъхновил десетки български борци, които стават достойни негови наследници. Сред тях са световни, олимпийски и европейски шампиони по борба като Никола Станчев, Петко Сираков, Лютви Ахмедов, Димитър Добрев, Боян Радев, Еньо Вълчев, Александър Томов …. Олимпийският шампион по борба Боян Радев споделя следното за него: “Дан Колов е моят идол и не бива да бъде забравен”.