Като културна ценност на февруари, Регионалният исторически музей в Габрово представя две уникални археологически находки от Севлиевско. Главният уредник и археолог на музея Росен Йосифов ги определя като уникални находки от археологически разкопки. Произхождат от средновековния некропол в местността „Градът“ при село Градница, където са открити като гробен инвентар от две погребения, при археологически проучвания през 1970 г., с научен ръководител проф. Милчев.
Представляват плоски халки с кръгла форма, чиито рамена се разширяват в кръгли плочки-щитове. Монограми на гръцки език са гравирани върху полираната повърхност в центъра на плочките. Надписите имат печатна функция.
Украса има само първият пръстен, разгърната по полето на плочката гравирана виеща се клонка с лозови листа. Били са отлети в специални калъпи, след което с били дообработени със златарски резци.
Пръстените са служили за нанасяне на восъчни отпечатъци, но и като скъпоценни накити, отговарящи на вкуса и ранга на своя собственик. Тяхната употреба се свързва със стара антична традиция, съхранена в личния и обществения живот на Византия. На Балканите използването на пръстените-печати става модна тенденция сред гражданското съсловие и аристократичния елит. Спадат към най-разпространената категория пособия за подпечатване – пръстените с инициали.
Пръстените могат да се датират през ХІІ в., когато крепостта при днешното село Градница достига върха на урбанистичното си развитие.
Изборът на културна ценност на Регионален исторически музей – Габрово за февруари е посветено на100-годишнината от началото на археологически проучвания в Габровска област.
Двата пръстена са в Регионалния исторически музей, защото към момента на намирането им при археологически разкопки, нашият музей е бил под ръководството на Габровския. Така находките, открити и на други археологически обекти нашата община – в Градница, Крамолин и Батошево, тогава са отишли в музея в областния град.