От 1 март влиза в сила Национална програма за предоставяне на грижи в домашна среда. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Деница Сачева в края на месец февруари. Програмата е разработена спешно заради нуждата да бъде осигурена асистентска подкрепа на около 12 000 души.
Тя ще бъде включена в Националния план за действие по заетостта за 2020 година с цел да се осигури заетост на безработни като домашни помощници и в дейности, свързани с предоставяне на персонална грижа в домашна среда на най-нуждаещите се. Това са около 13 хил. инвалиди, които останаха без необходимата грижа от 1 януари 2020 година.
Освен помощ на нуждаещите се, програмата ще осигури заетост до края на годината средно на 2400 безработни при пълен работен ден, или на 4800 при заетост на четири часа.
Според министър Сачева, това е програмата с най-голям финансов ресурс през 2020 година – 16 милиона 575 хиляди и 600 лева, или 22,7 процента от определените през 2020 година 73 милиона за активна политика на пазара на труда – достатъчен, за да бъдат обхванати всички нуждаещи се.
Програмата няма как да влезе по-бързо в сила, тъй като има нормативни процедури – приемането й, приемането на Националния план за действие по заетостта, обясни социалният министър. Устойчивостта на асистентските услуги се съдържа в Закона за социалните услуги, заяви Сачева. Тя припомни, че по ОПРЧР ще има патронажна грижа за възрастни и хора с увреждания, а Законът за личната помощ изключва хора без увреждания да могат да ползват личен асистент. Основната целева група на патронажната грижа ще са именно хора над 65 години с ограничения или в невъзможност за самообслужване.