Докато няма закон, който да забранява влизането в частни пасища и ниви, мерките против зараза на животните са безсмислени. Това заяви фермер по време на проведената в края на миналата седмица среща, част от кампанията на МЗХГ за директните плащания през 2020 година.
В срещата участваха заместник-министърът на земеделието, храните и горите Вергиния Кръстева и експерти от Министерството. Те запознаха фермерите от региона с новите моменти в условията по схемите за директни плащания и подаването на заявления. Бяха обсъдени и предстоящите приеми по Програмата за развитие на селските райони през 2020 г., както и актуални въпроси относно държавните помощи.
Особен интерес предизвикаха представените от експертите нови моменти в законодателството в сектор „Животновъдство“ и особно тези, които се отнасят до превенцията от зарази по животните.
“Каква е ползата от всички тези мерки и изисквания за дезинфекция против зараза на животните, след като няма закон, който да забранява влизането в частни ниви и пасища”- риторично попита един от фермерите, с което сложи и начало на доста оживена дискусия в залата. Той обясни, че е един от потърпевшите, след като в близост до неговата ферма бяха открити заразени диви прасета с африканска чума.
“Оградил съм над 400 декара земя с два реда бодлива тел, но това не пречи на ловци и дърводобивни фирми да преминават през имотите. Срязали телта, отворили оградата и преминават през имота. Правят какви ли не неща. Хвърлят всякакви боклуци — шишета, хартиени отпадъци, мърша… И аз след тях преминавам и чистя. Онова, което е видимо, го изхвърлям, но заразата и вирусите в земята, които разнасят с обувките и гумите на колите си, не се виждат. Как да ги почистя? Кажете, какво трябва да се направи, за да разберат тези хора, че в частни имоти не трябва да влизат? Като е ловджия, има пътища докъдето може да ходи с колата. От там нататък слиза от колата, взема си пушката и търгва пеш. Докато няма закон, който забранява влизането на ловци в частни имоти, всяка превенция за зараза по животните е безсмислена” – представи не само проблема, но и предложение за негового решение фермерът.
Друг негов колега потърси съдействие за решаване на проблема със свободно движещите се коне, които създават същите проблеми – разнасят зарази, а понякога са и причина на ПТП-та.
Ветеринарен лекар представи факти, които категорично се разминават с изискванията за превенция на инфлуенцата при птиците с действителността, с която той и неговите колеги ежедневно се сблъскват.
Освен тези въпроси, на срещата бяха повдигнати и други – за финансиране на месодайните мъжки говеда, за липсата на пасища и др., свързани с условията за директно финансиране. Какво ще последва след тези срещи и ще намерят ли отговор поставените въпроси, коментира за в. ”Росица” зам.-министър Вергиния Кръстева.