Вокална група „Децата на Севлиево“ само преди дни се завърна от Италия. Тя беше поканена за партньор в голям музикален европейски проект по програма „Еразъм“. Идеята му е свързана с написване на музикално-сценично произведение за хор и оркестър, като за това се залага на обединението на творческата енергия на композитори от различни европейски страни.
Във всяка от седемте си части произведението проследява пътуването на човека към себе си, към търсене на по-добър живот, към собствената си реализация. Свързано е с използване на съвременни композиционни похвати и съчетаване на различни изкуства. Чрез изразните средства на различните изкуства – музика, танц, музикален театър, изобразително изкуство певците и музикантите показаха на сцената, че силен в живота е онзи човек, който уважава и успява да съхрани своите корени, които му дават мотивация, надежда и сила.
В проекта участват музиканти и певци от седем държави: Италия, Литва, Испания, Кипър, Португалия, Гърция и България. Музикалното произведение е по графичния роман на Шон Пен „The arrival”. Кулминацията на първата част е „Song for Europe”, изпълнена от международния хор и международния оркестър, а на диригентския пулт беше Ваня Ангелска.
„За вокална група „Децата на Севлиево“ е чест да сме част от това европейско събитие и да направим премиера на новото музикално-сценично произведение в няколко европейски страни. В него водеща е ролята на международния хор, като основните вокални партии са поверени на „Децата на Севлиево“.
„По емоционалните и положителни реакции на публиката и италианската преса, и по мое скромно мнение, мисля, че оправдахме това доверие към нас. Разбира се, че за това „Децата на Севлиево“ да са център на международния хор е повлияла и Специалната европейска награда за нашата вокална група за „Най-добра вокална група в Европа за последните 20 години“, с която формацията беше удостоена през 2016-та година“, каза ръководителят на групата Ваня Ангелска при пристигането си в Севлиево.