„Превенция и готовност на здравните заведения за защита от коронавирусна инфекция“ бе името на работната среща, свикана вчера от кмета на общината д-р Иван Иванов. В нея участваха представители от МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“, „Медицински център – 1“, Медицински център „Хипокрена“, ДЦК „Севлиево – Медика“, Медицински център „Здраве“, РЗИ и служители от общинска администрация.
По думите на директора на РЗИ – Габрово д-р Пенчоков в последната седмица нещата са ескалирали и преекспонирали, което довело до психоза сред населението, дори и сред медицинския персонал. Той бе категоричен, че опасността от този нов „коронавирус 2019“ е не по-голяма, отколкото при грипната епидемия през 2002 г., когато се разви тежък респираторен синдром, както и тежките епидемии – свински и птичи грип, които взеха немалко жертви. „Годишно от усложненията на сезонен грип в България загиват близо 3000 души. Това са основно лица над 65 г., с тежки съпътстващи заболявания, както и лица с онкологични заболявания, преминали терапия с имуноподтискащи препарати“, подчерта той и допълни: „Необходимо е населението, особено по-възрастните хора, да спазват елементарни лични хигиенни мерки; ако няма необходимост, да не посещават места със струпване на много хора, като хипермаркети и пазари; често да се мият ръцете; да се избягва контакт с видимо болни лица“.
Докторът съветва лицата, завърнали се от рискови страни – Китай, Тайван, Макао и Италия, да не отиват веднага при личния си лекар. „Достатъчно е да му се обадят, да го уведомят от къде се връщат и да останат в доброволна 14-дневна карантина. Ако живеят сами е добре да намерят човек, който да ги снабдява с продукти от първа необходимост. През това време личният лекар е длъжен да осъществява ежедневен контакт с лицето, за да следи състоянието му. Ако се появят симптоми – температура по-висока от 38 градуса, кашлица, мускулни и ставни болки, отпадналост и затруднено дишане, тогава да се търси специализирана помощ“.
В такъв случай е задължително болните предварително да се обадят в инфекциозно-приемния кабинет в МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“ на телефон 0895/521-136 или в габровското инфекциозно отделение – 066/899-616. „Отивайки там и преглеждайки ги, може да се наложи да бъдат поставени под медицинско наблюдение и лечение, ще им бъде взета проба за изследване, а след получаване на резултата ще се прецени дали лицето да бъде върнато обратно в къщи с назначена терапия“, допълни д-р Пенчоков.
Д-р Иван Иванов допълни, че при необходимост в общинската болница има готовност да бъдат разкрити до 20 инфекциозни легла, а в „Медицински център – 1“ да бъде обособен отделен кабинет с вход от запад.
Два са случаите със съмнения за инфекция в областта
Два са случаите със съмнения за коронавирус в област Габрово на лица, завърнали се от Италия. Това съобщи директорът на Регионалната здравна инспекция в Габрово – д-р Николай Пенчоков, на нарочна пресконференция с местни медии. Първото лице е било хоспитализирано в инфекциозното отделение на областната болница, като след проведено изследване е изписано. Вторият случай е от 26 февруари – италиански бизнесмен е бил хоспитализиран, след като сам е потърсил лекарска помощ, защото е развил клиника. В момента той е под наблюдение в болница в Габрово, изчаква се резултата от изследването му. По думите на д-р Пенчоков други случаи засега няма.
С особено внимание ще се следи здравословното състояние на седем деца и тяхната учителка от Севлиево, които вчера се прибраха от Италия. Здравните власти имат предварителна информация за тях, знае се кои са личните им лекари. Те ще останат под карантина в следващите 14 дни. По-малките им братя и сестри също няма да посещават учебни и детски заведения за същия период, за да не се създава излишно напрежение сред гражданите.
Същевременно на екипите на яслите, детските градини и училищата е разпоредено да извършват двукратна дезинфекция, редовно да проветряват помещенията, както и да осигурят миещи средства в санитарните възли.