Последващо събитие на Международния фестивал по програма „Наука на сцената 2019“, проведен в португалския град Кашкайш, се проведе в СУ „Васил Левски“ в Севлиево на 1 и 2 февруари. В него участваха учители по природните науки (STEM-учители) от всички степени на образованието у нас, включително предучилищно и детски градини, от областите Велико Търново, Габрово, Силистра, Стара Загора, Кюстендил и София. Организатори на събитието бяха Национален организационен комитет на Програмата, Съюз на физиците в България и СУ „Васил Левски“ – Севлиево, което е в списъка на иновативните училища от 2019 г.
Срещата откри проф. дфзн Ана Георгиева, председател на Комитета, а първата презентация бе на тема „Участието на България и впечатления (акценти върху програмата, организацията и някои от чуждестранните добри педагогически практики) от фестивала в Португалия“, представена от инж. Румянка Гълчавова от ОУ „Цанко Церковски“, с. Средище, област Силистра. По време на събитието имаше организирана изложба с постери, макети и материали, отразяващи добрите практики. Преподавателите от СУ „Васил Левски“ представиха своята работа по иновации по проект „Наука на сцената“
На форума бяха представени списание „Светът на физиката” – неговия четвърти брой, в който е поместен материал за 9 български проекта, класирани за участие в Международния фестивал в Португалия, както и издадената вече книжка с описанията на български и английски език на всички проекти, която участниците получиха.
Във вторият ден от срещата Федерико Андреолети – учител по физика от Италия, проведе т. нар. работилница по проекта си „Отвъд водата!“ Чрез достъпни експерименти и атрактивно поведение (стил „фокуси“) той предизвиква интереса и мисленето относно видимите и невидимите свойства на водата, което породи оживени коментари сред присъстващите учители по природни науки.
Друга „работилница“ проведе Наско Стаменов от НПМГ в София, назована „Експеримент, достъпен за всеки ученик“. Това бе една от ярките български изяви в Португалия в програмата за практикуми, предлагайки устойчиво и ефективно решение за експериментите по химия. Той демонстрира как в кутия от пица може да се направи минилаборатория за часовете по химия в 7 клас.
За пръв път България участва със съвместен проект с Испания, наречен „Подходящи и качествени храни и храни за космонавти“, представен от Даниела Георгиева от ОУ „Христо Ботев“ от Кюстендил. Изследователски базираната задача, поставена на учениците, е да проучат специфичните изисквания към храната, да се запознаят с понятията „подходяща“ и „качествена“ храна и за начина на нейното приготвяне.
Никола Каравасилев от Първа частна математическа гимназия в София представи мащабен проект („FRONTIERS“), представляващ огромна образователна платформа. Основната цел на този проект е учениците да бъдат запознати с най-новите постижения в областта на науката и да разберат интересна информация за нобеловите открития.
Лекцията „Светът на физиката“ на проф. Иван Лалов, председател на журито, представител на СУ „Св. Кл. Охридски“, бе посветена на идеята да се знаят стремежите в откритията на съвременната наука – гравитационни вълни, черни дупки, за да може знанията, които учениците придобиват, да имат адекватна и актуална насоченост и полезност.
Събитието приключи с представяне на следващи събития, които се организират за учители и ученици в областта на физиката – Националната конференция по физика, конкурсът на фондация „Еврика“ – „Космосът – настояще и бъдеще на човечеството“ и др.